Sport Sport, Red Spo
8. 11. 2009 14:23
Česko - Rusko 3:4pp (2:0, 0:2, 1:1)
Zápas Česka s Ruskem přinesl tradičně množství ostrých osobních soubojů
Zápas Česka s Ruskem přinesl tradičně množství ostrých osobních soubojů | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté české reprezentace prohráli i ve svém třetím utkání na právě probíhajícím Karjala Cupu, když v neděli podlehli národnímu celku Ruska 3:4 v prodloužení.

Tým Vladimíra Růžičky tak skončí na turnaji poslední, Rusko si naopak zajistilo konečné vítězství.

Češi měli jako v předchozích dvou zápasech na turnaji vynikající úvod a znovu šli jako první do vedení.

Již v šesté minutě se prodral do útočného pásma Pavel Brendl a v pádu našel ještě lépe postaveného Jana Bulise, který přesnou ranou otevřel účet zápasu.

Zvýraznit náskok mohl o pár desítek vteřin později i Jiří Hudler, ale po jeho průniku zastoupila již překonaného brankáře Košečkina tyč. Aktivní začátek přesto přinesl brzy českého týmu další odměnu.

V deváté minutě totiž našel Bulis rozjetého Pavla Brendla, a ten precizně zakončeným blafákem zvýšil už na 2:0.

Rusové rázem přidali na aktivitě a na ledě se přiostřilo. Po hromadné šarvátce dostali svěřenci kouče Bykova možnost přesilové hry a během ní musel i brankář Schwarz prokazovat své kvality.

Po střele Zaripova mu dokonce pomohla branková konstrukce. Rozhodnutí přineslo prodloužení

Mladoboleslavský talent, který dostal v posledním duelu přednost před Lukášem Mensatorem nakonec ale kapituloval v šestadvacáté minutě, kdy ho po povedené kombinaci překonal Saprykyn.

Češi bojovali, ale v důležitou chvíli je srážely vlastní chyby. Zápas se přehoupl do druhé poloviny, když zaváhal v obranném pásmu Kůrka a jeho špatnou rozehrávku ztrestal nekompromisní (a vyrovnávací) trefou Mozjakin.

Rusové nepředváděli až tak energickou hru, jako v předchozích dvou zápasech, přesto se jim i ve třetí části podařilo završit obrat. V přesilové hře udeřil střelou z úhlu Zaripov. Zdálo se, že si soupeř již vítězství pohlídá.

Češi se ovšem nevzdali a poté, co Hudler neproměnil nařízené trestné střílení, vynutili si další přesilovou hru. Během ní zafungovala poněkolikáté spolupráce Červenky s Bednářem a druhý jmenovaný si vynutil svou třetí trefou v Karjala Cupu prodloužení.

V něm už ale národní celek neuspěl, a když Ondřej Němec neproměnil samostatný únik, udeřilo na druhé straně. Při další početní výhodě napřáhl mezi kruhy Morozov a přesnou ránou ukončil české naděje na možné první vítězství v turnaji.