Budějovice postupují, vyřadily Slavii

SportPlus, ČTK
13. 3. 2007 19:35
Praha - Hokejisté Českých Budějovic si zahrají semfinále extraligy. V šestém utkání čtvrtfinálové série zvítězili na ledě Slavie 4:1 a celkově vyhráli 4:2 na zápasy.

O výsledku rozhodlo závěrečné dějství, v němž nejdříve po 38 vteřinách dostal Jihočechy do vedení 2:1 obránce Petr Gřegořek, necelých deset minut před koncem zvýšil Štěpán Hřebejk a těsně před sirénou pojistil výhru hostů ještě Jindřich Kotrla. Na soupeře v boji o finále si musí tým kouče Josefa Jandače ještě počkat.

Oba týmy se musely obejít bez levých křídel první formace. Na slávistické straně nenastoupil Doležal a v dresu Mountfieldu chyběl Brabenec. Domácí se dostali do slibné příležitosti už v druhé minutě, ale po Červenkově akci mířil Dlouhý zblízka jen do brankáře Turka.

• Utkání jsme sledovali ON-LINE ZDE

Potom Jihočeši bez potíží odolali při Stantienově vyloučení a v 7. minutě poprvé zahrozil z jejich strany Hřebejk, ale minul branku. Slavia se nedostala do šancí ani při Muchově pobytu na trestné lavici a navíc výhodu přerušil faulem Havel.

• Slavia doma postup neoslaví, hraje o vše
    Analýza expertů na sázení z BettingCentra.cz.

Při hře čtyř proti čtyřem se dostal mezi kruhy k zakončení Bednář, ale českobudějovický gólman úspěšně zasáhl. Mountfield hrál plnohodnotnou přesilovku po Žižkově faulu, ale také se neprosadil. V 15. minutě nedokázali hosté dostat puk z obranného pásma, Vydarenému se navíc nepodařilo odpálit kotouč před brankovištěm a pohotový Hruška otevřel skóre.

Pražané mohli vzápětí zvýšit náskok, když putovali krátce po sobě pykat Hübl a Toman, ale 112 vteřin trvající výhodu pěti proti třem Slavia nezužitkovala. Bednářovu střelu od modré kryl Turek, zasáhl i před dotírajícím Tomicou a pak přestřelil z úhlu Beránek.

Jandačův tým dokázal i ve třech kontrovat a přečíslení dvou na jednoho vyřešil Gřegořek střelou, která se však mezi tyče nevešla. V plném počtu následoval nápor Jihočechů, ale Květoň, Hašek, Hübl ani Hudec vyrovnání nezařídili.

Přestože hráli hosté na přelomu úvodního a druhé dějství přesilovku, hned několik sekund po pauze měla šanci Slavia. Hruškův blafák po kombinaci s Beránkem však Turek chytil.

Následovalo Mertlovo vyloučení, v přesilovce nejdříve Hruška nešťastně srazil spoluhráče Beránka, potom Havel zblízka nezamířil přesně a Supův pokus kryl hostující gólman. Hronek podržel svůj tým při šancích Hübla a Šimánka.

Rozhodla přesilovka

Slavia se ubránila před polovinou utkání při Tomicově trestu, ale po dalších nedovolených zákrocích Drtiny a Supa hráli hosté 68 vteřin v pěti proti třem a sedm sekund po návratu prvního potrestaného na led už bylo vyrovnáno.

Gřegořek se v souboji před brankou neprosadil k zakončení, ale puk se dostal k osamocenému Hüblovi, který ho poslal mezi pravou tyčkou a Hronkovým betonem za čáru.

Slavia se vymanila z tlaku až v závěru druhé části a půl minuty před sirénou dopravil puk do branky Červenka, ale gól neplatil. Sudí předtím odpískali právě jeho faul. A tento nedovolený zákrok se navíc stal domácím v úvodu závěrečné třetiny osudným.

Hned po 38 vteřinách hry totiž Hübl využil volnějšího prostoru pře hře čtyř proti čtyřem a našel z rohu před branu najíždějícího Gřegořka, který dostal hosty do vedení.

Odpovědět mohl v 45. minutě Sup, ale Turek jeho sólový nájezd vykryl. Potom nebezpečně střílel Vašíček, vzápětí ale fauloval Graňák a Jihočeši využili druhou přesilovku v utkání a teprve třetí v sérii. Rozjetý Hřebejk prostřelil Hronka z pravé strany a početná kolonie fanoušků Mountfieldu za brankou slávistického brankáře začala slavit postup do semifinále.

Nic na tom nezměnila 53. minuta, kdy Turka nepřekonal Tomica. Opora Jihočechů pochytala i další nebezpečné pokusy slávistů a na druhé straně mohl ještě zvýšit Vak. Skóre nakonec završil šest vteřin před sirénou Kotrla a České Budějovice tak dokonaly odplatu za loňské vyřazení v semifinále.

Slavia Praha - Mountfield České Budějovice 1:4 (1:0, 0:1, 0:3)
Branky a nahrávky:
15. D. Hruška (Rataj) - 33. V. Hübl, 41. Gřegořek (V. Hübl), 51. Hřebejk (Toman), 60. Kotrla (Vak). Rozhodčí: Polák, Husička - Gebauer, Chytil. Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 11.894. Konečný stav série: 2:4.
Slavia Praha: Hronek - Hlavačka, Kolařík, Drtina, Žižka, Graňák, Vašíček, Jass - Bednář, Beránek, Tomica - D. Hruška, Rataj, Sup - Vondrka, Červenka, Dlouhý - Borovanský, Jelínek, L. Havel. Trenéři: V. Růžička, O. Weissmann a Kalous.
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Mucha, Kutlák, Posmyk, Vydarený - M. Hudec, V. Hübl, Stantien - Hřebejk, Šimánek, Sailer - Mertl, Vak, Kotrla - Hašek, L. Květoň, od 24. navíc Gulaš. Trenéři: Jandač a Kupka.