Češi mají jasno: Arťuchin je magor, už by neměl hrát

Sport ČTK Aleš Vávra Sport, ČTK, Aleš Vávra
9. 5. 2011 9:42
Uvnitř VIDEO: Čeští hráči odmítli podat Arťuchinovi ruku
Zraněný Karel Rachůnek.
Zraněný Karel Rachůnek. | Foto: Reuters

Bratislava - Hodně emotivně mluví čeští hokejoví reprezentanti o zákeřném vystoupení ruského obra Jevgenije Arťuchina ve vzájemném zápase obou týmů na světovém šampionátu.

Útočník Rusů ve druhé třetině ostrými zákroky na hlavu zranil Milana Michálka a Karla Rachůnka.

Podle českých hráčů by si Arťuchin dodatečně zasloužil tvrdý trest od direktoriátu slovenského mistrovství. Nejostřejší v ohlasech byl z Čechů jednoznačně Jakub Voráček.

Čtěte také:
Češi zdolali Rusko, do čtvrtfinále jdou z prvního místa
VIDEO Zákeřný Arťuchin. Obr zranil Michálka a Rachůnka
HOKEJ ŽIVĚ Česko - Rusko 3:2. Češi vyhráli skupinu
Bykov: Arťuchin hrál čistě. Jágr a spol. jsou herečky

"Je to magor. Takhle trefit Milana Michálka bez puku na bradu úplně ze strany, kdy ho nemohl vidět, to do hokeje nepatří. Myslím, že je to špinavý hráč, tohle se nedělá," řekl nazlobeně.

Hráči se shodli, že ani několikazápasový distanc Arťuchina nezmění.

"Jestli to dělají opakovaně, tak nepatří na led. Suspendovat je mohou na dvacet zápasů, vrátí se, udělají to znova. Nemá to žádný smysl," řekl útočník Tomáš Plekanec.

Eliáš: V NHL by dostal deset zápasů stop

Patrik Eliáš byl zklamaný z toho, jak se k chování ruského hráče postavili rozhodčí. Sám s nimi po faulech pravého křídla několik desítek vteřin diskutoval.

"Jsem strašně zklamaný z rozhodčích, jak se k tomu postavili. Nechci je vyloženě kritizovat, ale čtyřikrát za sebou tam byly zákroky na hraně, do hlav. V NHL by za tohle dostal hráč okamžitě trest do konce zápasu. A myslím, že by dostal deset zápasů distanc," podotkl Eliáš.

Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru s dvojicí rozhodčích Brentem Reiberem a Thomasem Sternsem dlouho diskutoval. Dozvěděl se jen, že Arťuchin nic hrozného neprovedl.

"Říkali, že se může ještě dvě vteřiny po odehrání puku dohrávat a že to bylo ramenem do hlavy. V podstatě úplné nesmysly. Já tomu nerozumím...," kroutil hlavou Eliáš. Hned po zápase upozornil, že by vedení českého týmu mělo požádat o dodatečný trest pro Arťuchina, což se také stalo.

Jágr: Arťuchin je jezdící monstrum

Zákrok útočníka Petrohradu na Milana Michálka stejně jako další čeští hráči odsoudil i Jaromír Jágr.

Foto: Reuters

"Byl to nepříjemný faul, Milan neměl vůbec puk. To by se v hokeji vůbec nemělo stávat. Jinak se k tomu ale nechci moc vyjadřovat, já jsem ty zákroky neviděl. Jen ten jeden," řekl Jágr, který proti Arťuchinovi hraje v Kontinentální lize.

"Je to prostě jezdící monstrum. Musíš hrát tak, abys dal od sebe co nejdříve puk a pokryl si tělo," dodal.

Čeští hokejisté nevidí řešení v nějakém oplácení. "Není to o tom, aby ho někdo zmlátil. Jestli si to neuvědomují, že ohrožují kariéry kluků, tak se s tím dá těžko něco dělat," uvedl Tomáš Plekanec.

"On je vysoký a silný, kdyby se do něj někdo pustil, ještě od něj dostane na držku. To je ještě horší," soudil Jakub Voráček o možné odvetě.

Židlický Arťuchina zboural, Čáslava mu nepodal ruku

O tu se ale pokusil český obránce Marek Židlický. "Já jsem čekal, jestli si ho najdu. Čekal jsem, až to dostane," poznamenal ke svému vydařenému ataku na ruského útočníka ve třetí třetině.

"Bylo to trošku riskantní, protože za mnou nikdo nebyl. Ale dostal to," potěšilo Židlického. Vůbec mu nevadilo, že zatímco sám váží 85 kg, Arťuchin je o třicet kilo těžší. "Mně to je jedno. Já nad tím nepřemýšlím. Já se ho snažím zbourat. Někdo mu musel dát najevo, že si to nemůže dovolit," řekl Židlický.

Ostatně najevo to čeští hráči dali Arťuchinovi i po skončení utkání při tradičním podávání rukou. Hned několik českých reprezentantů, v čele s Petrem Čáslavou a kapitánem Tomášem Rolinkem, se totiž přátelskému potřesení rukou s ruským tvrďákem vyhnulo.

Čeští hráči odmítají podat ruku Arťuchinovi (čas od 5:30, zdroj youtube.com)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Rachůnek i Michálek by měli být v pořádku

Karel Rachůnek i Milan Michálek by podle lékaře národního týmu Radomíra Holibky měli být připraveni nastoupit v dalších utkáních národního týmu. Osobně by však doporučil, aby vynechali pondělní zápas s Německem, ve kterém Čechům vůbec o nic nejde.

"Myslím si, že oba budou schopní hry a pokračování na turnaji," řekl Holibka po utkání.

Foto: Reuters

"Milan má poraněný krk, a jak dostal úder na hlavu, natáhla se mu u toho krční páteř," uvedl Holibka. Mladší z bratrské dvojice reprezentantů zkusil ještě na jedno střídání nastoupit, ale pak odešel do kabiny. "Měl silné bolesti v oblasti krčního přitahovače. Proto jsme se rozhodli, že nebude dál hrát," vysvětlil lékař.

O zlepšení Michálkova zdravotního stavu se hned v kabině začal starat fyzioterapeut Pavel Kolář. "Dělal s ním různá cvičení a teď to vypadá docela dobře. Bolesti už ustoupily, ale uvidíme, jak to bude vypadat zítra ráno. Až se to rozleží. Jsem ale přesvědčený, že to Milan zvládne," řekl Holibka.

Rachůnek odstoupil ze zápasu o pár minut později, v závěru druhé části jej totiž Arťuchin "dohrál", český bek při pádu ztratil helmu a o led si rozbil hlavu. "Má tři stehy," uvedl Holibka na adresu obránce, jenž do třetí části již nezasáhl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy