Bek Doněcku Kolář: Není příjemné, co se na Ukrajině děje

Hokejisté Doněcku prohrávali na ledě už od 1. minuty a pak už se do zápasu nedokázali vrátit.
Po téměř měsíční olympijské přestávce se rozjela Kontinentální liga.
Hokejisté Lva Praha doma přivítali ukrajinský Doněck.
Domácím se povedl skvělý nástup.
V brance hostů vystřídal Leightona Laco.
Foto: CPA Eduard Erben
Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
27. 2. 2014 9:00
Hokejisté Doněcku v přímém souboji o třetí místo v Západní konferenci Kontinentální ligy prohráli na ledě pražského Lva 1:4, což mohou přičítat především tomu, že už v 5. minutě prohrávali 0:2.

Praha - Hokejisté Doněcku v přímém souboji o třetí místo v Západní konferenci Kontinentální ligy prohráli na ledě pražského Lva 1:4, což mohou přičítat především tomu, že už v 5. minutě prohrávali 0:2.

Tři kola před koncem základní části se tak na čtvrtý Doněck bodově dotáhlo Dinamo Riga, a jediný ukrajinský tým v soutěži tak bude mít co dělat, aby uhájil pozici v první čtyřce pro to, aby začínal v play off na svém ledě.  

"Byl to zápas blbec, nikomu se to nepovedlo. Byl to nezvyk hrát po měsíční pauze, a když nám dali dva góly hned na začátku utkání, bylo skoro po zápase, protože Lev nás pak skoro k ničemu nepustil a celý zápas nás jak rychlostně, tak kombinačně přehrával," zhodnotil zápas někdejší obránce Pardubic a nyní bek Doněcku Jan Kolář.

"Byl to jeden zápas po dlouhé pauze, nepovedl se nám. Začátek byl těžký. Dostali jsme gól v prvním střídání a v páté minutě to bylo 0:2. Hráli jsme špatně, nebruslilo to, ten měsíc pauzy byl na nás asi víc znát než na Lvu. Myslím si, že ten další bude stoprocentně lepší," doplnil jej spoluhráč a někdejší útočník Českých Budějovic či Liberce Václav Nedorost.

Nedorost: Proti Lvu hrát nechci

Ten by se v play off rád vyhnul právě Lvu, protože v něm má ještě z působení v Popradu hodně kamarádů, ale hlavně uznává jeho velkou kvalitu.

"Play off, to je jiná liga. Na jednu stranu by se nám Čechům líbilo hrát doma, ale člověk kouká na to, jaký mají mančaft. Jsou hodně kvalitní. Chceme být mezi čtyřma, vyhnout se tak Petrohradu, Dynamu Moskva a asi i Lvu. Nechtěli bychom na ně," uznal Nedorost.

Naopak podle Koláře není dobré, aby Donbass přemýšlel nad tím, kterého ze soupeřů si v bojích o Gagarinův pohár vybrat.

"Mezi třetím a sedmým týmem není skoro žádný rozdíl, takže je úplně jedno, koho dostanete. Takže když zrovna na nás vyjde Lev, nebudeme si říkat, že se nedá porazit. Není to tak, že se mu budeme chtít vyhnout, pak třeba můžeme dostat někoho jiného a prohrajeme 0:4," uvedl Kolář.

"Furt je náš cíl být v první čtyřce. Nevadí, že jsme dneska prohráli. Ještě máme tři zápasy. Ale je pravda, že když budeme hrát takhle, tak se tam asi nedostaneme. Ale takový zápas se stane. Musíme zvednout hlavy a na Slovanu hrát líp," navázal na něj Nedorost.

Kolář: Dokážeme vyhrát s každým

Podle Koláře se ale Donbass nemusí nikoho ze soupeřů ze Západu bát, protože v této sezoně porazil i lídry z Dynama Moskva a Petrohradu. 

"Dokázali jsme si, že s každým týmem můžeme vyhrát. Porazili jsme Dynamo, dvakrát Petrohrad. Můžeme dojít v play off strašně daleko, na druhou stranu jsou ty týmy na západě tak vyrovnané, že můžeme vypadnout hned v prvním kole," přiznal Kolář.

"Hrajeme úplně jinak než loni, všichni hrajeme nahoru, všichni hrajeme dolů, jsme mnohem semknutější, loni to bylo spíš od každého takové individuální. Teď nám trenér nastolil jasný systém, který se snažíme dodržovat a díky tomu vyhráváme," poukázal na rozdíl oproti minulé sezoně, v níž se Doněck do play off neprobojoval.

I když se v olympijské pauze snažil Donbass koncentrovat na konec sezony, Kolář uznal, že to kvůli nepokojům v Kyjevě nebylo úplně jednoduché.

"Pro kluky z Ukrajiny je to teď těžké"

"U nás v Doněcku se sice nic neděje, ale samozřejmě to vnímáte, pořád se o tom mluví, vidíte to v televizi, není to nic příjemného. Těžko se o tom člověku mluví. Jediný, čím my můžeme ty mrtvé uctít, je aspoň ta černá páska, kterou si dneska každý vzal," poukázal Kolář na gesto na uctění památky mrtvých z protivládních demonstrací. 

"Jinak se o tom v kabině vůbec nebavíme. Pro kluky z Ukrajiny to ale nemůže být nic lehkého. Třeba Ruslan (Fedotěnko, kapitán týmu) má celou rodinu v Kyjevě a je jasné, že pro něj to těžké musí být," doplnil český obránce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy