Češi Rakušanům vděčí za své první zlato

Ondřej Roubínek
29. 4. 2007 0:00
Praha - Díky "hrdinnému boji Rakušanů" proti Švédsku na šampionátu v Praze roku 1947 získal československý hokej první titul mistrů světa.
Po nevydařeném zápase s USA si Rakušané v Moskvě budou chtít zlepšit náladu proti České republice.
Po nevydařeném zápase s USA si Rakušané v Moskvě budou chtít zlepšit náladu proti České republice. | Foto: Reuters

Do pořádání prvního mistrovství světa v hokeji po druhé světové válce se v roce 1947 nikdo příliš nehrnul, jediný, kdo byl šampionát ochoten uspořádat, bylo tehdejší Československo.

Do Evropy sice nepřijeli dosavadní hokejoví vládci z Kanady, ale i tak se pražské mistrovství zapsalo do historie nejen českého, ale i světového hokeje.

Český reprezentant Jaroslav Hlinka (vpravo) dává gól běloruskému brankáři Andreji Mezinovi. Přihlíží Vladimir Denisov.
Český reprezentant Jaroslav Hlinka (vpravo) dává gól běloruskému brankáři Andreji Mezinovi. Přihlíží Vladimir Denisov. | Foto: DPA
Hokejisté si na úvod pohráli s Běloruskem
Reprezenatční výběr Česka potvrdil tradici, podle níž na úvod světového šampionátu neprohrává.

Foto: Aktuálně.cz
Pavel Richter: Byl to super začátek
Sledujte hokejový blog bývalého českého reprezentanta Pavla Richtera.

Lukašenko řídí v Bělorusku vše. I hokej
Prezident Alexander Lukašenko, na Západě často označovaný za posledního diktátora v Evropě, má v Bělorusku na povel všechno včetně sportu.
 

Zhruba 10 000 fanoušků lačnících po hokeji na tehdy ještě nezastřešeném zimním stadionu na Štvanici vytvořilo fantastickou atmosféru, která dala alespoň na čas zapomenout na válečné hrůzy i poválečnou mizérii.

Přispěl k tomu i výkon československých hokejistů, kteří pod vedením legendárního Kanaďana Mika Buckny neohroženě mířili za mistrovským titulem.

Jenže v předposledním zápase v osmičlenné skupině, kde se hrálo kyždý s každým, Čechoslováci i před zraky prezidenta Edvarda Beneše podlehli 1:2 Švédsku a zlatý sen se najednou rozplynul.

Rakušané poslední nadějí

Švédové totiž do té doby jen jednou remizovali a v posledním zápase je čekalo Rakousko, které s domácím výběrem prohrálo vysoko 5:13, takže nikdo nepředpokládal, že by šance na titul ještě žila.

Podceňovaní Rakušané, kteří se teprve v roce 1947 mohli vrátit do mezinárodního hokejového společenství, odkud byli vyhozeni v roce 1939, ale byli v závěrečný den šampionátu poslední českou nadějí. Hráli totiž se Švédskem, a kdyby dokázali zvítězit, Čechoslovákům by stačila v zápase se Spojenými státy i remíza k zisku titulu.

A za mohutné podpory českých diváků se Rakušané pokusili o zázrak, který se jim opravdu podařil. Nad Švédy zvítězili 2:1 a hostitelské zemi tak vrátili možnost získat první světové zlato do vlastních rukou. Stačilo neprohrát s Američany. A českoslovenští hokejisté hnaní nadšenými fanoušky smetli zámořského protivníka 6:1.

V euforii, která propukla po konečném hvizdu rozhodčího, nezapomněli fandové poděkovat ani Rakušanům, kteří zároveň slavili bronz.

"Volání Austria, Austria, to je poděkování za hrdinný boj Rakušanů v zápase proti Švédsku," popisoval nadšeně spontánní gesto českých fandů v přímé reportáži Československého rozhlasu legendární Josef Laufer.

Bronz a dál už nic

Rakušané byli mistry Evropy v letech 1927 a 1931, v témže roce získali třetí místo i na mistrovství světa v Polsku. Pražský šampionát byl ale pro Rakousko koncem jeho "zlaté hokejové éry".

V roce 1957 se po moskevském mistrovství poroučeli ze skupiny A a návrat mezi elitu jim trval dlouhých 36 let. Dříve jim k němu nepomohl ani český trenér Luděk Bukač, který rakouskou reprezentaci převzal v roce 1985 poté, co s Československem triumfoval na domácím šampionátu v Praze.

Jenže ani uznávaný trenérský odborník nedokázal Rakušany dostat výše. Nejblíže úspěchu byl v letech 1987 a 1990, kdy skončil ve skupině B MS s Rakouskem třetí. V roce 1991 odešel Luděk Bukač k německé reprezentaci.

Rok po odchodu českého trenéra se Rakušané konečně dočkali vytouženého postupu, když vyhráli mistrovství světa skupiny B. Mezi světovou elitou začali devátým místem v Německu, o rok později dokonce postoupili mezi nejlepších osm, ale solidní výkonnost nevydržela Rakousko dlouho.

Ve Švédsku v roce 1995 se sice na úkor Šýcarska zachránili, ale o to větší bylo jejich zklamání z domácího šampionátu ve Vídni o rok později.

Po vysokých porážkách od USA a Kanady Rakušané porazili Slováky, ale prohra s Německem 0:3, kterou jim domácí fanoušci nemohli dlouho odpustit, je srazila do boje o udržení. Tam podlehli Francii dvakrát 3:6 a na šampionát ve Vídni nebudou vzpomínat v dobrém.

Narozdíl od trenéra Luďka Bukače. Ten si ve Vídni zopakoval s českou reprezentací jedenáct let starý titul z Prahy, kterým nastartoval zlatou sérii českého hokeje.

Podobná situace se opakovala v roce 2005. Rakušané, kteří díky rozšíření počtu účastníků MS znovu proklouzli do "áčka", na domácí půdě znovu selhali. Zato Češi slavili ve Vídni pátou zlatou medaili během deseti let, tentokrát s trenérem Vladimírem Růžičkou.

 

Právě se děje

Další zprávy