Bláznivá dražba: 12 milionů za dres ´Zázraku na ledě´

Tomáš  Kubánek ČTK Tomáš Kubánek, ČTK
25. 2. 2013 11:00
Hokejový dres, který měl na sobě kapitán Mike Eruzione při triumfu amerických amatérů ve finále olympijských her v Lake Placid v roce 1980, byl vydražen za 657.250 dolarů (12,7 milionu korun).
Tento dres z olympiády v Lake Placid vydražil Mike Eruzione za více než 12 milionů korun
Tento dres z olympiády v Lake Placid vydražil Mike Eruzione za více než 12 milionů korun | Foto: Reuters

New York - Hokejový dres, který měl na sobě kapitán Mike Eruzione při slavném vítězství amerických amatérů nad "neporazitelným" týmem Sovětského svazu ve finále olympijských her v Lake Placid v roce 1980, byl vydražen za 657.250 dolarů (12,7 milionu korun).

Jeho hokejka ze zápasu, který vešel do historie sportu jako "Zázrak na ledě", se v sobotní aukci v New Yorku prodala za 262.900 dolarů (pět milionů korun).

Ještě více zaplatil zájemce za Eruzioneho dres z utkání proti Finsku, který se prodal za 286.800 dolarů. Kupce našly i tepláková souprava, v níž si přišel pro zlatou medaili (26.290), hokejové rukavice (53.775) a kalhoty (26.680).

"Ten dres jsem měl ještě před dvěma lety na půdě ve staré sportovní tašce," uvedl Eruzione. Osmapadesátiletý Američan se rozhodl cenné sportovní suvenýry prodat, aby finančně přispěl svým třem dětem a vnukovi. Část peněz půjde také na dobročinné účely.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Stav posledního zraněného po pátečním úniku jedovatých plynů v plzeňské firmě se stále zlepšuje. Z nemocnice by měl být propuštěn příští týden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česká národní banka ve středu podle analytiků začne zvyšovat úrokové sazby

Bankovní rada České národní banky zvýší na svém středečním zasedání úrokové sazby, shodují se ekonomové oslovení ČTK. Podle nich tak centrální banka zahájí postupnou normalizaci měnové politiky, další růst sazeb by totiž podle jejich odhadů měl následovat v srpnu a na podzim.

Důvodem jsou obavy kvůli růstu inflace, což souvisí s očekávaným ekonomickým oživením. Základní úroková sazba by tak měla podle analytiků ve středu stoupnout o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta.

Například podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera je podle posledních komentářů představitelů bankovní rady ČNB středeční zvýšení sazeb poměrně jisté. "Pokud však ve středu sazby vzrostou jen o tradičních 0,25 procentního bodu, další nárůst pak může přijít relativně záhy, a to již na nadcházejícím měnovém jednání začátkem srpna," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy