Konec českého zlatého snu. Slováky dovedl do finále Šatan

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 5. 2012 21:50
Čeští hokejisté si stejně jako loni ve finále mistrovství světa nezahrají. V semifinále v helsinské Hartwall Areně na hokejisty Slovenska, kterým ve federálním derby podlehli 1:3.
Radost slovenského týmu po postupu do finále
Radost slovenského týmu po postupu do finále | Foto: Reuters

Helsinky - Čeští hokejisté si stejně jako loni ve finále mistrovství světa nezahrají. Tentkrát nestačili v semifinále v helsinské Hartwall Areně na hokejisty Slovenska, kterým ve federálním derby podlehli 1:3.

Dvěma góly se na výhře slovenského týmu podílel 37letý veterán Miroslav Šatan. Právě on a Libor Hudáček převážili dvěma góly v úvodu třetí třetiny vítězství na stranu svého týmu.

V neděli od 15 hodin SELČ tak český tým čeká zápas o třetí místo s domácími Finy.

Naopak Slováci, kteří český tým na MS porazili po pěti letech, se do finále probojovali po dlouhých deseti letech. V něm se od 19:30 utkají se suverénními Rusy, kteří ještě na turnaji nezaváhali.

Už nyní je však jasné, že Slováci, kteří vyhráli na šampionátu posedmé v řadě, získají po zlatu z MS 2002, stříbru z MS 2000 a bronzu z MS v roce 2003 čtvrtou medaili ve své samostatné historii.

Češi trefili dvě tyče a přišli o Erata

Po opatrném začátku se do první velké šance dostal v 8. minutě Michael Frolík, který si sjel po levé straně do útočného pásma a trefil pravou tyč branky Jána Laca.

Hned poté si Hudáček vyšlápl mimo puk na Martina Erata, který po tvrdém nárazu ramenem do hlavy v zápase skončil v nemocnici s otřesem mozku. Jeho místo v první formaci zaujal Petr Průcha, do čtvrtého útoku se pak posunul Michal Vondrka.

Také ve 12. minutě pomohla Lacova pravé tyč, od které se odrazil puk po nahození Miroslava Blaťáka od modré čáry.

O čtyři minuty později však náhle udeřili Slováci. Obránce Andrej Sekera projel celým hřištěm, našel na levé straně rozjetého Šatana, který propasíroval puk pod levým betonem Jakuba Kováře až do sítě.

Slováci dohrávali v pěti obráncích

Také ve druhé třetině se na ledě jiskřilo. Po koňaru Michala Sersena odjel s bolestivou grimasou na střídačku Petr Koukal. Po faulu Petra Průchy zase Slováci přišli o Tomáše Starostu a museli dohrávat zápas s pěti obránci.

Ve druhé části přidali Češi na agresivitě a dostávali se do šancí, Laco si však s nebezpečnými střelami Tomáše Plekance, Petra Tenkráta i Aleš Hemského poradil.

V 31. minutě se však už Češi radovali, když Plekanec vyhrál buly pro Frolíka, který se střelou z první trefil přesně nad Lacovu vyrážečku.

Vzápětí mohl v přesilovce otočit skóre Hemský, trefil však jen boční tyč, na druhé straně se blýsknul Kovář, který vychytal Šatana.

Rozhodl Šatanův blafák v oslabení

Do třetí třetiny vstupovali Češi proti čtyřem Slovákům, po Plekancově špatné přihrávce zachytil puk Michal Handzuš a vysunul Šatana do samostatného úniku. Ten tváří v tvář Kovářovi zkušeně naznačil střelu a poté jej překonal kličkou do bekhendu.

Hned po vhazování se po hrubce ve slovenské obraně dostal do dvou velkých šancí Frolík, ale Laca zblízka nepřekonal, nepřekonal ho ani dorážející Nedvěd.

A tak ve 45. minutě přišel trest. Tomáš Surový vybojoval u mantinelu puk pro Hudáčka, a ten po dlouhé kličce do forhendu poslal puk do prázdné brány.

Prakticky hned poté poslal trenér Alois Hadamczik do brány místo Kováře Jakuba Štěpánka, potřebný impuls pro tým to však nepřineslo.

Naopak Češi v další přesilovce znovu málem inkasovali, Šatan však Štěpánka neprostřelil. Střela Tomáše Tatára se pak došourala těsně vedle tyče.

Češi se naopak přes mohutnou slovenskou hráz propracovat v závěru nedokázali, a tak odešli ze zápasu po zásluze poraženi.

Výsledek:

Česko - Slovensko 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 31. Frolík (Plekanec) - 16. Šatan (Sekera, Baranka), 41. Šatan (Handzuš), 45. L. Hudáček (Surový). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Levonen (Fin.) - Wilmot (Kan.), Schulz (Něm.). Vyloučení: 0:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 12.355.

Česko: Jakub Kovář (47. Štěpánek) - Nakládal, Blaťák, Němec, Čáslava, Krajíček, Mojžíš - Erat (12. Vondrka), Plekanec, M. Michálek - Frolík, Krejčí, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Koukal - Petružálek, Novotný, Průcha. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, L. Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič. Trenér: Vladimír Vůjtek a Jerguš Bača.