Brno s Plzní nadávaly, Zlín slavil: Takhle končila extraliga

Adam Sušovský Adam Sušovský
27. 2. 2013 6:30
Extraliga si lepší, dramatičtější a překvapivější závěr základní části snad ani nemohla přát. Základní část vyhrál Zlín, Kometa na Spartě úplně vyhořela.
Fanoušci Zlína se po osmi letech dočkali triumfu v základní části. Kdo by to před sezonou tipoval? | Foto: Lukáš Drštička

Praha - Kometa Brno propadla 0:6 v Praze a odjela domů s ostudou - bude hrát jen play out, Slavia už se jednou rukou dotýkala Prezidentského poháru, jenže ten jí v prodloužení zápasu s Pardubicemi vystřelil Zlín.

Tipsport extraliga si lepší, dramatičtější a překvapivější závěr základní části snad ani nemohla přát.

Byl plný nervů, emocí. Nechyběla euforie ani sprostá slova, kterým se hráči před novináři obvykle vyvarují.

Punc tomu všemu dal nečekaný propadák Brna, o kterém se bude ještě dlouho mluvit. Hlavně v souvislosti s tím, že průběh ostatních zápasů hrál Kometě do karet tak náramně, že stačilo vyhrát a o udržení by hrály mistrovské Pardubice.

Kouč Brna: Na play off nemáme

"Jenže jsme k výhře dneska měli daleko. Je to v p*deli," řekl v emocích bez zábran brankář Komety Jiří Trvaj. Slzy na krajíčku měl i její trenér Zdeněk Venera. "Na play off jsme letos neměli," uznal sportovně.

Kometa se přitom chvástala, jak v Praze položí za postup život. Už od první minuty ale začínalo být postupně všem jasné, že to jinak dopadnout nemůže.

Svázané nohy, křeč. Sparta byla lepší. Ne o třídu, možná o dvě. Kometě nepomohla ani motivace na světelné tabuli, když jí domácí pořadatelé při příchodu z kabin na druhou třetinu pustili průběžné výsledky z ostatních stadionů.

Venera: Nechápu to. Tým postupu nevěřil

Vítkovice sice v tu chvíli vedly a nakonec si postup zajistily nejlépe jak mohly,výhrou v Liberci 4:2, ale Pardubice v tu chvíli prohrávaly ve Zlíně 0:3 a to byl výsledek, který Kometa potřebovala, aby se do desítky dostala.

"Je to mrzuté, protože jsme měli šanci. Na výhru jsme tady ale neměli, mužstvo tomu nevěřilo," řekl Venera. "Nemám pro to vysvětlení. Může za to zase nedisciplinovanost, už nevím jak se toho zbavit. Dáváme za to i pokuty a stejně máme suverénně nejvíc trestných minut v lize."

Pro Brno je to obrovské fiasko a v Pardubicích se smějí. Jenže Východočeši chtěli a hlavně udělali pro postup mnohem víc.

Narozdíl od Komety je ani stav 0:3 ve Zlíně nepoložil. Hosté neuvěřitelně zabrali a na konci prostřední části bylo za tři minuty srovnáno. V prodloužení už se Pardubice strachovat nemusely.

Pardubice: A to jsme neřekli poslední slovo

Že mají postup v kapse, protože Brno v Praze vyhořelo, hráči věděli.

"Spadl nám v tu chvíli obrovský kámen ze srdce," řekl kapitán Radovan Somík. "A teď jsme ještě neřekli poslední slovo. Hrajeme s Kladnem a začínáme venku, ale žádný handicap to pro nás není."

Ve Zlíně se smáli úplně všichni. Pardubice slavily vydřený postup do play off a domácí Berani před sezonou neuvěřitelný výsledek. Výhra 4:3 v prodloužení jim zajistila vítězství v základní části, Prezidentský pohár a odměnu ve výši milion korun.

Jak jinak než zásluhou lepších vzájemných zápasů. Ve vyrovnané koncovce utřela Slavia, která v Budějovicích dohrála vítězný zápas 1:0 o téměř půl hodiny dřív, i když se začalo hrát na všech stadionech ve stejný čas.

Bod navíc, který v 64. minutě prodloužení vystřelil Zlínu devatenáctiletý obránce Patrik Urbanec, jí naděje na velký pohár vzal.

"Neuvěřitelné. Nevěděl jsem, co mám radostí dělat," zářil do letošní sezony neznámý obránce. "Tohle je neskutečná sezona. Vždyť jsem začínal v juniorce a nakonec budu hrát play off za nejlepší tým v extralize dospělých."

Rozladěná Plzeň: Zase jsme hráli ho*no

A mimochodem: O skóre byl lepší i Třinec v souboji o čtvrté místo se Spartou a také ve Slezsku tekly nervy. Oceláři totiž přejeli třetí Plzeň, která prohrála třináctý z posledních patnácti zápasů a v boji o Prezidentský pohár zůstala jen do počtu.

"Slavia hrála parádně, Zlín bodoval, jen my hráli zase úplné ho*no," zuřil otevřeně před novináři útočník Michal Dvořák. A ještě víc ho rozladil dotaz, zda Plzeň náhodou nechtěla pohár vyhrát z pověrčivosti, aby ve čtvrtfinále nenarazila na rozjetý tým z předkola.

"Nesmysl. Spekulace! My máme marodku, jsme zdecimovaní, prostě v p*deli," štvalo Dvořáka.

V Třinci nehrály všechny opory: Straka, Vlasák, Kratěna, Pletka, Balej, St. Pierre ani Havlíček. Všichni léčili šrámy a nabírali sílu na play off. Mají na to deset dní.

Plzeň bude hrát ve čtvrtfinále s Litvínovem, Třinec vyzve Spartu. Soupeři Zlína a Slavie vzejdou z dvojic v předkole. Tam vyzve Kladno Pardubice a Budějovice Vítkovice.

Obě předkola hraná na tři vítězné zápasy začínají v pátek.