Češi v Brně přestříleli Švédy, zářil kapitán Plekanec

26. 4. 2012 21:00
České hry: Česko - Švédsko 5:3

Brno - Českým hokejistům se na jedničku povedl úvod českých hokejových her, tedy posledního přípravného turnaje před světovým šampionátem.

Češi v brněnské Kajot aréně přestříleli po divokém průběhu Švédsko 5:3. Nejlepším hráčem domácího týmu byl vyhlášen kapitán Tomáš Plekanec, autor rozhodujícího gólu a jedné asistence. Stejnou statistikou se blýskl také útočník Jiří Novotný.

Český tým se díky výhře dostal o skóre do čela Euro Hockey Tour.

Utkání mezi Českem a Švédskem jsme sledovali ŽIVĚ
Frolík přijede na MS, Havlát s Michálkem nikoliv
MS láká hvězdy z NHL. Rusové budují supertým

Zápas ale pro domácí začal nešťastně. V šesté minutě při oslabení dostal pukem do ucha Kovář zrovna ve chvíli, kdy byli Švédové v tlaku. A krátkou dvojnásobnou výhodu využil Järnkrok, který trefil přesně do šibenice Štěpánkovy branky.

Reprezentanti tří korunek byli lepší a další šanci zhatil Hedmanovi pozorný Štěpánek. Češi se probudili až po čtvrthodině, výsledkem byla šance Vincoura. Vyrovnání přišlo necelou půlminutu před koncem první třetiny. Početní výhodu využil obránce Němec.

Druhá třetina měla opačný průběh. Lépe hrál český tým a neustálým pohybem zaměstnával hostující obranu. K otočení skóre pomohla další přesilovka, kterou tentokrát po akci Hemského potrestal Novotný. Neuběhla ani minuta a Češi vedli o dvě branky. Třetí přesilovku proměnil svým premiérovým reprezentačním gólem Tlustý.

Švédové se dostali do zápasu dvěma slepenými góly. Ve 34. minutě se během dvaadvaceti sekund trefili Kronwall od modré a Harju bekhendem z oblasti před brankou.

Rozhodující úder Češi soupeři zasadil po osmi vteřinách třetí třetiny. Plekanec převzal puk na modré, otočil se kolem beka a jeho nahození si do vlastní sítě srazil obránce Kronwall.

Domácí mohli zvýšit, jenže Hemského vychytal Enroth a Nedvěd trefil pouze tyč. A když Štěpánek tři minuty před koncem sebral gól Olaussonovi, zpečetil výhru českého týmu při power play soupeře Průcha.

V úvodním zápase turnaje porazilo odpoledne v Petrohradu Finsko domácí Rusy 2:0. Právě s Finskem se Češi střetnou v sobotu od 14 hodin.

Utkání Kajotbet Hockey Games, turnaje Euro Hockey Tour v Brně:

Česká republika - Švédsko 5:3 (1:1, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 20. Němec (Žižka, Novotný), 24. Novotný (Hemský), 24. Tlustý (Blaťák, Plekanec), 41. Plekanec, 60. Průcha - 6. Järnkrok (M. Karlsson), 34. S. Kronwall (Olausson, Zackrisson), 34. Harju (J. Lundqvist). Rozhodčí: Anisimov, Olenin (oba Rus.) - Bláha, Pešek (oba ČR). Vyloučení: 8:9. Využití: 3:2. Diváci: 7058.

Česká republika: Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec, Žižka - Tenkrát, Plekanec, Tlustý - Hemský, P. Nedvěd, Průcha - Vincour, Jan Kovář (11. Koukal), Jakub Svoboda - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Švédsko: Enroth (59. V. Fasth) - Ekholm, S. Kronwall, V. Hedman, Fernholm, M. Karlsson, Frögren, Ahnelöv, Brodin - Pettersson, J. Lundqvist, Harju - Lundh, Persson, Omark - Larsson, Järnkrok, Landeskog - J. Fasth, Olausson, Zackrisson - Bang. Trenéři: Pär Marts, Peter Popovic a Roger Rönnberg.

Finsko - Rusko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branka a nahrávka: 33. Mäenpää (J. Jokinen), 60. Pihlström. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0.

Finsko: Lehtonen - Mäenpää, Hietanen, Niskala, Kousa, Puistola, Väänänen, Jaakola, Kukkonen - Pyörälä, Kuparinen, J. Jokinen - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Peltonen, N. Kapanen, Kontiola - Pihlström, Nokelainen, Joensuu - Petrell. Trenér: Jukka Jalonen.

Rusko: Varlamov - Kornějev, I. Nikulin, Denisov, Medveděv, Rjasenskij, Nikitin, Kalinin, Jemelin - Zaripov, Těreščenko, Žerděv - Širokov, Šipačov, Ketov - Kuljomin, Svitov, Tarasenko - Tichonov, Burmistrov, Kuzněcov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov.