Černý scénář: Fasel požádá NHL, aby Hertl nemohl hrát

Adam Sušovský Zdeněk John, Adam Sušovský
11. 6. 2013 5:00
Rozhovor s prezidentem Českého svazu ledního hokeje Tomášem Králem o divokém přestupu slávisty Tomáše Hertla do San José Sharks.
Prezident hokejového svazu Tomáš Král a trenér národního týmu Alois Hadamczik. Pro oba je případ Hertl nepříjemný
Prezident hokejového svazu Tomáš Král a trenér národního týmu Alois Hadamczik. Pro oba je případ Hertl nepříjemný | Foto: ČTK

Praha – Takhle se to stát nemělo. Nejtalentovanější český hokejista posledních let přestoupil do vysněné NHL podobně, jako když za komunismu emigrovali hráči do zámoří. Utekl. Nikoliv před režimem, ale před platnou smlouvou ve Slavii Praha.

„Případ Tomáš Hertl, to je celkem nešťastná situace,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král. „Informoval jsem už o ní i vedení Mezinárodní hokejové federace.“

Král probíral Hertlův případ s René Faselem i generálním sekretářem IIHF minulý týden a pro Hertla konzultace nedopadla povzbudivě. Pokud se věci vyvinou špatně, uzavře se mu cesta do všech zápasů pod hlavičkou IIHF, tedy i do české reprezentace. "Nejlepší by bylo, kdyby se strany toho sporu nějak dohodly," řekl Král v rozhovoru. Totéž předtím napsal Slavii, jak Aktuálně.cz potvrdil její spolumajitel Richard Benýšek. "Ano, pan Král nám písemně potvrdil, že IIHF bude prostřednictvím českého svazu žádat zastavení činnosti Tomáše Hertla v NHL, pokud nedojde k smírnému řešení,“ připustil Benýšek.

Král ale stále doufá, že to nebude třeba.

Aktuálně.cz: Vy určitě případ Hertl sledujete. Kdo je teď podle vás na tahu?

Musí se domluvit buď hráčův agent se San José (že by Hertl ještě rok počkal s přestupem do NHL), nebo Slavia s Hertlem a jeho agentem. Co je reálnější, nevím. Smlouvy by se měly v každém případě ctít, jinak povládne anarchie. Hertl má smlouvu tady, v Česku.

Hertlův agent Robert Spálenka se odvolává na smlouvu, podle které si bude NHL moci stahovat i hráče z Evropy, kteří jsou pod kontraktem v některém klubu. Už tato smlouva mezi NHL a IIHF platí?

Tomáš Hertl, to je celkem nešťastná situace. Nešťastná proto, že se časově potkalo několik věcí. Vznikl problém, kde mají všichni zúčastnění pravdu, nebo aspoň konali v dobré víře.

Na jednu stranu se podařilo dotáhnout do finálního tvaru smlouvu s NHL, o níž mluvíte. Dokonce se povedlo vrátit ji k podobě výhodnější pro všechny evropské státy. Hlasovaly pro ni i všechny české extraligové kluby…

Všechny až na Slavii...

Ano, ta se zdržela hlasování. Ale jen kvůli případu Hertl, jinak by hlasovala určitě také pro. Dohodly se podmínky (hlavně náhrady za hráče a termíny přestupů). Ale vlastní smlouva do dnešního dne není podepsána. Jenže mezitím NHL už dala pokyn klubům, že mohou jednat o hráčích, jako by už smlouva platila. Mám to potvrzené nejen od Hertlova agenta Roberta Spálenky, ale i od dalšího agenta Petra Svobody.

Čili potvrzujete, že Hertl podepsal se San José, ačkoliv právně neměl?

Ano, podepsal ji dřív, než vznikla celková smlouva mezi IIHF a NHL. V tomto bodě má Slavia pravdu. Hertl je hráč pod smlouvou a porušil tuto smlouvu se Slavií tím, že podepsal v San José. Se všemi právními důsledky, které mohou nastat.

Nešťastnost té situace je v tom, že v Evropě je takových smluv uzavřeno k dnešku už 22, pokud mám informace z Mezinárodní hokejové federace. Dvaadvacet Hertlů, které ale nikdo nerozporuje, což je pochopitelné, protože třeba Švédové mají separátní smlouvu s NHL a postupuje se podle ní.

Pravdu má ale i agent Spálenka, on také nelže. Ví o tom nešťastném pokynu, který NHL dala klubům. Udělal vše v dobré víře, i když teď se samozřejmě ukazuje, že právně to v pořádku není. Smlouva ještě neexistuje a do 15. června (to je termín, s nímž počítá budoucí smlouva jako s konečným dnem, kdy si mohou kluby NHL „sáhnout“ pro hráče z Evropy – pozn.red.) podepsána ani nebude.

Vy jste o případu Hertl jednal i s šéfem IIHF René Faselem…

Informoval jsem vedení IIHF, pana Fasela i generálního sekretáře, co se stalo. Také jsem u nich zjišťoval, jak daleko je smlouva s NHL.

Jak se na to pan Fasel díval?

On vnímá, že má pravdu klub (Slavia), který zpochybňuje platnost smlouvy mezi Hertlem a San José.

Co to znamená „vnímá“? Bude tedy IIHF žádat NHL, aby neumožnila Hertlovi hrát?

Pokud Slavia dá takový disciplinární podnět prostřednictvím nás, svazu. My jsme povinní postoupit to na IIHF. Pokud se to stane, předpokládám, že by nemohl hrát, ale záleží na tom, jak to bude respektovat NHL. Ta situace není šťastná. Ale zatím žádný podnět ze Slavie nepřišel.

Máte nějak možnost ovlivnit Slavii, jak se rozhodne?

Bavil jsem se o tom s panem Benýškem, majitelem Slavie. On případ vnímá pragmaticky, hájí pochopitelně zájmy klubu a má pravdu.

Kolik by si podle Vás Slavia za Hertla zasloužila? Víc než 240 tisíc dolarů?

Takhle já to nemohu vůbec posuzovat, protože s NHL žádné takové přestupy, jako znáte s fotbalu, neexistují.  Není to tak, že by si kluby v NHL mohly napřímo s evropskými dojednávat přestupy. NHL je v podstatě centrálně řízená organizace, zakazuje klubům jednat s hráči pod smlouvou v Evropě. Oni nemohou zavolat do Slavie a říct my vám dáme za Hertla 500 tisíc dolarů. Dokud nebude podepsána smlouva mezi NHL a IIHF, mohou od nás vzít jen hráče, kteří jsou volní, nebo juniory.

Myslíte tedy, že Slavie nebyla v kontaktu se San José a kluby nezkoušely dohodnout se na nějaké „přestupní“ částce? Něco takového jsme zaslechli…

Já mluvím o tom, že za současných podmínek není možné, aby se San José domluvilo se Slavií, že vykoupí Hertla za smlouvy. Samozřejmě jsou cesty, jak se dohodnout – když jsou dva, kteří se dohodnout chtějí, vždycky se cesta najde. Třeba by Hertlova smlouva ve Slavii mohla být předčasně po dohodě ukončena.

Co by z toho Slavia měla?

240 tisíc dolarů.

Má jiné řešení, než ustoupit?

Moc jich není. Asi ne.

Máte možnost se Slavií jednat tak, aby neutrpěl celý český hokej? Aby nakonec nezůstal bez smlouvy s NHL?

Svaz v tomhle Hertlově případu vlastně nemá žádnou roli. Jen je to pro nás nepříjemné, protože je těsně před uzavřením smlouvy, o kterou stojíme (NHL – IIHF). O tom jsem pana Benýška informoval. Napsal jsem mu, že sdílím jeho právní názor, ale že nejlepší by bylo, kdyby se s agentem domluvili. A to samé jsem řekl agentovi Tomáše Hertla Robertu Spálenkovi.

