Červenka neumí anglicky. V Calgary o něm nikdy neslyšeli

Adam Sušovský Adam Sušovský
11. 1. 2013 15:00
Český útočník Roman Červenka se v Calgary nemohl ani představit. Po letech v Rusku se totiž stále nenaučil anglicky. Jeho slova překládá spoluhráč Jiří Hudler.
Červenka byl s Calgary poprvé na ledě. Slavní spoluhráči o něm nikdy neslyšeli.
Červenka byl s Calgary poprvé na ledě. Slavní spoluhráči o něm nikdy neslyšeli. | Foto: Filip Mědílek

Calgary - Dobrá zpráva: Roman Červenka už v Calgary obul brusle a zdá se, že se po zranění brzy vrátí na led. Ta špatná: Neumí vůbec anglicky a nikdo ze spoluhráčů ho nezná.

Takové byly první dny v Kanadě ještě loni jednoho z nejlepších hokejistů hrajících v Evropě, který v letošní sezoně vymění KHL za kanadsko-americkou NHL.

Červenka se stal novou posilou Calgary společně s dalším Čechem Jiřím Hudlerem. A právě Hudler bude jeho pravá ruka. Červenku, který se umí anglicky maximálně představit, bude v prvních dnech doprovázet na každém rohu.

Hudler: Anglicky jsem ho učil i v letadle

"Cestu z Prahy do Calgary jsme strávili tím, že jsem mu dával lekce angličtiny," vtipkoval Hudler na letišti po příletu do Kanady a pak svého kamaráda novinářům představil.

"Roman je inteligentní hokejista, který se střelecky prosadil všude, kde hrál. V Evropě patřil mezi nejlepší v české extralize, ruské KHL i národní reprezentaci," chválil Hudler spoluhráče a pak plnil roli tlumočníka.

Novináře zajímalo hlavně to, kdy se Červenka vrátí na led. V Česku totiž od začátku prosince kvůli krevní sraženině nehrál a dlouho hrozilo také to, že mu lékaři nedovolí cestu letadlem.

Cammalleri: Nevím o něm vůbec nic

Červenka ale prostřednictvím Hudlera vzkázal, že by se měl brzy vrátit a už včera poprvé oblékl výstroj a lehce sklouzl se se svými budoucími spoluhráči na neoficiálním tréninku na ledě, aby udělal první dojem.

Že válel v reprezentaci? Že byl třeba nejlepší střelec v KHL? To za oceánem nic neznamená. Červenku v Calgary prostě nikdo ze spoluhráčů neznal. Možná tak maximálně z doslechu.

"Nevím o něm vůbec nic. Snad jen to, že měl slušná čísla v pár dobrých evropských soutěžích," řekla jedna z hlavních hvězd Flames Mike Cammalleri. "Navíc neumí moc dobře anglicky, ale snažil jsem se mu tady první den trošku pomáhat."

Tanguay: Prý to umí s hokejkou

"Co jsem o něm zase slyšel já, tak je to elegantní hokejista, který to docela umí s hokejkou. Pro nás je ale dobře, že už je na ledě a snad se co nejrychleji uzdraví," prohlásil zase další spoluhráč Alex Tanguay.

Oficiální tréninkové kempy by se měly v zámoří rozjet v neděli. První zápasy NHL jsou na programu už příští sobotu. Zda do nich ale Červenka nastoupí a ukáže Kanadě, že i "neznámý" hráč z Evropy může táhnout slavný tým v NHL, zatím není jisté.

Calgary by podle spekulací mohlo zahájit sezonu zápasem v Edmontonu a hned další den by přivítalo doma San Jose. Červenku ale ještě čeká podrobné lékařské vyšetření.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy