Calgary uťalo sérii tří proher, vítězství 6:1 ve Vancouveru vychytal skvělý Rittich

18. 12. 2017 6:09
Hokejový brankář David Rittich dovedl Calgary 16 zákroky k výhře 6:1 ve Vancouveru. Pětadvacetiletý gólman si připsal třetí vítězství v sezoně.
David Rittich
David Rittich | Foto: Reuters

New York - Calgary povolalo pětadvacetiletého Ritticha z farmy ve Stocktonu z nižší AHL 24. listopadu. Ze čtyř startů Rittich neuspěl pouze v souboji s Edmontonem, do kterého ale zasáhl až v poslední třetině. Ze střelců Vancouveru vyzrál na Ritticha jen Markus Granlund v přesilové hře, který ve 47. minutě snížil na 1:5.

"Připadal jsem si jako na bruslařském tréninku. Moc střel na mě nešlo, protože kluci hráli opravdu dobře, jako kdyby ani nepotřebovali brankáře. Takže jim za to děkuju," řekl Rittich.

Calgary rozhodlo o výhře ve druhé části, v níž se prosadilo čtyřikrát, včetně tří branek v rozmezí čtyř minut v závěru třetiny. Kromě Ritticha se na ukončení série tří proher Flames nejvíce podíleli útočníci Sam Bennett (1+3) a Mark Jankowski (1+2) a dvougólový obránce Mark Giordano. Jaromír Jágr ani Michael Frolík v dresu Calgary nebodovali.

Canucks neuspěli popáté z posledních šesti zápasů a navíc přišli o nejlepšího střelce a zároveň i nejproduktivnějšího hráče mezi nováčky Brocka Boesera. Dvacetiletý americký útočník se odplazil na střídačku po čtyřech na začátku druhé třetiny poté, co zblokoval nohou střelu kapitána Flames Giordana. Jak dlouho bude mimo hru, se zatím neví.

Útočník Radim Vrbata se trefil poprvé od vstřelení hattricku 26. října, jeho Florida ale podlehla Vegas 2:5. Šestatřicetiletý Vrbata ve třetí minutě v zápasu v Las Vegas tvrdou střelou z levého kruhu ukončil sedmnáctizápasový střelecký půst. Mladoboleslavský rodák se po třech brankách do sítě Anaheimu gólově prosadil teprve ve druhém zápase sezony.

Panthers už v šesté minutě odskočili do dvoubrankového náskoku, který ale Golden Knights do konce první třetiny smazali. O šesté výhře ze sedmi duelů Vegas rozhodlo v závěrečné dvacetiminutovce, ve které vsítilo tři branky.

Útočník Jonathan Marchessault, kterého ligový nováček získal v červnovém rozšiřovacím draftu právě z Floridy, zaznamenal proti bývalému zaměstnavateli gól a dvě asistence.

Na lavičce Panthers necelé tři sezony působil i trenér Vegas Gerard Gallant, než se ho vedení klubu rozhodlo na konci listopadu 2016 propustit. Čtyřiapadesátiletý Kanaďan ale duel nijak zvlášť neprožíval. "Ani ne. Odkoučoval jsem prostě další zápas. Nebylo moc příjemné, když vedli 2:0. První polovinu utkání jsme odehráli lajdácky, poté už jsme podle mě hráli velmi dobře," prohlásil Gallant.

Devětadvacetiletý forvard Patrick Kane pomohl Chicagu dvěma brankami porazit Minnesotu 4:1. Po šňůře pěti proher Blackhawks zvítězili popáté za sebou. Kvůli zranění v horní části těla vynechal obránce Chicaga Jan Rutta druhý zápas po sobě.

Winnipeg doma zdolal St. Louis 4:0 a oplatil mu porážku 0:2 z předchozího zápasu.

Výsledky NHL

Winnipeg - St. Louis 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

Branky: 25. Lowry, 36. Laine, 52. Scheifele, 54. Morrissey. Střely na branku: 46:24. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Morrissey, 2. Hellebuyck, 3. Laine (všichni Winnipeg).

Vegas - Florida 5:2 (2:2, 0:0, 3:0)

Branky: 7. Schmidt, 18. C. Miller, 52. Haula, 58. Marchessault, 60. Neal - 3. Vrbata, 6. Matheson. Střely na branku: 40:18. Diváci: 17.593. Hvězdy utkání: 1. Marchessault, 2. Miller, 3. Karlsson (všichni Vegas).

Vancouver - Calgary 1:6 (0:1, 0:4, 1:1)

Branky: 47. Markus Granlund - 24. a 39. Giordano, 6. Jankowski, 36. Tkachuk, 40. S. Bennett, 52. Ferland. Střely na branku: 17:38. Brankář David Rittich (Calgary) odchytal celý zápas, ze 17 střel inkasoval jednou a úspěšnost zákroků měl 94,1 procent. Diváci: 18.236. Hvězdy utkání: 1. S. Bennett, 2. Giordano, 3. Jankowski (všichni Calgary).

Chicago - Minnesota 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 11. a 36. P. Kane, 42. Hartman, 57. Wingels - 46. Dumba. Střely na branku: 46:28. Diváci: 21.813. Hvězdy utkání: 1. P. Kane, 2. Crawford, 3. Hartman (všichni Chicago).