Budějovické hokejové piruety: Když ani slavní nic nezmůžou

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
2. 8. 2013 15:01
Zamotaná situace v budějovickém hokeji se nadále komplikuje. Za kulisy se můžete podívat v článku Tomáše Kubánka
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Praha – Hokejoví fanoušci v Českých Budějovicích si už musejí připadat jako puk.

Na začátku srpna, v době, kdy všechny jiné týmy už trénují na ledě, se stále ještě neví, který ze dvou uchazečů o pokračování profesionálního hokeje bude město v příští sezoně reprezentovat. Boj vedou skupina kolem bývalého reprezentanta Radka Bělohlava s HC Motor reprezentovaným podnikatelem Zdeňkem Caskou a bývalým hokejistou Jaroslavem Brabcem.

Dlouholetý místní hokejový činovník Karel Vaněk nyní ve svém otevřeném dopisu adresovaném budějovické radnici hovoří o „krádeži století, která nemá v dějinách českého hokeje obdoby“.

Zdálo se, že slavní mají navrch

Před týdnem se zdálo, že vše směřuje do zdárného vyústění, které preferovala i budějovická radnice. Skupina slavných odchovanců okolo Bělohlava, tedy CB Hokej 2013, měla odkoupit licenci na 1. ligu od finančně zdecimovaného Mostu a rovněž radnice svěřila pronájem Budvar arény právě této skupině.

Soupeř, tedy HC Motor České Budějovice, plánoval také hrát: s prvoligovou licencí od dnes už extraligového Hradce Králové, kam se přestěhoval původní klub. Jenže HC Motor neměl stadion, a tak to vypadalo, že na něj zbyde černý Petr.

Mountfield si ponechal nárok na stadion

Zkraje tohoto týdne se však situace změnila. HC Mountfield a.s., který se po minulé sezoně přestěhoval z Budějovic do Hradce (resp. převedl extraligu na nově vzniklou společnost s názvem Mountfield HK) odvolal výpověď smlouvy o pronájmu Budvar arény. „Než se celý akt stihl dokončit a podepsat, tak od Mountfieldu přišlo zpětvzetí jejich návrhu,“ řekl Insideru náměstek primátora Miroslav Joch.

Primární výběr využití ledové plochy v Budvar aréně tedy zůstává Mountfieldu. „Desátého dne každého měsíce má přednostní právo blokovat si ledy na měsíc následující. Další subjekty nastupují až po nich,“ upřesnil Joch.

Najednou tak nemá Bělohlavův tým kde hrát.

Situace se obrátila

A jak se ukázalo, nemá ani prvoligovou licenci. Most stále víc než smlouvu o smlouvě budoucí nepodepsal. Cestou z těžké finanční situace by totiž pro něj mohla být i spolupráce s extraligovým Litvínovem. „Zatím jsou v jednání obě varianty,“ uvedlo v prohlášení mostecké vedení.

Bělohlav je stále přesvědčen, že se mu nakonec oba důležité kroky podaří dotáhnout do konce. „Bude to teď trochu složitější, přestěhovali jsme se do jiné šatny, ale rozhodně se nevzdáváme. Podporuje nás v tom i město,“ věří bývalý útočník.

Pomůže Motoru Mountfield?

Ač zatím nemá HC Motor kde hrát a trénuje v komplexu legendy Jaroslava Pouzara, má k vstupu do 1. ligy momentálně nejblíž. Motor neskrývá svou spolupráci s hradeckým Mountfieldem a právě ta mu může vynést také vytouženou Budvar arénu.

Budějovická radnice sice má ve smlouvě s Mountfieldem ošetřeno, aby nemohlo být s pronajatým časem dále obchodováno, ovšem pokud by v něm Motor získal podíl, mohl by stadion klidně využívat.

„Tím pádem by měli v rukou tuto smlouvu, mohli by s ní operovat a navzdory rozhodnutí rady města mohli působit na českobudějovickém stadionu,“ potvrzuje náměstek primátora Joch.

Přichází nový majitel

A že se chystá do Mountfieldu někdo vstoupit, přiznává i předseda představenstva Mountfieldu HK a člen představenstva HC Mountfield Miroslav Schön. „V současné době probíhají jednání o změně majitele HC Mountfield, tzn. o prodeji akcií,“ řekl. Právě zájemce si podle Schöna vymínil, aby po tu dobu nebyly žádné platné smlouvy vypovídány.

„Nemůžu prozradit, o koho jde, ale má to souvislost s celou kauzou okolo českobudějovického hokeje,“ uvedl dále s tím, že aktivita vzešla ze strany zájemce.

Kdo bude vládce?

Zřejmě se tak blíží situace, kdy Mountfield bude kromě extraligového Hradce opět řídit také českobudějovický hokej. Dopomoci by mu k tomu mělo i připojení občanského sdružení České Budějovice, které spravuje mládež a vlastní práva na několik dalších hráčů působících momentálně za hranicemi. A mládež se logicky připojí k subjektu, který v této budějovické válce o hokej zvítězí.

V čele správní rady o.s. totiž sedí Zdeněk Blažek, jenž je stále předsedou představenstva HC Mountfield. Navíc má jednat s hradeckým Mountfieldem o prodeji práv na sedmnáct hráčů. Za každého by mělo občanské sdružení utržit pouhých pět tisíc korun. Jejich celková tabulková hodnota se přitom pohybuje okolo 12 milionů!

Situace v budějovickém hokeji je hodně zamotaná. Přestože všechny strany věří, že nakonec zvítězí zdravý rozum, jihočeský fanoušek o něj už musí pomalu přicházet.

Text byl převzat ze sesterského deník Aktuálně.cz Insider.

Deník INSIDER

Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.

1 den – 9 Kč objednat
1 měsíc – 190 Kč objednat
1 rok – 890 Kč objednat

DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy