Červenka je připravený zářit. Extralize opět pomohla rána osudu

Daniel Poláček Daniel Poláček
22. 9. 2015 8:39
Zatímco loni překvapil hokejovou extraligu návrat Jakuba Petružálka, letos mohou zraky fanoušků spočinout na Romanu Červenkovi. Stále špičkový a relativně mladý hokejista už ukázal své umění a obklopený parťáky z minulosti je připravený zářit.
Stane se Roman Červenka nejproduktivnějším hráčem letošního ročníku extraligy?
Stane se Roman Červenka nejproduktivnějším hráčem letošního ročníku extraligy? | Foto: ČTK

Praha - V průběhu minulého ročníku nadzdvihla příznivce hokejové extraligy nečekaná zpráva: "Jakub Petružálek přestupuje do Litvínova!" Vynikající forvard těsně před třicítkou tehdy opustil ruskou KHL, aby doma lépe zvládl osobní tragédii.

Letos se situace opakuje již v září - tentokrát zraky tuzemských fanoušků můžou spočinout na Romanu Červenkovi. I on je v nejlepších letech, tragédie však zasáhla "pouze" jeho kariéru.

Už v květnu věděl, že nebude pokračovat v bohatém Petrohradu ani jinde v Rusku, kde nebyl šťastný. Doufal, že ještě přijde další šance v zámořské NHL, ale nedočkal se.

Za Růžičkou a kamarády

A když nevyšlo ani Švýcarsko, vrátil se do Česka. "Tady jsem doma," vykládal novinářům. "A navíc mi hrozně chyběla kabina. Dva roky jsem v šatně byl sám, to má taky svůj podíl."

Právě kvůli kabině zamířil k chomutovským Pirátům, kterým velí kouč Vladimír Růžička, jenž si na pomoc přizval řadu bývalých slávistických svěřenců. Včetně pražského rodáka Červenky.

Na toho už v prvním klání proti Pardubicím dýchla atmosféra, která mu poslední roky scházela. Na ledě se potkal hned s pěti dřívějšími spoluhráči ze Slavie, přičemž se dvěma z nich nastoupil v jedné lajně. Společnost mu dělali kamarádi Michal Vondrka a Vladimír Růžička mladší. Červenka si navíc mohl libovat v důvěře trenéra, na ledě pobyl přes 20 minut, nejvíc z Chomutova.

Málo střílí, ale přesto září

To mu na druhou stranu dělalo i potíže. Jelikož naskočil k prvnímu duelu po světovém šampionátu, zadýchával se. Přesto 67 vteřin před závěrečnou sirénou připravil Vondrkovi vítěznou trefu. Nahrával zpoza brány, kde s kotoučem chvíli míchal. "Už jsem neměl moc sil, nic jiného mi nezbývalo," přiznal.

Přesto byl s dvěma asistencemi vyhlášen nejlepším hráčem utkání. Stejně jako o dva dny později ve Vítkovicích, kde svůj výkon zopakoval, byť se tentokrát blýskl mnohem výstavnějšími pasy.

Hráč s desítkou na zádech, kterou mu uvolnil nadaný mladík David Kämpf, potvrdil, že na třech vrcholných mezinárodních turnajích za poslední dva roky nenastoupil omylem. Překvapil však střeleckou nechutí – za dva zápasy vyslal na bránu soupeře jediný pokus.

Bude opět králem produktivity?

Piráti zatím po skvělém startu drží v tabulce třetí příčku, ale dá se čekat, že v tvrdé konkurenci klesnou níž. Naopak Červenka by měl i s dvouzápasovým mankem postupně dobývat nejpřednější místa individuálních statistik.

Poté, co o sobě ve 23 letech dal hlasitě vědět, hledal konkurenci v extralize jen obtížně. V roce 2010 ovládl produktivitu soutěže a v bodovém průměru vždy patřil mezi nejlepší trojici. Naposledy před třemi lety, kdy při zámořské výluce stihl v extralize odehrát devět zápasů.

Není důvod si myslet, že tentokrát to bude jinak. Červenka stále ještě neoslavil ani 30. narozeniny a obklopený parťáky z minulosti je připravený zářit.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kanadská společnost zrušila plány na převzetí Carrefouru, důvodem je odpor francouzské vlády

Kanadská maloobchodní společnost Alimentation Couche-Tard zrušila plány na převzetí evropského řetězce Carrefour za 16,2 miliardy eur (424 miliard Kč). Důvodem je odpor francouzské vlády, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje.

Rozhodnutí o ukončení jednání o fúzi padlo podle zdrojů po setkání francouzského ministra financí Bruna Le Maira se zakladatelem Couche-Tard Alainem Bouchardem. Již předtím Le Maire vyloučil prodej Carrefouru z důvodu zabezpečení potravin. Carrefour ani Couche-Tard se k informacím nevyjádřily.

Firma Couche-Tard doufala, že získá vládní požehnání díky závazkům, jako zachování pracovních míst i dodávek potravin od francouzských výrobců či tím, že ředitel Carrefouru a Couche-Tard budou ve sloučené firmě zastávat funkci generálního ředitele společně. Chouche-Tard chtěl rovněž investovat do Carrefouru kolem tří miliard eur. Carrefour spojení podporoval. Francouzská vláda však do 24 hodin po potvrzení jednání spojení odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy