Češi jsou zpět: reputaci si napravili se Švédy

13. 5. 2010 22:45
Česko bude hrát další zápas v sobotu se Švýcarskem
Petr Hubáček slaví vítězný gól
Petr Hubáček slaví vítězný gól | Foto: Reuters

Praha - Skvělý reparát po nevydařeném utkání s Norskem se povedl českému týmu na hokejovém šampionátu v Německu, když porazil Švédsko v posledním zápase základní skupiny C 2:1.

O branky vítězů se postarali v první minutě kapitán Tomáš Rolinek a ve 30. minutě Petr Hubáček, který reagoval na vyrovnávací gól Pääjärvi-Svenssona.

Svěřenci Vladimíra tak na mistrovství světa zlomili sérii proher s tímto soupeřem. Švédy dokázali porazit poprvé od semifinále v roce 2005, pak s nimi čtyřikrát prohráli, včetně proher ve čtvrtfinále posledních dvou šampionátů.

Češi tak vstoupí do osmifinálové skupiny ze čtvrtého místa se třemi body a jako druhý tým skupiny C je v sobotu od 20:15 čeká utkání proti neporaženému vítězi skupiny B Švýcarsku. V pondělí je čeká zápas s Lotyšskem a v úterý s Kanadou.

´Kritika pomohla. Chtěli jsme vyhrát za každou cenu´
Sledovali jsme ŽIVĚ: Češi porazili Švédsko 2:1
Jágr prozradil, co je mezi hráči a Růžičkou. Olympiáda
Norsko porazilo i Francii. Rusko je stále stoprocentní
Crosby kvůli únavě Kanadu na šampionátu neposílí

Utkání, ve kterém se vrátila do branky česká jednička Tomáš Vokoun, začalo pro Čechy nešťastně. Už ve 20. sekundě byl vyloučen Jaromír Jágr.

Jenže ani Švédům se úvod nevyvedl. Nejdříve se po srážce se spoluhráčem zranil Jimmie Ericsson a o pár sekund později obral Rolinek ve středním pásmu o puk Karlssona, natlačil se před něj a střelou mezi Gustavssonovi betony otevřel skóre.

Tomáš Rolinek překonává za asistence obránce Karlssona brankáře Gustavssona
Tomáš Rolinek překonává za asistence obránce Karlssona brankáře Gustavssona | Foto: Jaroslav Šindelář

Češi po brzkém gólu získali sebevědomí a na Gustavssona se valil jeden útok za druhým. S výjimkou třetího útoku sice hráli zbylé tři formace v novém složení, ale na jejich souhru to dopad nemělo.

Poprvé na turnaji byla navíc vyprodána mannheimská SAP Arena, což výrazně pomohlo tempu hry. Švédové, jejichž tým opustil kvůli zranění nejproduktivnější hráč Matthias Weinhandl, se však museli spíš soustředit na odrážení náporu českých hráčů.

Gustavsson si však poradil s ránami Jágra a jeho nového spoluhráče v prvním útoku Klepiše, stejně jako s pokusy Kašpara a Červenky.

V 10. minutě se naskytla Čechům 93 sekund dlouhá dvojnásobná přesilovka, jenže tu se jim proměnit nepovedlo, naopak to byl švédský veterán Nylander, který mohl po návratu z trestné lavice skórovat, střelou mezi betony však Vokoun vystihl.

O české převaze v první třetině svědčily i pokusy sehrané dvojky Marka s Rolinkem, na druhé straně jen těsně minul Hedman.

Druhá třetina byla přesným opakem té první. Byli to Švédové, kteří zasypávali Vokouna jednou střelou za druhou. Nejdříve ještě neuspěl Nylander, v 25. minutě vypálil z levého kruhu Pääjärvi-Svensson, Vokounovi puk proklouzl pod rukou a dokutálel se do brány.

Češi si při sílícím tlaku soupeře pomáhali fauly, jenže byli to oni, kdo hrozil. V samostatném úniku se nejdříve neprosadil Kašpar, po návratu Novotného z trestné lavice našel volného Hubáčka a brněnský útočník se trefil přesně do pravého horního rohu.

Tomáš Vokoun čelí nájezdu Michaela Nylandera
Tomáš Vokoun čelí nájezdu Michaela Nylandera | Foto: Jaroslav Šindelář

Do konce třetiny pokračovala hra nahoru-dolů. Nejdříve minul zblízka odkrytou branku Barinka,na druhé straně se neprosadil Nilson, kterého v gólové pozici vychytal Vokoun.

I třetí třetinu začali Švédové lépe, Karlsson však bránu minul a na Johanssonovu střelu si počíhal Vokoun. Na druhé straně si na Gustavssona nepřišel Jágr a z dorážky ani Červenka.

Na druhé straně se zase předvedl Vokoun, který lapačkou zneškodnil pokus Ekmana-Larssona, vychytal i Nilsona a při střele Harjua mu pomohla tyč.

O závěrečný tlak se Švédové připravili sami, když se nechali třikrát po sobě vyloučit.

Výsledek:

Česká republika - Švédsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Rolinek, 30. Hubáček (Novotný, Vokoun) - 25. Pääjärvi-Svensson (R. Wallin). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin - Gorděnko (všichni Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:8. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.500 (vyprodáno).
Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, K. Rachůnek, Gřegořek, Barinka, Blaťák - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar (21.- 25. Kvapil), Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.
Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson - Nilson, Martensson, Jimmie Ericsson - Engqvist, R. Wallin, Pääjärvi-Svensson - Omark, Harju, Persson - Pettersson, Nylander, Andersson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.