Bouře kolem hymny MS. Hej Slovensko nahradí angličtina

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
18. 3. 2011 11:30
Uvnitř VIDEO s nahrávkami obou skladeb
Foto: Sport

Bratislava - Ohromení, výsměch, protesty i petice. To vše provázelo zveřejnění neoficiální verze hymny hokejového mistrovství světa, které se na přelomu dubna a května uskuteční poprvé v historii na samostatné slovenské půdě.

Píseň zpěvačky Kristíny, která se tento týden dostala na veřejnost a vzbudila velké emoce, se ale nakonec oficiální hymnou šampionátu nestala.

Organizátoři totiž v pátek zveřejnili jinou verzi skladby, která se stane oficiálním hudebním motivem mistrovství světa. 

Čtěte také:

Hadamczik poprvé nominoval. V kádru je 6 mistrů světa
Hadamczik o MS: Jedničkou je Vokoun, Hašek zůstane doma
Slovenský šampionát se blíží: Kdo posílí Jágra a spol.?

Autorem je sice opět zpěvačka Kristína, ovšem původní slova písně "Hej hej Slovensko", která vzbudila velké vášně, nyní nahradil anglický text s refrénem "Hey hey, life is a game" (v překladu "Hej hej, život je hra").

Foto: Reuters

"Kristína je jedna z nejlepších slovenských zpěvaček," uvedla tisková mluvčí šampionátu Michaela Grendelová. "Její písničky jsou hity. A proto věříme, že bude mít i s touto písní velký úspěch.

"Tímto se také organizátoři distancují od neoficiální verze, která nyní koluje po internetu," uvedla Grendelová v reakci na původní verzi písně, proti které podepsalo na facebooku petici na 70.000 fanoušků.

Tento úryvek se slovenským textem podle deníku Pravda vznikl při natáčení pouze z recese, neboť jednou z podmínek pro vítěznou skladbu bylo, aby ji interpret nazpíval v angličtině, a tudíž byla hokejovým fanouškům po celém světě srozumitelná.

Neoficiální verze hymny pro MS

Oficiální verze hymny pro MS

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy