Červenka: Na Soči zapomeňte! S Růžou cítím šanci na úspěch

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
8. 4. 2014 5:00
Útočník Roman Červenka se na Slavii přidal k přípravě národního týmu před MS v Minsku a opět tak navázal spolupráci s trenérem Vladimírem Růžičkou.
Roman Červenka mohl při návratu na Slavii s koučem Vladimírem Růžičkou zavzpomínat na rozjezd své kariéry
Roman Červenka mohl při návratu na Slavii s koučem Vladimírem Růžičkou zavzpomínat na rozjezd své kariéry | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Mezi hráči, kteří podstupují první fázi přípravy na letošní mistrovství světa, je i Roman Červenka. Útočník hvězdného Petrohradu se vrátil do známých míst, prakticky domů.

Vždyť ve slávistickém Edenu, kde se reprezentační sraz koná, svou úspěšnou kariéru započal. A právě pod vedením kouče Vladimíra Růžičky, který se nyní k národnímu týmu vrátil.

"Jsem rád, že to trénuje právě on. Vždycky pod ním úspěchy byly a tu šanci cítím i nyní," řekl 28letý forvard.

Jak na ty roky pod trenérem Růžičkou ve Slavii nyní vzpomínáte?
"Sice nějakou dobu trvalo, než jsem začal pořádně hrát extraligu, ale dal mi možnost, abych ukázal, co ve mně je. Za to jsem mu vděčný."

Pojďme k letošní klubové sezoně. S Petrohradem jste vypadli už ve čtvrtfinále s Jaroslavlí, což se rozhodně nečekalo.
"Je to sport. Když to nevyjde, už nad tím nemá cenu přemýšlet. Je to škoda, ale pro mě alespoň sezona ještě pokračuje."

Jaké byly hlavní příčiny vašeho vyřazení?
"Nebylo to o tom, že by nám prostě nevyšlo play off. Bylo to celou dobu. V play off se pak projevily ty věci a chyby, které se stávaly v základní části."

Co to bylo za věci nebo problémy?
"Těžko říct. Já se o tom úplně konkrétně nechci bavit. Ale třeba s Jaroslavlí jsme pokazili druhý zápas, když jsme sedm minut před koncem vedli 4:2. Neříkám, že bychom je smetli 4:0, ale kdybychom vedli 2:0, tak by Jaroslavl už ani nepomýšlela na to, že by mohla vyhrát. Najednou to v prodloužení otočili a ta série se úplně změnila. A taky se nám v blbou dobu zranili dva důležití hráči. I když Jaroslavl hrála dobře, tak jsme si to prohráli sami."

Sledujete nyní Lev, jak si proti Jaroslavli vede?
"Vím, jak hraje, ale nedíval jsem se na ně."

Co na jejich jízdu říkáte?
"Slyšel jsem, že Lvu skvěle chytá gólman Vehanen. A myslím si, že Jaroslavl dělá chyby, které proti nám nedělala, třeba se nechává zbytečně vylučovat, co jsem četl. Možná se trochu uspokojili, když vyřadili takové favority. Ale nevím, neviděl jsem ty zápasy."

Petrohrad měl jistě velká očekávání, o to větší muselo po vyřazení zavládnout zklamání. Bylo pak hodně dusno?
"Zklamání bylo hodně cítit. Navíc skončil manažer, přišli noví trenéři a člověku se pak nechce ještě tam další dny trénovat."

O to příjemnějším únikem asi ten reprezentační sraz je, že?!
"Samozřejmě. Chci se dostat na mistrovství světa, to je teď můj hlavní cíl. Sice je ta sezona dlouhá, posunutá díky olympiádě, ale byl bych rád, kdyby se nám na mistrovství podařilo něco uhrát."

Na šampionátu byste měl patřit k lídrům. Sedí vám tato pozice?
"Uvidíme, kdo všechno přijede. Každý je rád, když má v týmu nějakou pozici. Samozřejmě že čím větší bude, tím budu radši. Budu se snažit hrát co nejlépe."

Jakou cítite formu?
"Forma zatím byla dobrá. Řekl bych, že v tom roce byla nejlépe načasovaná, jak mohla být. Konečně jsme začali jako lajna hrát pohromadě, protože všichni byli zdraví, a najednou jsme platili za první formaci, která všechno táhne. Věřil nám tým a věřili jsme si sami, což bylo znát."

Po necelých čtyřech letech se k národnímu týmu vrátil Vladimír Růžička. Co to pro vás znamená?
"Není to zase nic nového, spíš staronového. S Láďou jsem strávil v kariéře hodně let, na druhou stranu jsme teď zase spolu dlouho nebyli. Myslím si, že si zase na všechno brzy zvyknu. Je dobře, že se známe. Nikdy jsme spolu žádný problém neměli."

Máte ještě v hlavě neúspěch na olympiádě v Soči?
"Ne, myslím, že už je to pryč. Mezitím se udály další věci, které také nemá cenu mít dlouho v hlavě, protože k tomu není důvod."

Fanoušci ale asi jen tak rychle nezapomněli...
"Noo... Ale pár věcí se změnilo. Máme nové trenéry, přijedou noví hráči, začne nový turnaj."

Přece jen, berete šampionát v Minsku jako možnost k nápravě posledních neúspěchů?
"Těžko říct. Myslím, že všichni, co na takový turnaj přijedou, se snaží odehrát co nejlepší zápasy. To se samozřejmě budeme snažit i teď. Nakonec bude zase záležet na jednom zápase, a pak se může stát cokoliv."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy