Češi už zase přepisují dějiny. Jenže tentokrát s Norskem

Nízká útočná potence, porážky se všemi favority a překvapivá forma Švýcarů dostaly Hadamczikův tým do situace, kterou by asi všichni před šampionátem brali všemi deseti.
Petr Hubáček v zápase s Kanadou
Petr Hubáček v zápase s Kanadou | Foto: Michal Eger

Stockholm/PrahaČeši znovu koketují s přepisováním hokejových dějin, tentokrát s opačným znamínkem než v Naganu.

Ve Stockholmu přestalo platit pravidlo, že o úspěchu na šampionátu rozhoduje čtvrtfinále. Za úspěch se tentokrát bude brát už fakt, že se do něj Češi dostanou. Kdyby ne, bude to vůbec poprvé, co se to nepodaří. Jedním slovem blamáž.

Nálada v týmu spíš stoupá, podobně jako doma divácký zájem o mistrovství světa.

Každý rok to bylo stejné: nejsledovanějším dnem byl čtvrtfinálový čtvrtek, a pokud z něj český tým postoupil dál, pak ho překonávaly přenosy ze semifinále, respektive finále.

Letos nikoliv.

Nízká útočná potence, porážky se všemi favority a překvapivá forma Švýcarů dostaly Hadamczikův tým do situace, kterou by asi všichni před šampionátem brali všemi deseti. Čekají ho zápas s Norskem a pak, když vše dobře dopadne, se Švýcarskem.

Teď z této kombinace trochu mrazí.

Jakkoliv porazit Nory!

Česko musí jakkoliv, třeba na nájezdy, porazit Nory (online ZDE). Papírově mnohem lehčí cesta za medailí - než třeba přes Kanadu nebo Švédsko - ve světle českých výsledků a soupeřovy hry (především Švýcarů) vypadá trnitě.

Asi jako přechod Hadamczikova výběru středním pásmem: kyvadlo, které jindy účinkuje, ale když vše špatně načasujete, může vás to zabít.

Posily přijely. Tomáš Plekanec i Marek Židlický jsou vítězné typy, útočník Montrealu navíc vůdce, lídr, na jehož absenci si stěžují ve Stockholmu skoro všichni: hokejová výprava, televizní komentátoři i hrstka fanoušků, které dorazila do Skandinávie.

"Švýcaři nám dali šanci, za což jim děkujeme. Nic jistého ale ještě nemáme, teď musíme vyhrát," řekl novinářům kouč Hadamczik.

Loňský souboj s Norskem skončil odřenýma českýma ušima - 4:3 až po samostatných nájezdech. V Německu v roce 2010, odkud si Češi odvezli nejméně uvěřitelný titul mistrů světa, dokonce Norsko vyhrálo 3:2.

Pavelec a výroky o slabých soupeřích

I tehdy byl v české brance Ondřej Pavelec, nyní brankář Winnipegu, který několika zázračnými zákroky držel tým nad vodou v předchozích utkáních letošního MS se slabšími soupeři, hlavně Slovinskem a Dánskem.

Pavelec není žádný rétor, což ukazuje neustále opakovaný výrok, s nímž brankář přichází vždy před utkáním se soupeřem, který je podle žebříčku IIHF slabší, nebo měl by být slabší, než Češi.

"Když už bychom teď neporazili Norsko, tak se nemáme na co vymlouvat. Zabalili bychom to a jeli domů. Prostě si to teď s nimi rozdáme o čtvrtfinále," řekl Pavelec. Totéž, nebo podobná slova, z něj padalo před zápasy s Dánskem nebo Slovinskem. Kéž by měl gólman zase pravdu.

Norové také v krizi

I když se to možná nezdá, ani Norové tady ve Stockholmu nehrají tak, jak by chtěli. Rozdílový bod, který je v průběžné tabulce staví před český tým, je vlastně ten, co Čechům čtyři minuty před koncem vzali vyrovnávací brankou na 1:1 Dánové.

Jinak se ale Norsko trápí možná ještě víc. Se Slovinskem, Běloruskem i Dánskem se Norové na výhru nadřeli, od Kanaďanů a Švédů dostali pořádný nářez 1:7 a 1:5 a lepší to nebylo ani ve včerejším zápasu roku se Švýcarskem.

Stejně jako Češi nedávají góly. Patrick Thoresen, kanonýr Petrohradu a největší norská hvězda, loni v osmi zápasech na mistrovství nasbíral osmnáct kanadských bodů.

Na celém šampionátu byl tehdy lepší pouze hvězdný Jevgenij Malkin. Letos dal ale Thoresen jen jeden gól a to je pro Nory před zítřejším zápasem o všechno málo.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Patnáctiletá Bartůňková si turnaj v Istanbulu nezahraje

Nikola Bartůňková skončila při své premiéře v kvalifikaci turnaje WTA před branami hlavní soutěže. Na antuce v Istanbulu patnáctiletá Češka v kvalifikačním finále podlehla po dlouhém boji 4:6, 7:5, 3:6 Rusce Anastasii Gasanovové, 181. hráčce žebříčku a přemožitelce Karolíny Plíškové z lednového turnaje v Abú Zabí.

Zdroj: Sport
Další zprávy