Jak vůbec hodnotíte jeho postup, myslím postup Hertlova agenta?

Dělá svou práci. Pokud dostal informaci, že může podepisovat, pak postupoval v rámci svých kompetencí a nic špatného neudělal. Poté, co je zřejmé, že smlouva podepsaná zatím nebude, rozhodně ne do 15. 6.,  tak to je i pro něj novum. Od té doby vzniká situace, která mu je nepříjemná. Ale to je pro obě strany sporu.

Pan Spálenka je toho názoru, a myslím, že ho má díky NHL, že pokud jsou dohodnuté podmínky smlouvy mezi Evropou a NHL, pak je to, jako kdyby už smlouva byla na světě. Což je samozřejmě právní nonsenc.

Může se stát, že přes ten spor začne Hertl v NHL hrát, ale pak má samozřejmě zavřené dveře do struktur tady v Evropě, které řídí IIHF.

Tedy i do reprezentace?

Ano, bohužel.

I v případě olympiády v Soči?

Jistě. Je mi to líto, ale je to tak. Stále tvrdím, že nejlepší by byla dohoda všech stran. Já téhle situace hodně lituji. Je to stav, kdy všichni v tomto případě jednali v dobré víře. Klub měl Hertla pod smlouvou, agent byl v přesvědčení, že už smí uzavírat kontrakt, a hráč do NHL chtěl.

Právně je to ale jasné, že ano?

Ano. Teď už víme, že právně nemá pravdu hráč, ani agent, ani Amerika. To že jsou domluvené podmínky (240 tisíc dolarů za hráče, termín do 15. 6.), to neznamená, že už je smlouva podepsaná. Mrzí mne to hlavně z pohledu Tomáše, je to fakt talent, mám ho rád, ale nedá se nic dělat.

Totéž říká i Slavia, pokud jsme to správně zaznamenali. Nechce Hertlovi „šlapat po štěstí“, ale trvá na tom, že se nezachoval správně…

Tomu rozumím. Je to neuvěřitelná situace. Byli jsme nadšení, že po tvrdých vyjednáváních v Americe (třeba i s Billem Dalym – zastupující komisionář NHL) se povedlo dojít k dohodě, a pak se stane tohle s Tomášem. Mimochodem: pořád nám v Americe dávali najevo, že jsme to byli my, Češi, kdo minule smlouvu shodili.

Aby bylo patrné, k čemu je také ta smlouva, vezměte to takto: kdyby tady Hertl zůstal a odcházel do NHL až za rok a smlouva pořád neexistovala, odejde úplně zadarmo.

Jaký bude další postup v případě Tomáše Hertla?

Pokud nenajdou hráč, Slavia a agent nějakou dohodu, může Slavia vyvolat smírčí řízení o jeho smlouvě. V dalším stupni by pak stížnost putovala na IIHF, pokud by Slavia trvala na zablokování Hertlovy smlouvy se San José. IIHF by pak vyzvala NHL, aby mu neumožnila hrát.

Ale lepší bude ta dohoda, jak jsem řekl… Nic špatného jsme neudělali, ani Slavia, ani ten hráč…

Počkejte, to jste si jistý, že Tomáš Hertl postupoval korektně?

No já si myslím, že v těchto otázkách (právních – pozn. red.) se Tomáš prostě neorientuje. Tomu bych to nevyčítal. Je tam jeden zvláštní moment: že totiž agent Spálenka dostal od NHL pokyn, že už smlouvu může uzavírat.

Druhou část rozhovoru, ve které Tomáš Král hovoří o pozici českého hokeje a IIHF vůči NHL a také o tom, proč by měla Evropa vycházet NHL vstříc, si přečtěte TADY.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
před 46 minutami

Libanonský premiér oznámí demisi vlády, řekl ministr

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi celé své vlády, podle agentury Reuters to po jednání kabinetu řekl novinářům ministr zdravotnictví.

Zdroj: ČTK
Další zprávy