Budou Češi učit hokej Čínu? První "žáci" by mohli dorazit v březnu

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 2. 2016 6:01
Z memoranda o česko-čínské sportovní spolupráci by brzy mohl vzejít první konkrétní krok. Pokud vše klapne, na konci března se v Česku ukáže hokejová reprezentace čínské mládeže. Poté by spolupráce mohla ještě nabobtnat.
Brankářka Š' Jao se ohání lapačkou. Zatímco čínské hokejistky patří k průměru, muži za těmi lepšími velmi silně zaostávají. Proto potřebují pomoct.
Brankářka Š' Jao se ohání lapačkou. Zatímco čínské hokejistky patří k průměru, muži za těmi lepšími velmi silně zaostávají. Proto potřebují pomoct. | Foto: ČTK

Praha – Že Číňané chtějí proniknout do tajů českého hokeje a biatlonu, je zřejmé od listopadu loňského roku. Tehdy došlo k podepsání memoranda o vzájemné pomoci mezi olympijskými výbory obou států. Nyní se na hokejovém poli rýsuje první konkrétní krok spolupráce.

Pokud vše půjde podle plánu, dorazí do Česka na konci března čínská reprezentace do šestnácti nebo osmnácti let. Během zhruba deseti dní kempu bude pod vedením českých koučů trénovat a sehraje i dva zápasy.

Komu v takovém případě exotický protivník připadne, zatím není jasné. "Záleží, jestli přijedou s šestnáctkou nebo osmnáctkou. Máme připraveno několik variant. Určitě to ale bude úroveň ligy nebo extraligy mladšího dorostu," říká svazový šéftrenér Slavomír Lener. "I proto je kemp strukturován tak, aby první čtyři dny byly vyloženě tréninkové, nejdřív bychom zjistili jejich úroveň."

Ta oproti vyspělým hokejovým státům samozřejmě pokulhává. "Tým do šestnácti let ani nemá mezinárodní zkušenosti, takže je u něj těžké něco odhadovat," pokračuje Lener. "Reprezentace do osmnácti let by mohla být trochu kvalitnější, nějaké mezinárodní kontakty už má."

Spolupráce se může ještě rozšířit

Za čínskou osmnáctku dřív nastupoval Andong Song, který loni jako první hráč z nejlidnatější země světa prošel draftem slavné NHL. Newyorští Islanders si ho zamluvili v šestém kole. Svůj hokejový um však Song zdokonaloval hlavně v Severní Americe, Čína mu podobné podmínky nemohla nabídnout.

Proto potřebuje vědět, jak se zlepšit. A je ochotná za to zaplatit. "Už samotný kemp by pro nás rozhodně nebyl ztrátovou záležitostí," připomíná Lener.

Nicméně dohoda stále není jistá. Čínští zástupci sice zažádali o kemp pro mládežnický výběr a dostali kladnou odpověď, ale účast ještě nepotvrdili.

Jestli tak učiní a s březnovým pobytem budou spokojení, může česko-čínská spolupráce nabobtnat. "Po případném kempu to může být otázka několika týdnů," myslí si Lener, který má s Čínou zkušenosti. V 80. letech tam absolvoval trenérskou stáž.

Čína jedná také s Ruskem

Od té doby se tamější hokej příliš neposunul, naopak. Seniorská reprezentace komunistického státu už nepatří mezi nejlepší dvacítku, krčí se až ve čtvrté desítce žebříčku mezi Bulharskem a Izraelem. Přitom touží po účasti na domácí olympiádě v roce 2022.

Může v relativně krátké době udělat takový krok vpřed? "Číňané jsou nesmírně pracovití. Pokud do toho šli v jiných sportech, individuálních i některých kolektivních, dokázali pak přivézt z olympiády medaile," říká Lener. "Je to šance, i když hokej je hodně specifický."

Proto v něm Číňané nesází jen na pomoc Česka, podle Lenera jednají i s jinými svazy: "Řekl bych, že je to v takové fázi, kdy hledají, která hokejová země pro ně bude nejvhodnějším partnerem." Vážným kandidátem na rozsáhlou spolupráci je Rusko. Už od září by v Kontinentální lize mohl nastupovat tým z Pekingu, postupně chce ruský kolos přibrat i další čínské kluby.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy