Basketbalistky Brna si vynutily 3. zápas, USK končí

Red Spo, ČTK
30. 1. 2009 20:30
USK podlehlo Moskvě, Brno porazilo Bourges

Brno -  Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno porazily po dramatickém závěru druhého osmifinále Evropské ligy francouzský celek Bourges 61:59 a vynutily si rozhodující třetí zápas. O postupujícím se rozhodne ve středu ve Francii. Naopak USK Praha podruhé podlehlo favorizovanému Spartaku Moskva a v poháru končí.

Oproti úternímu prvnímu zápasu ve Francii začaly domácí Brňanky přesněji a získaly hned v úvodu čtyřbodový náskok. Snažily se soupeřky nepouštět v podkošovém prostoru do střeleckých pozic a po zisku míče se pokoušely o rychlé protiútoky. Takřka celou úvodní čtvrtinu se jim záměr dařilo s potížemi plnit, problémy ale měly s pokrytím tříbodových střel. V podkošových soubojích zase neuhlídaly dvoumetrovou brazilskou pivotku Santosovou, která sbírala odražené míče a zakončovala.

V útoku se ale postupně přesnost Brňanek vytrácela. Hráčky Bourges vynikaly tvrdou a nekompromisní obranou, proti které se české mistryně jen s obtížemi prosazovaly. Takřka s klaksonem úvodní čtvrtiny Miyemová dala koš, při střele byla ještě faulována a vyrovnala na 19:19.

Hra českého týmu byla v těchto okamžicích křečovitá, zlepšení nepomohla ani Slovenka Žirková, která se pokoušela se sebezapřením po zranění bojovat. Po hluchých třech minutách vytáhla Brňanky z krize dvěma přesnými tříbodovými střelami Vítečková. Jenže zarputile bojující Francouzky těžily z výškové převahy a lepšího doskakování a snadno nepatrnou ztrátu smazaly. Po dvaceti minutách vedly domácí pouze o dva body.

Čtete také: Basketbalistky USK v Rusku neuspěly. Nedařilo se i Brnu

Tvrdá hra se souboji o každý míč gradovala po přestávce. Brňanky měly sice převahu, hráčky bez míče se ale jen s obtížemi při těsném bránění uvolňovaly. Útoky Bourges dirigovala Dumercová, která dodávala protiútokům rychlost. Francouzky získaly postupně až pětibodový náskok, ten ale stačily Brňanky v závěru třetí čtvrtiny zvrátit a vyrovnat na 49:49. Radost jim ale překazila současně s klaksonem tříbodovým košem Dumercová.

Takřka čtyři minuty v závěrečné čtvrtině pak při urputné bitvě nepadl koš. Soupeř pozměnil taktiku a spoléhal na postupné protiútoky, Brňanky se vzchopily až v závěrečných dvou minutách, kdy Maigaová-Baová dvěma koši za sebou otočila výsledek.

Šestnáct sekund před koncem stejná hráčka proměnila pouze jeden trestný hod, po kterém Brňanky vedly 60:58. Na druhé straně dala také pouze jednu šestku Santosová a po rychlém faulu soupeře přidala zase jenom bod Whitmoreová. Soupeři zbylo pět sekund na závěrečný útok, ale dostal se jen ke střele z poloviny hřiště, kterou Melainová neproměnila.

USK po druhé prohře se Spartakem Moskva končí

Trenér USK Lubor Blažek po utkání se Spartakem Moskva trochu litoval, že jeho tým nepřevedl tak dobrý výkon jako v prvním duelu v Moskvě. "Přece jenom jsme tam skoro celý zápas hráli naši hru, byli jsme takoví soudržnější. Tady nám trochu utekl začátek a možná se na nás podepsalo i to, že jsme hráli doma a na holky možná částečně dolehla nervozita a neměly takovou sebedůvěru," řekl.

Zároveň neskrýval svůj obdiv nad hrou soupeře. Především vysoké podkošové hráčky podle něj i dnes způsobily USK klíčové problémy. "Fowlesovou a Jacksonovou ubránit je nesmírně těžké, když jsou obě spolu na palubovce. Když se k tomu přidá Taurasiová a Birdová, tak je to opravdu špičkový tým. Ale myslím, že jsme ostudu neudělali. Holky bojovaly a nevzdaly se. Náplastí na vyřazení může být alespoň to, že Folimanka přivítala takové družstvo," uvedl Blažek.

Vyřazení v prvním kole play off je pro něj prý mírným zklamáním. "Před sezonou jsem chtěl, abychom se dostali dál, ale je to složité, když se dostanete na Spartak. Teď můžeme litovat toho, že jsme v základní skupině prohrály v Šibeniku a šly až ze čtvrtého místa," ohlédl se za euroligovým vystoupením USK Blažek.

Domácí opora Swin Cashová se prohrou se Spartakem rozloučila se žlutomodrým dresem. Už před play off bylo jasné, že americká křídelní hráčka po osmifinálové sérii pražský tým opustí a v zámoří podstoupí dlouho plánovanou operaci zad.

"Je škoda, že končím po porážce. A je jedno, jakým to skončilo rozdílem. Aspoň jsme ukázali charakter, hrály jsme na hranici našich možností," přemítala posmutnělá Cashová. "Bude nám chybět, protože na konci svého působení se dostala do výborné formy. Kdyby to šlo, chtěl bych jí i pro příští rok. Klíčové ale bude, jak na tom bude zdravotně," uvažoval Blažek.

Kouč Spartaku Lászlo Rátgéber byl rád, že se jeho tým na cestě za třetím titulem v Eurolize v prvním kole příliš nezdržel. "USK hrál statečně a měli jsme určité problémy. První zápas se nám moc nepovedl, ale dnes jsme se už přiblížily výkonům, které nás zdobily už v základní části," pochvaloval si kouč Spartaku.

ZVVZ USK Praha - Spartak Moskva 78:92 (21:28, 40:58, 57:76)

Nejvíce bodů: Elhotová 17, Maltsiová 15, Whalenová 14 - Taurasiová 26, Fowlesová 17, Millerová 16, Jacksonová 13, Birdová 10. Trestné hody: 11/10 - 18/16. Fauly: 14:13. Trojky: 12:6. Konečný stav série: 0:2.

Gambrinus Sika Brno - Basket Bourges 61:59 (19:19, 34:32, 49:52)

Nejvíce bodů: Maigaová-Baová 17, Vítečková 14, Kulichová 12 - Dumercová 16, Santosová 11, Maničová 8. Rozhodčí: Schmidt (Něm.), Papp (Maď.), Calik (Pol.). Trestné hody: 17/15 - 13/7. Fauly: 17:18. Trojky: 2:6. Diváci: 1200. Stav série: 1:1.