Boleslav fotbalově udolala Vítkovice, Liberec veze dva body z Hradce

Aktualizováno 8. 12. 2015 20:43
Hokejisté Vítkovic podlehli v dohrávce 8. kola extraligy Mladé Boleslavi 0:1. Třetí prohru v řadě jim připravil David Výborný jediným gólem utkání ze 44. minuty. Naopak další vítězství si v dohráveném zápasu 17. kola ligy připsal LIberec, který v prodloužení udolal Hradec Králové. O výhře lídra soutěže rozhodl svoji druhou brankou v utkání Martin Bakoš deset sekund před koncem nastaveného času.
Boleslav gólem Davida Výborného udolala Vítkovice.
Boleslav gólem Davida Výborného udolala Vítkovice. | Foto: Milan Kammermayer

Ostrava, Hradec Králové - Hokejisté Vítkovic podlehli v dohrávce 8. kola extraligy Mladé Boleslavi 0:1. Třetí prohru v řadě jim připravil David Výborný jediným gólem utkání ze 44. minuty. Čerstvě nominovaný mladoboleslavský reprezentant David Rittich si podruhé v ročníku připsal vychytanou nulu. Středočechům se na ostravském ledě povedlo zvítězit teprve podruhé z posledních devíti pokusů. Středočeši se tak posunuli na druhé místo tabulky.

Důraz na defenzívu vyzařoval z obou týmů a jinak svižný hokej tak strádal nedostatkem šancí. Přejít střední pásmo byl až na výjimky skoro nesplnitelný úkol. Domácím, kterým před utkáním vypadl ze sestavy nejproduktivnější hráč Stanislav Balán, se povedlo přečíslit soupeře zásluhou vtipné Kucserovy zadovky v 15. minutě, ale Kudělka ztroskotal na Rittichovi.

Více se přehuštěný prostor logicky uvolnil v přesilových hrách. Pabiškovi se v ní v 16. minutě po odraženém puku otvírala dokonce i prázdná branka, ale jeho dorážku zastavil Strapáč.

Bruslaři výborně bruslili

Nástup do druhé části patřil Mladé Boleslavi, která bezvadným bruslením několikrát zamotala vítkovickou obranu. Pabiškova rána zpřed brankoviště lízla horní tyčku a ve 29. minutě do Urbanovy dorážky v poslední chvíli parádně vsunul beton Dolejš.

Domácí pak znovu vyrovnali hru a odpověděli i příležitostí Vandase, který po chytré Kucserově zpětné přihrávce ale trefil jen boční síťku branky. "Přijeli jsme sem s jasnou taktikou, byli jsme dobře připraveni. A po taktické stránce jsme to zvládli výborně, byl to zodpovědný výkon celého mužstva," řekl Rittich.

Taktickou bitvu mohl v 43. minutě naklonit na vítkovickou stranu Tomi, který ze své oblíbené parkety na pravém křídle zápěstím zpoza beka trefil tyč. Vzápětí udeřilo na protější straně a Výborný nenápadnou střelou švihem překonal Dolejše, který nic neviděl přes stínujícího Pabišku. "Někdo to tam těsně přede mnou tečoval, šlo to pod břevno. Dneska mě to hodně mrzí, prohra 0:1 je pro gólmana to nejhorší," řekl vítkovický brankář Daniel Dolejš.

Zvonily i tyčky

Gól na domácí dolehl, skvělé bruslících hostů bylo najednou plné kluziště. Jen díky Dolejšovi a štěstí Vítkovice během příštích deseti minut nenabraly výraznou ztrátu. Hyka a Musil trefili tyčky, Dolejš zmařil sólo Jarůška s Urbanem i Žejdlův nájezd. Domácí ani přes závěrečnou power play už na bod nedosáhli.

"Hra nebyla úplně špatná, ale chybí nám góly. Potřebujeme více skórovat po clonění a dorážení, dávat takové góly jako Boleslav. Měli jsme taky šance. Tomi ale trefí tyčku a z protiútoku dostaneme gól," řekl vítkovický útočník Lukáš Kucsera.

Liberec přetlačil Hradec až v prodloužení

Hokejisté Liberce vyhráli v dohrávaném utkání 17. kola extraligy na ledě Hradce Králové 4:3 v prodloužení a upevnili si tak vedení v tabulce. O výhře lídra soutěže rozhodl svoji druhou brankou v utkání Martin Bakoš deset sekund před koncem nastaveného času. Východočeši tak poprvé pod vedením nového trenéra Vladimíra Kýhose prohráli.

V Hradci se potkaly týmy, které se vezly na úspěšné vlně. Hradec vyhrál po změně trenéra dva zápasy v normální době, Liberec je úspěšný vlastně od začátku sezony: usadil se na prvním místě tabulky a ovládl poslední tři kola.

V první třetině to bylo vidět, Bílí Tygři byli lepší. Do velké šance se dostali hned ve 3. minutě, kdy jel po dlouhé křížné přihrávce Vampola sám na Kacetla, ale hradecký brankář včas srazil betony a střelu mířící mezi nohy zastavil. Na první branku se přesto nečekalo dlouho. V následující minutě nejprve hradecký Šimánek nezužitkoval šanci a hosté se ihned po chybě obránce Frühaufa dostali do vedení; bekhendovou střelou se prosadil Bakoš.

Pilař skóroval dvakrát, jednou však do vlastní

Severočeši byli i dál lepší, jenže Kacetl v domácí brance byl výborný. Nepřekvapil ho ani ve velké příležitosti Bakoš, střelec první branky. Naopak Mountfield se dočkal vyrovnání, pomohla mu přesilová hra při vyloučení obránce Ševce. Kanaďan Ihnačák se trefil dorážkou z velkého úhlu. Do konce první části už ani jeden tým neskóroval, i když Liberec měl výhodou dvou dalších přesilovek. Nabídl mu je útočník Kukumberg, který hned devět vteřin po uplynutí jednoho trestu fauloval a sudí ho znovu vykázali mimo hru.

Ve druhé části se Hradec výrazně zvedl, především v pohybu. Vyrovnal se hostům v bruslení, v důrazu a byl mnohem nebezpečnější než v první třetině. Skórovat mohl ve vlastním oslabení, Knotek však v úniku pálil těsně vedle. Domácí se ve 30. minutě zaslouženě dostali do vedení. Köhler si před brankou zpracoval nahozený puk a překonal Lašáka. Liberec vyrovnal ve 38. minutě šťastnou brankou, Valského pokus srazil do brány bruslí obránce Karel Pilař.

Pro zkušeného beka to nebyl jediný puk, který poslal do sítě. Pilař totiž ve třetí třetině pálil i do té správné branky. Hradec nezužitkoval krátkou přesilovku pěti proti třem, ale těsně po ní Pilař prostřelil Lašáka. Domácí poté mohli rozhodnout, jenže matador Kudrna neproměnil jasnou možnost. Liberec i proto srovnal skóre. V 50. minutě se po vyhraném vhazování trefil tvrdou ranou obránce Ševc. Do konce základní hrací doby mohl rozhodnout například domácí Šimánek, přesto duel pokračoval prodloužením.

V něm byl lepší Liberec, největší příležitost přesto měli domácí Dej s Ihnačákem. Nedali a deset vteřin před koncem rozhodl po chybě kapitána Vydareného svým druhým gólem Bakoš.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

Zdroj: Sport

Dohrávky 8. a 17. kola hokejové extraligy:

HC Vítkovice Steel - BK Mladá Boleslav 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka a nahrávka: 44. D. Výborný (L. Pabiška). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 3612.

Sestavy: Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Kudělka, Sloboda, Klok, Kovář, Pastor - Szturc, Strapáč, Ölvecký - Vandas, Kolouch, Kucsera - Tomi, Burger, E. Němec - M. Hlinka, Jáchym, Húževka. Trenéři: Svozil a Petr.

Mladá Boleslav: Rittich - Stříteský, Voráček, Trončinský, Holub, Ovčačík, Kučný - Jarůšek, D. Výborný, L. Pabiška - M. Látal, Urban, Pacovský - Hyka, Žejdl, Lenc - Musil, R. Hruška, Kubica. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 3:4 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Ihnacak (Šimánek, K. Pilař), 30. Köhler (Pláněk, Bednář), 42. K. Pilař (Courchaine, Bednář) - 4. Bakoš (Bulíř, Radivojevič), 38. Valský, 50. Ševc (Vampola), 65. Bakoš (Valský). Rozhodčí: Hradil, Pavlovič - Frodl, Hynek. Vyloučení: 5:3. Využití: 2:0. Diváci: 4564.

Sestavy: Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, K. Pilař, Frühauf, Dietz, Vašíček, Hronek - J. Kudrna, T. Knotek, Šimánek - Bednář, Kukumberg, Dej - Červený, Ihnacak, Courchaine - Köhler, Troliga, Honejsek. Trenéři: Kýhos, T. Martinec a Tvrdík.

Liberec: Lašák - Ševc, Šimek, Říha, Derner, Plutnar, Výtisk - Lakatoš, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Ordoš, Stránský, J. Vlach. Trenéři: Pešán a V. Čermák.