Češi nedali Švýcarům šanci. Hnilička má první nulu

9. 5. 2008 3:12
Česko - Švýcarsko 5:0
Patrik Eliáš vstřelil proti Švýcarům už pátý gól na šampionátu
Patrik Eliáš vstřelil proti Švýcarům už pátý gól na šampionátu | Foto: Reuters

Quebec - Čeští hokejisté vstoupili do osmifinálové skupiny E výhrou nad Švýcarskem. V noci na pátek jasně přehráli soupeře, který předtím na světovém šampionátu neprohrál.

Mezi tři tyče se vrátil Milan Hnilička a povedlo se mu vychytat čisté konto. V sestavě národního týmu nechyběli další hráči z NHL: Plekanec s Rozsívalem. Oba poslal kouč do druhého útoku, respektive obrany.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Na rozdíl od předchozích zápasů v základní skupině nastoupili svěřenci trenéra Hadamczika s větší disciplínou, která se dala vypozorovat především v obranné hře. Také proto se vůbec poprvé na šampionátu stalo to, že během první třetiny nepadl gól do sítě českého brankáře.

Hlasujte:
Kdo rozhodl o výhře nad Švýcarskem: Eliáš, Hnilička...?

Reprezentanti vlétli na svého soupeře od úvodního buly hodně zostra. Eliáš, Erat a Vrbata dělali pořádný vítr v defenzivě Švýcarů. Posledně jmenovaný dokonce trefil v šesté minutě tyč, po níž se puk odrazil jen na betony gólmana Gerbera.

Rozsíval: Do takového týmu je snadné zapadnout
Kanadu spasil Nash. Švédsko dalo v derby osm gólů

Opora Ottawy držela naděje alpské země i v dalším průběhu. Vyznamenala se především ve dvanácté minutě, kdy obraně ujel Jaroslav Hlinka, ale blafák mu tolik nesedl.

Češi se ujali vedení ve 20. minutě

Soupeř, jenž vyhrál skupinu A, se příliš nevysunoval do útočného pásma. Forčekoval uprostřed kluziště a spoléhal radši na brejky, které mu někdy vyšly, jindy zase ne. Snad nejhůře bylo Hniličkovi po Sannitzově teči, stav nadále zůstával stejný.

Platilo to pouze do 20. minuty. Švýcaři hráli po vyloučení Eliáše přesilovou hru, jenže sami při ní 56 vteřin před vypršením prvního dějství inkasovali. Výbornou přihrávkou vyzval Rolinek ke gólu Martina Erata a ten pod víko neomylně otevřel skóre.

Čtěte více:
Švýcaři překvapili Švédy a vyzvou český výběr
Češi už myslí na čtvrtfinále. Vybírat soupeře? To nejde

Druhá třetina odstartovala dalšími šancemi českého výběru. Nadějné pozice však nevyužil Vrbata ani Židlický. Na druhé straně neměl Hnilička příliš práce, ojedinělé výpady většinou zblokovali obránci.

Čekalo se spíše na to, až Gerber přestane odolávat narůstajícímu počtu střel. A tak se brzy stalo. Blížil se závěr prostřední části, když Češi konečně přidali uklidňující gól.

V přesilové hře výborně našel Eliáš kapitána Tomáše Kaberleho, jenž si od modré čáry najel mezi kruhy a neomylně zakončil.

Fleischmann zaznamenal první gól na MS

Marek Židlický v souboji s Thomasem Derunsem ze Švýcarska
Marek Židlický v souboji s Thomasem Derunsem ze Švýcarska | Foto: Reuters

O chvíli později zavládla u hráčů v bílých dresech ještě větší euforie. Znovu měli svěřenci Aloise Hadamczika početní výhodu a znovu nastoupila elitní formace.

Tentokráte na levé straně zmátl obranu Švýcarů Kaberle a vše korunoval Patrik Eliáš svou pátou brankou na šampionátu.

Tlak českého mužstva neustával a v 38. minutě se měnilo skóre znovu v jeho prospěch. Za národní tým se poprvé na světovém šampionátu trefil Tomáš Fleischmann. Po kuriózním momentu - Plekanec přihrál útočníkovi Washingtonu, jenž nahazoval puk do brankoviště, a tam si tělem srazil puk do vlastní brány Blindenbacher.

Do posledního dějství už čeští reprezentanti vstupovali se čtyřgólovým náskokem a pokračovali ve hře, která vycházela. Zrychlovali hru v přechodu do útoku, kde dostali soupeře pod tlak častými a bezchybnými přihrávkami.

Zato Švýcarům stanovená taktika, ať již byla jakákoliv, nevycházela. Když se ocitli v zajímavé akci, narazili jen na připraveného Hniličku. A ještě jednou inkasovali.

Postaral se o to čtvrtý útok, který v závěru ukázal, že nechce být na turnaji jen do počtu. Gerber neudržel puk a za jeho záda ho dotlačil Jiří Novotný. Češi už pak nulu pro svého brankáře uhlídali. Zvítězili 5:0 a v sobotu je čeká utkání proti Bělorusku.