Bettman je idiot, opřel se do šéfa NHL bek Detroitu White

Adam Sušovský Adam Sušovský
17. 11. 2012 12:17
Obránce Detroitu Ian White se tvrdě opřel do šéfa NHL. "Podle mě je to idiot," řekl v rozhovoru pro USA Today.
Do šéfa NHL Garyho Bettmana (na snímku) se tvrdě opřel obránce Detroitu Ian White. Podle něj je Bettman idiot.
Do šéfa NHL Garyho Bettmana (na snímku) se tvrdě opřel obránce Detroitu Ian White. Podle něj je Bettman idiot. | Foto: Reuters

Praha - Bez servítek a naprosto bez respektu. Obránce Detroitu Ian White se už prý nemůže dívat, jak nejvyšší muž NHL Gary Bettman blokuje jednání o nové kolektivní smlouvě a tím i start soutěže, která je už tři měsíce ve výluce.

Svými slovy se včera do šéfa ligy hrubě opřel a pořádně přiostřil průběh dalších jednání. V rozhovoru pro USA Today nazval Bettmana idiotem.

"Musím být upřímný. Pokud mám mluvit za sebe, osobně si myslím, že je Bettman idiot," řekl přesně White.

Bettman ve čtvrtek hráčské asociaci NHLPA oznámil dvoutýdenní pauzu v jednání. Je tak pouze otázkou času, kdy liga oznámí zrušení i prosincových zápasů.

Bettman prý nic dobrého neudělal

Už teď bylo zrušeno všech 327 utkání až do 30. listopadu a lednové Winter Classic - utkání pod širým nebem.

Bettmanovo rozhodnutí o dvoutýdenní pauze v jednání proto hráče pořádně nadzvedla. "Jsme přesvědčeni, že je pravděpodobnější posunout se dál, pokud se setkáme, než když to neuděláme," reagoval zástupce NHLPA Donald Fehr.

Obránce Wings byl ale rozzlobený mnohem víc. Podle jeho názoru zatím Bettman nic dobrého neudělal, jen poškodil soutěž.

White: Jejich nabídky jsou směšné

 "Celý proces je pro nás frustrující. Naše situace je taková, že kdyby nám šli jen trošičku naproti, můžeme se dohodnout. Na takovém bodě jsme mohli být už v létě a nebylo by potřeba rušit všechny zápasy," myslí si White.

Hráči už v tuto chvíli přišli o peníze za třetí měsíc a v zámoří se začíná spekulovat, že by mohl jednání nakonec rozklíčovat faktor peněz a spory uvnitř hráčské asociace. Jenže to, že by hráči ustoupili jen proto, aby konečně zase dostali výplatu, podle beka Detroitu rozhodně nehrozí.

"Stojíme plně za Fehrem. V podstatě je asi jedno, kdo nás v jednání vede. To jejich nabídky jsou tak směsné," tvrdí White.

Proč by hráči nemohli podepsat na déle než 5 let?

"Samozřejmě jsem zaujatý vůči hráčům, ale podívejte se na naší poslední nabídku. Byli jsme ochotni rozdělit si příjmy v poměru 50 na 50," řekl White.

"Ale proč bychom my hráči nemohli podepisovat smlouvy delší než pět let? Vždyť jsou to peníze majitelů, kteří dlouhodobé kontrakty podepisují, aby obešli systém, který sami vymysleli. To je naše chyba?" dodal White s údivem.

Hráči v tomhle bodě nechtějí ustoupit i proto, že majitelé Minnesoty v létě navzdory jednáním podepsali Ryana Sutera a Zacha Pariseho na třináct let za 98 milionů dolarů.

White: Vypadá to hrozně

Právě kvůli neshodám o omezení délky smluv hráčů se obě znesvářené strany rozešly na posledním jednání v neděli.

Nejlepší hokejová soutěž na světě je ve výluce od 16. září právě kvůli sporům o rozdělení ligových příjmů, které v loňské sezoně činily 3,3 miliardy dolarů.

"Vypadá to hrozně. Každým den se podíváme na kalendář a na jednání a stále se nic nemění. Začíná to být tragické," uzavřel White.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy