Češi drama nepřipustili, zdolali Slováky a slaví postup

Ondřej Roubínek
29. 12. 2007 22:48
Mladí hokejisté zvítězili v klíčové bitvě 5:2
Čeští reprezentanti si sobotní výhrou nad Slováky zajistili postup do dalších bojů juniorského mistrovství světa. | Foto: Ondřej Besperát

Pardubice - Čeští hokejisté do dvaceti let porazili ve zřejmě klíčové bitvě skupiny A Slovensko a zajistili si postup do čtvrtfinále světového šampionátu.

Před znovu téměř zaplněnou ČEZ Arenou se Češi do svého soupeře znovu pustili od samého začátku. Pokračující spolupráce Frolík - Voráček málem přinesla úspěch už v první minutě, jenže Frolík před odkrytou brankou puk netrefil.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Český kapitán hrozil i nadále, ale ani jeho samostatný únik v oslabení gólem neskončil, stejně jako vybruslení Voráčka v situaci dva na dva ze sedmé minuty.

Jeden z posledních závarů před Českou brankou.
Jeden z posledních závarů před Českou brankou. | Foto: Ondřej Besperát
Hořava: Postup potěší, ale klíčové je i malé zlepšení

O pár vteřin později už se ovšem čeští fanoušci mohli radovat z úvodního gólu zápasu. Kuběna našel zpoza branky mezi kruhy najetého Sklenáře a ten nezaváhal - 1:0.

Pak zahrozili i Slováci, ale nebezpečnou přihrávku do brankoviště gólman Neuvirth ve spolupráci s obránci vyřešil. Svěřencům Miloslava Hořavy se opět příliš nedařily přesilové hry.

Švédové ve strhujícím závěru ukořistili výhru nad Kanadou - více ZDE

V české početní výhodě po vyloučení Kozáka v 11. minutě naopak zahrozil soupeř - Čaladi ujel všem obráncům a po faulu na něj rozhodčí nařídil trestné střílení. K tomu se postavil Tomáš Marčinko, ale tváří v tvář Neuvirthovi těsně minul.

Neproměněný nájezd povzbudil hráče v červeném a tlak vyústil v další slovenské vyloučení. Jenže to se českému celku znovu nevydařilo - s jedinou střelou Piskáčka si v pohodě poradil Hudáček a naopak mohlo znovu udeřit na druhé straně. K puku ležícímu před prázdnou brankou se ale naštěstí pro české barvy slovenští útočníci nedostali.

Frolík vteřinu před sirénou zmrazil Slováky

A tak se nakonec mohli ještě jednou radovat Češi. Skvělou kombinaci Voráčka zakončil mazácky Frolík a pouhou vteřinu před koncem první třetiny poslal svůj tým do dvoubrankového vedení.

Inkasovaná branka Slovákům na jistotě nepřidala a úvod druhé části patřil českému týmu. Tomu se konečně vydařila přesilovka - častější střelba a větší důraz před brankou přinesly tlak, který vyústil ve třetí branku.

Bořuta poslal přihrávku před prázdnou branku a k puku se i přes snahu gólmana Hudáčka dostal Daniel Bártek, který ho dotlačil do sítě.

O minutu a půl později dostali zkoprnělí Slováci další úder. Do samostatného úniku se prosmýkl Ondráček, kterého sice ještě Hudáček vychytal, ale na dorážku Sklenáře už neměl šanci - 4:0!

Slovenský trenér Štefan Mikeš si ihned vybral oddechový čas, aby se jeho svěřenci mohli vzpamatovat a sáhl i ke střídání v brance - místo Hudáčka naskočil Tomáš Hiadlovský.

Náznak dramatu utnul v oslabení Látal

Češi i nadále útočili a tlačili soupeře, ale narozdíl od zápasu s Dánskem hráli pozorně a nepolevili v koncentraci.

Druhá třetina? Nehráli jsme jako tým, zlobil se Hořava - více ZDE

Ale jen do 39. minuty - obránci nechali Olivera Ďuriše beztrestně projet až do útočného pásma, a ten mezi kruhy nedal Neuvirthovi šanci - 4:1.

Kapitán českého celku Michael Frolík (vpravo) překonává vteřinu před koncem první třetiny slovenského brankáře Julia Hudáčka. Před brankou přihlíží Roman Szturc. | Foto: Ondřej Besperát

Hráči v červených dresech se nehnali bezhlavě do útoku, ale i tak si vytvářeli více šancí než soupeř. Slováky ovšem dostaly do hry česká vyloučení.

To po Neuvirthově vyhození puku mimo hřiště ještě Mikešovi svěřenci nevyužili, ale téměř minutová dvojnásobná výhoda po trestu Hampla a Piskáčka už přinesla ovoce. Čaladi využil ideální přihrávku Slováka skrz brankoviště a snížil na 2:4.

O čtyři minuty později byl vyloučen kapitán Frolík, ale místo dalšího zdramatizování zápasu přišla pátá branka českého týmu. Bartek si v brejku vyměnil puk s Látalem, ten se nemýlil a znovu zvýšil na tříbrankový rozdíl. 10 194 diváků v ČEZ Areně tak mohlo v klidu slavit důležitý český triumf.

Svěřenci Miloslava Hořavy si druhým vítězství ve skupině A zajistili minimálně postup do čtvrtfinále šampionátu - Slovensko ani Dánsko už je na třetí pozici nemůže ohrozit.

Večerní vítězství Švédska nad Kanadou pak dává českému celku šanci na postup z prvního místa ve skupině přímo do semifinále. Ale to by museli Češi kvůli nepříznivému skóre ze zápasu s Kanadou zvítězit vysokým rozdílem. Švédům naopak bude stačit jakákoliv výhra a do čtvrtfinále bude muset favorit skupiny z Kanady.

Výsledek:
Slovensko - Česká republika 2:5 (0:2, 1:2, 1:1)
Branky a nahrávky:
39. Ďuriš (Slovák, Jančovič) - 8. Sklenář (Kuběna), 20. Frolík (Voráček), 25. Bartek (Voráček, Bořuta), 27. Sklenář (Ondráček), 55. Látal (Bartek). Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 10 194 (vyprodáno).
Slovensko: Hudáček (27. Hiadlovský) - Biro, Daloga, Bena, Balis, Mikuš, Kozák, Krajcik, Zukal - Roháč, Marčinko, Lušňák - Slovák, Skokan, Čaladi - Juřík, Češik, Šinkovič - Suja, Ďuriš, Jančovič.
ČR: Neuvirth - Bořuta, Jordán, Paryzek, Piskáček, Prokop, Kundratek - Bartek, Frolík, Voráček - Látal, Strapač, Hampl - Sklenář, Kuběna, Ondráček - Meidl, Semorád, Szturc.