Totálně otrávení Rusové, pískající diváci, odhaluje Nedorost "zapomenuté" české zlato

Sport Sport
18. 1. 2023 6:10
Hokejoví junioři na nedávném mistrovství světa v Kanadě po 22 letech proklouzli do finále. Přestože získali "jen" stříbro, připomněli tažení party, která v letech 2000 a 2001 slavila zlatou medaili. Jedním z klíčových hráčů byl tehdy Václav Nedorost. V podcastu Bez frází Plus, který je připravovaný ve spolupráci s Aktuálně.cz, nejen na dominanci české dvacítky na začátku milénia zavzpomínal.
Video: Bez frází

Olympijské zlato z Nagana, zlatý hattrick z mistrovství světa či Jaromír Jágr s Dominikem Haškem jako největší hvězdy zámořské NHL. Na přelomu tisíciletí byl český hokej na vrcholu.

První úspěch na juniorské úrovni se však rodil těžce (a ani nepoutal takovou pozornost). V 90. letech nezískala dvacítka žádnou medaili a na mistrovství světa 2000 ve Švédsku odcestovala jako outsider.

"Jeli jsme tam nesestoupit. Proto jsem se tam taky dostal. Byla podmínka, že mohlo nastoupit jen pět lidí ze zámoří. Tím pádem zbylo hrozně moc míst pro nás z českých lig," vzpomíná někdejší útočník Nedorost, který tehdy hrál extraligu za České Budějovice.

"Měli jsme normálně skupinu smrti. Kanada, Amerika, Finsko a Slováci jako černý kůň," dodává na adresu českých sousedů, kteří obhajovali bronz a měli v kádru například Mariána Gáboríka.

Češi však díky dvěma výhrám a remízám skupinu o skóre překvapivě vyhráli a nakonec došli až do finále proti Rusku, které na turnaji dominovalo. Byl to svým způsobem nezapomenutelný souboj.

Trenérský tým v čele s Jaroslavem Holíkem totiž zvolil extrémně defenzivní taktiku.

"Když nám tu taktiku říkali a dávali nám noty, jak budeme hrát, bylo to pro nás překvapení. Panu Holíkovi s panem Rulíkem jsme ale věřili, že to bude fungovat. Fakt jsme to dodržovali. Proto to vypadalo tak, jak to vypadalo. Rusové byli totálně otrávení, totálně," přibližuje Nedorost. "Byli to hračičkové, technicky obrovsky dominantní. Chtěli si hrát a my jim to znechutili. Drželi jsme je, což se tenkrát tolik nepískalo, škodili jsme, hráli totální destrukci."

"Čekali jsme, až někdo ujede. Ale nikdo neujel," doplňuje k utkání, které v základní hrací době a prodloužení nenabídlo žádnou branku. Rusové byli zprvu aktivní, ale pak se české taktice částečně přizpůsobili a také neriskovali.

"Vím, že švédští fanoušci po 60 minutách začali pískat, protože to byl zápas totálně bez šancí. Divili se, co je to za hru a jak se tyhle týmy mohly dostat do finále. Nedivím se jim, byla to hrozná plácaná," směje se Nedorost. "Pokud jsme přejeli červenou čáru a nebylo to třeba dva na dva, tak jsme se do ničeho nepouštěli a hodili jim to na zadní mantinel a vystřídali. Vlítla tam nová pětice, která si stoupla na červenou a čekala."

Taktika se Čechům vyplatila, neboť v nájezdech byli úspěšnější a mohli slavit první juniorský titul z mistrovství světa.

Šampionátem o rok později v Rusku už prošli bez porážky a titul relativně suverénně obhájili. Jedním z hlavních ofenzivních motorů českého výběru byl právě Nedorost, který vytvořil údernou lajnu s Pavlem Brendlem a Zdeňkem Blatným. Dohromady nasbírali 26 bodů (13+13).

Od té doby dokázali titul z MS dvacítek obhájit akorát Rusové a Kanaďané. "Náš úspěch byl v té době nedoceněný," myslí si Nedorost.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sesuvech půdy v jižním Peru zemřelo nejméně 36 lidí

Nejméně 36 lidí zemřelo v jižním Peru při sesuvech půdy, které byly způsobeny vytrvalými dešti. Uvedla to agentura AP s odvoláním na místní úřady.

Wilson Gutiérrez, představitel civilní obrany v okrese Mariano Nicolás Valcárcel, řekl místnímu rádiu, že v odlehlé části okresu bylo nalezeno 36 těl. Mezi mrtvými je pět lidí z dodávky, kterou strhl do řeky příval bahna.

V důsledku povodní a sesuvů půdy je podle civilní ochrany neobyvatelných 630 domů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Dálnici D5 na Tachovsku uzavřela ve směru na Prahu nehoda dodávky

Dálnici D5 u Boru na Tachovsku uzavřel v úterý ráno zhruba na hodinu ve směru na Prahu na 127. kilometru náraz dodávky do svodidel. Později byl provoz částečně obnoven. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) a policie. Podle policistů jsou na místě zranění.

Nehoda se stala kolem 05:00. Doprava byla nejprve odkloněna na Exitu 128 Bor až po Exit 119 Benešovice. Po 06:00 oznámilo ŘSD, že je už dálnice průjezdná jedním pruhem a netvoří se kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy