Češi si proti Finsku spravili chuť a skončili pátí

rou
3. 1. 2008 20:27
Hokejová dvacítka se s MS rozloučila vysokou výhrou 5:1
Konečně se radovali i Češi. Brankáře Enrotha prostřelil při přesilovce Antonín Boruta. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Čeští hokejisté do dvaceti let našli v souboji zklamaných čtvrtfinalistů více motivace než Finové a díky výhře 5:1 obsadili na domácím světovém šampionátu pátou příčku.

Do zápasu přitom vstoupili svěřenci Miloslava Hořavy bídně a už po necelých dvou minutách prohrávali 0:1. Z dobré střelecké pozice se nemýlil Harri Pesson, který bekhendem zavěsil pod břevno Neuvirthovy branky.

Téměř prázdná pardubická ČEZ Arena pak dlouho sledovala další české trápení. Na 2:0 mohl zvýšit Tomi Sallinen, ale trefil jen tyč. Češi si vytvořili první šanci až po patnácti minutách, kdy dorážel Meidl, brankář Helenius byl ovšem připraven.

Boj o páté místo? Povinnost i loučení s reprezentací - čtěte ZDE

V kratičké přesilovce pěti proti třem čeští reprezentanti neuspěli, stejně jako v další početní výhodě na začátku druhé třetiny. Ale brzy po návratu vyloučeného Joonase Lehtivuoriho se Češi konečně prosadili.

Slepené góly český tým nastartovaly

Samostatný únik sice ještě Radek Meidl neproměnil, ale Daniel Bartek byl ve správný čas na správném místě a dorazil puk prakticky do prázdné branky. Hned o sedmdesát pět vteřin později strhli svěřenci Miloslava Hořavy vedení na svoji stranu.

Jan Semorád připravil výbornou střeleckou pozici pro českého kapitána Michaela Frolíka, který poslal český tým do vedení.

Bez medaile, bez slávy. Jsem naštvaný, říká Voráček - více ZDE

Češi se pak ubránili několika přesilovkám soupeře a těsně před koncem prostřední části hry pak udeřili v početní výhodě sami. Střelu Tomáše Kundrátka od modré čáry tečoval těsně před Heleniusem pravděpodobně finský obránce a Češi vedli už o dvě branky.

Ve třetí třetině už Finové na zvrat neměli, naopak čeští hokejisté ještě navýšili svůj náskok. Ve 48. minutě si najel z rohu kluziště mezi kruhy Zbyněk Hampl a trefil přesně pod břevno - 4:1.

Vydařené loučení se šampionátem pak uzavřel tři minuty před koncem Martin Látal, který využil nezištné přihrávky Jiřího Ondráčka. Česká dvacítka si tak alespoň částečně spravila chuť po čtvrtfinálovém vystřízlivění z medailového snu.