Divíšek s obstarožním kyjem trhá rekordy. Kanaďané se diví

Adam Sušovský Adam Sušovský
2. 10. 2013 5:00
Tomáš Divíšek je posledním hokejistou v extralize, který hraje s dřevěnou hokejkou. I díky ní je nejlepším centrem na buly.
Karbon vs. dřevo Tomáše Divíška. Hádejte, kdo tohle buly vyhrál.
Karbon vs. dřevo Tomáše Divíška. Hádejte, kdo tohle buly vyhrál. | Foto: piratichomutov.cz

Chomutov - Možná byste se divili, jak "málo" stačí k tomu, abyste v hokejové extralize ovládli statistiku vyhraných vhazování. Tajná přísada receptu chomutovského Tomáše  Divíška, nejlepšího extraligového centra na buly, přitom sahá do dávné hokejové minulosti. K výborné statistice dosahující téměř 70% úspěšnosti mu pomáhá  stará dobrá dřevěná hokejka, s jakou už žádný jiný hokejista v nejvyšší české soutěži nehraje.

Divíšek se tím pomalu stává kuriozitou vůbec v celém profesionálním hokejovém světě a přiznává, že je také často terčem posměchu protihráčů.

Při buly pomáhá, jinak má nevýhody úplně ve všem

Na svůj těžký  dřevěný kyj ale nedá ani v roce 2013 dopustit. Však ho také zkuste odstavit od puku, Divíšek ze silových soubojů díky dřevu většinou odchází jako vítěz, nezřídka se stává, že moderní a drahá karbonová  hůl soupeře končí rozlámaná na dvě části.

Nové statistiky, které letos extraliga spustila, pak mluví za vše. Divíšek ze 167 buly vyhrál 112, to je rovných 67 %. V soutěži nemá Divíšek mezi centry konkurenci. Radek Bonk, Pavel Patera, Jiří Burger a další borci, kteří šli letos na více než 100 buly, se v téhle statistice drží hrany 60 %.

"Při buly mi dřevěná hokejka asi trošku pomáhá, je to ale taky asi jediná výhoda," směje se. "Má dřevěná hokejka je asi dvakrát těžší. Nevýhody má úplně ve  všem. Kromě toho, že je hrozně těžká, vůbec nepruží a střely s ní nemají takovou kvalitu. Už čtyři roky si říkám, že je tohle má poslední sezona s nimi, ale  vždycky jim dávám důvěru znovu."

Třísky mu nevadí. S karbonem to nemá v ruce

Divíšek by nevýhod svého zastaralého náčiní napočítal ještě víc. Problémy dělají třeba třísky, které se ze dřeva často odchlípnou a mohou se nepříjemně zakousnout do rukavice. Nepoužitelná je pak i samotná hůl.

"Jenže já jsem s dřevem spokojený. Karbonové hole jsem zkoušel několikrát, ale nemám to s  nimi prostě v ruce. Tyhle hokejky jsou dělány hlavně na střelu a já nikdy žádný střelec nebyl," vysvětluje skromně hokejista, který letos v osmi zápasech  nastřílel už čtyři branky a další dvě svým spoluhráčům připravil.

"Jenže ty moje góly... Já to vždycky nějak došťouchávám před brankou a tam je asi jedno, co držíte v ruce."

Zlomím jich padesát, spoluhráči s karbonem jen dvacet

Dřevěná hokejka je v dnešním profesionálním hokeji skutečně raritou. A to nejen proto, že se svými téměř 800 gramy váží asi dvojnásob tolik, co její karbonoví nástupci. V moderním hokeji zkrátka hráči vsázejí na lepší kontrolu puku a razantnější střelbu zápěstím.

"Upřímně bych nechtěl vidět třeba Sidney Crosbyho, kdyby v ruce držel dřevěnou hůl. To by mu puk nesebral nikdo," zasnil se na jaře v rozhovoru pro kanadskou televizi CBS Sports legendární Wayne Gretzky.

To ostatně uznává i Tomáš Divíšek. "Když mou holí přetáhnu karbonovku soupeře, většinou ji rozlomím na polovinu. Opačně to nejde, i tak jich ale zlomím za sezonu asi padesát, mí spoluhráči spotřebují hokejek zhruba dvacet.

Kanaďané se mu diví, chtěli jeho hůl na památku

Jenže zatímco Divíškova hůl z dílny firmy Swerd ve Svratce vyjde na patnáct stovek, její karbonový nástupce nezřídka přesahuje cenu i pěti tisíc korun. Chcete-li pak další důkaz, jak zvláštní dřevěná hokejka v dnešní době je, Divíšek ho z fleku vysolí.

"Já se tomu musím už smát, hlavně když jezdíme v létě na European Trophy. Třeba Kanaďani, kteří proti mně nastupovali, takovou věc už deset let neviděli," říká Divíšek.

"Někteří se mě ptali, kde se taková věc ještě vyrábí, jiní mě žádali o to, jestli bych si s nimi hokejku na památku nevyměnil."

 

Právě se děje

před 20 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 23 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Aktualizováno před 44 minutami

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
Další zprávy