Budou Češi učit hokej Čínu? První "žáci" by mohli dorazit v březnu

Daniel Poláček Daniel Poláček
4. 2. 2016 6:01
Z memoranda o česko-čínské sportovní spolupráci by brzy mohl vzejít první konkrétní krok. Pokud vše klapne, na konci března se v Česku ukáže hokejová reprezentace čínské mládeže. Poté by spolupráce mohla ještě nabobtnat.
Brankářka Š' Jao se ohání lapačkou. Zatímco čínské hokejistky patří k průměru, muži za těmi lepšími velmi silně zaostávají. Proto potřebují pomoct.
Brankářka Š' Jao se ohání lapačkou. Zatímco čínské hokejistky patří k průměru, muži za těmi lepšími velmi silně zaostávají. Proto potřebují pomoct. | Foto: ČTK

Praha – Že Číňané chtějí proniknout do tajů českého hokeje a biatlonu, je zřejmé od listopadu loňského roku. Tehdy došlo k podepsání memoranda o vzájemné pomoci mezi olympijskými výbory obou států. Nyní se na hokejovém poli rýsuje první konkrétní krok spolupráce.

Pokud vše půjde podle plánu, dorazí do Česka na konci března čínská reprezentace do šestnácti nebo osmnácti let. Během zhruba deseti dní kempu bude pod vedením českých koučů trénovat a sehraje i dva zápasy.

Komu v takovém případě exotický protivník připadne, zatím není jasné. "Záleží, jestli přijedou s šestnáctkou nebo osmnáctkou. Máme připraveno několik variant. Určitě to ale bude úroveň ligy nebo extraligy mladšího dorostu," říká svazový šéftrenér Slavomír Lener. "I proto je kemp strukturován tak, aby první čtyři dny byly vyloženě tréninkové, nejdřív bychom zjistili jejich úroveň."

Ta oproti vyspělým hokejovým státům samozřejmě pokulhává. "Tým do šestnácti let ani nemá mezinárodní zkušenosti, takže je u něj těžké něco odhadovat," pokračuje Lener. "Reprezentace do osmnácti let by mohla být trochu kvalitnější, nějaké mezinárodní kontakty už má."

Spolupráce se může ještě rozšířit

Za čínskou osmnáctku dřív nastupoval Andong Song, který loni jako první hráč z nejlidnatější země světa prošel draftem slavné NHL. Newyorští Islanders si ho zamluvili v šestém kole. Svůj hokejový um však Song zdokonaloval hlavně v Severní Americe, Čína mu podobné podmínky nemohla nabídnout.

Proto potřebuje vědět, jak se zlepšit. A je ochotná za to zaplatit. "Už samotný kemp by pro nás rozhodně nebyl ztrátovou záležitostí," připomíná Lener.

Nicméně dohoda stále není jistá. Čínští zástupci sice zažádali o kemp pro mládežnický výběr a dostali kladnou odpověď, ale účast ještě nepotvrdili.

Jestli tak učiní a s březnovým pobytem budou spokojení, může česko-čínská spolupráce nabobtnat. "Po případném kempu to může být otázka několika týdnů," myslí si Lener, který má s Čínou zkušenosti. V 80. letech tam absolvoval trenérskou stáž.

Čína jedná také s Ruskem

Od té doby se tamější hokej příliš neposunul, naopak. Seniorská reprezentace komunistického státu už nepatří mezi nejlepší dvacítku, krčí se až ve čtvrté desítce žebříčku mezi Bulharskem a Izraelem. Přitom touží po účasti na domácí olympiádě v roce 2022.

Může v relativně krátké době udělat takový krok vpřed? "Číňané jsou nesmírně pracovití. Pokud do toho šli v jiných sportech, individuálních i některých kolektivních, dokázali pak přivézt z olympiády medaile," říká Lener. "Je to šance, i když hokej je hodně specifický."

Proto v něm Číňané nesází jen na pomoc Česka, podle Lenera jednají i s jinými svazy: "Řekl bych, že je to v takové fázi, kdy hledají, která hokejová země pro ně bude nejvhodnějším partnerem." Vážným kandidátem na rozsáhlou spolupráci je Rusko. Už od září by v Kontinentální lize mohl nastupovat tým z Pekingu, postupně chce ruský kolos přibrat i další čínské kluby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy