Výdělek z MS podpořil mládež. Ale o medaile se musí přičinit také kluby, vyzývá svaz

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 5. 2020 19:28
Uplynulo pět let od mistrovství světa v Praze a Ostravě, které na poli organizačního a ekonomického úspěchu naprosto překonalo veškerá očekávání. Hokejový svaz hodlal věnovat vydělané peníze na výchovu mladých hráčů. Pokud dostál svému slibu, proč tedy český hokej stále čeká na hmatatelný úspěch? Odpovídá svazový generální sekretář Martin Urban.
Úsilí směřované k domácímu MS juniorů vyšlo nazmar. Češi znovu vypadli už ve čtvrtfinále.
Úsilí směřované k domácímu MS juniorů vyšlo nazmar. Češi znovu vypadli už ve čtvrtfinále. | Foto: Lukáš Filipec

380 milionů korun po zdanění. Takovou sumu vydělal světový šampionát dospělých hokejistů v roce 2015 a hovořilo se o zcela senzačním zisku.

Zápasy pražského a ostravského MS navštívilo celkem 741 690 diváků, rekordní počet, který pomohl vytvořit neopakovatelnou atmosféru a velkou měrou se zasloužil o naplnění české hokejové kasy. Jedinou kaňkou bylo čtvrté místo domácí reprezentace.

Nicméně Český hokej (dříve oficiálně Český svaz ledního hokeje) sliboval napumpovat většinu výdělku do rozvoje mládeže, tak aby třeba příště místo brambor končili reprezentanti s medailí na krku.

A svůj slib dodržel. "Drtivou většinu jsme věnovali mládeži a udělali jsme několik projektů, které fungují a dále se rozvíjejí," říká generální sekretář svazu Martin Urban. "Rozšířili jsme personální obsazení v klubech, na sekretariátu i v regionech," doplňuje svazový funkcionář.

V kategorii juniorů a dorostenců se svaz přičinil o zvýšení počtu oddílů se statutem akademie. Ten získá klub po splnění podmínek týkajících se odpovídajícího zázemí a také plnění studijních norem.

"Projekt akademií běžel už před MS v Praze a Ostravě, do roku 2015 jich bylo třináct. Od té doby vzrostl jejich počet na sedmnáct. Jde nám o to, abychom v klubech nevychovávali jen hokejové roboty, ale vzdělané lidi, kteří se pak rozhodnou, v jaké kariéře budou pokračovat," říká Urban.

V žákovských kategoriích může svaz díky penězům z MS organizovat více turnajů a jednorázových soustředění na regionální úrovni. "Tyto projekty se realizují pro žáky osmé a deváté třídy a hledíme u nich na všestranný sportovní rozvoj, nejen ten hokejový," komentuje generální sekretář.

"Kdysi jsme zjistili, že 70 až 80 procent našich úspěšných reprezentantů se rekrutovalo z malých klubů, a snažíme se trenéry v takových oddílech zaplatit, protože tam na to často nejsou prostředky. Zároveň jsou trenéři pod metodickým vedením a kontrolou regionálních koučů," podotýká Urban. Přísun peněz umožnil tuto síť oproti dřívějšku více zpevnit.

"Před pěti lety jsme měli takto zabezpečených 21 klubů, kdežto dnes je jich přes 130," vypočítává funkcionář. Na konzultace s kouči žákovských týmů přicházejí odborníci, které svaz zaměstnává buď na profesionální bázi, nebo formou jednorázových úvazků.

Pro začínající hokejisty spustil svaz v posledních letech úspěšný projekt Pojď hrát hokej a zároveň posílá klubům peníze na výstroj pro děti, které nevědí, zda u hokeje zůstanou. A členskou základnu se daří rozšiřovat. Urban informuje, že od roku 2014 vzrostl počet klubů, které se věnují i mládeži, ze 116 na 156.

"Další peníze šly juniorským reprezentacím, u nichž jsme posílili jejich program. Hrajeme se soupeři, kteří mají zvuk, což dříve nebylo. Neměli jsme peníze na lety do zámoří, hledali jsme soupeře zkrátka jinde a třeba česká šestnáctka hrávala s polskou osmnáctkou," srovnává funkcionář.

Dnes hrají mládežnické výběry především proti Švédsku, Finsku, Rusku, Švýcarsku, Německu, Slovensku, Kanadě a USA. Debaklů proti silným soupeřům sice oproti minulé dekádě ubylo, ale cenné kovy snaha a podpora svazu zatím nepřináší.

Osmnáctka čeká na medaili ze světového šampionátu od roku 2014, dvacítka dokonce od roku 2005 a dospělý národní tým už osm let.

"Jenže kdybychom tuto podporu dál nerozvíjeli a nevložili bychom peníze z MS do zmiňovaných projektů, byli bychom na tom v mládeži ještě hůře," míní Urban. "Podle mého názoru jsme zastavili sestupnou tendenci a teď čelíme otázce, jak se vrátit zpátky k nejlepším," přidává.

"Možná trochu zastupujeme práci klubů a v reprezentačních programech už jsme na stropě. Hráči jsou vychováváni v klubech, a proto se snažíme klubům pomáhat, zprostředkovat jim určité informace a trendy, právě prostřednictvím konzultací s odborníky nebo stáží," vysvětluje Urban.

"Je to hlavně o práci klubů, gró výchovy mladých hráčů je na nich. Jestli se chceme udržet ve světové špičce, nedá se dělat hokej jako dříve jen s dobrovolníky, které respektujeme a ohromně si jich vážíme. A to potom samozřejmě stojí peníze," shrnuje bývalý trenér.

Vedle podpory mládežnického hokeje věnoval svaz peníze na rozvoj a provoz kamenné Síně slávy českého hokeje, která byla otevřena těsně před MS 2015 v pražských Vysočanech.

"Není to výdělečná činnost, ale spíš jako všude jinde ve světě to pro nás znamená určitý závazek vůči vynikající dlouhodobé historii. Jsme rádi za hlasy zahraničních lidí a významných osobností světového hokeje, kteří považují naši síň slávy za druhou nejlepší po té torontské," říká Urban.

Nyní čeká svaz na zbytek dotací od Ministerstva školství za juniorský šampionát, který se konal na přelomu roku v Ostravě a Třinci. "Pokud dostaneme dotace v očekávané míře, měli bychom pro tento turnaj skončit s vyrovnaným rozpočtem," konstatuje funkcionář.

"MS dvacítek je úplně jiná akce než šampionát dospělých, po ekonomické stránce se to vůbec nedá srovnávat," uzavírá Urban.

 

Právě se děje

Další zprávy