Kde je k čertu česká hrdost? slyšel Hadamczikův vnuk. Teď i díky odřeknutí MS září

jzp jzp
7. 1. 2021 20:39
Předem vzdal boj o mistrovství světa dvacítek, aby získal stálou práci v německé lize. A zatím mu sázka vychází. Hokejista Marcel Barinka odstartoval v Kolíně nad Rýně skvěle.
Marcel Barinka v dresu německého Kolína.
Marcel Barinka v dresu německého Kolína. | Foto: ČTK

Po čtyřech zápasech má na kontě pět bodů (2+3) a patří mezi šestici nejproduktivnějších hráčů mužstva.

Pod známým trenérem Uwe Kruppem, jenž do Kolína přišel před necelým rokem po konci v pražské Spartě, si Barinka vybojoval dobrou pozici.

Nastupuje vedle Kanaďanů Jona Matsumota a Jasona Akesona, kteří mají zkušenosti z NHL, a chodí i na přesilovky. V průměru na ledě tráví bezmála 16 minut.

To by se zřejmě nestalo, kdyby s reprezentační dvacítkou odletěl na světový šampionát do Edmontonu.

Barinka o něj ani nezabojoval. Odřekl už účast na přípravném kempu. "V listopadu mi sám volal. V této chvíli preferuje klub před reprezentací," vysvětloval kouč juniorů Karel Mlejnek.

Rozhodnutí 19letého útočníka pak zkritizoval šéftrenér českého hokeje Filip Pešán. "Tak tohle mi hlava nebere," napsal na sociální síti. "Kde je k čertu česká hrdost? Vždycky budu bojovat za hráče, kteří upřednostní reprezentaci před svým komfortem a osobními zájmy."

Ostrý výrok nadzvedl Aloise Hadamczika, Barinkova dědu, který se s Pešánem pustil do mediální přestřelky.

Barinka tak mládežnickou reprezentační kariéru zakončil nečekanou kontroverzí. Předtím za národní tým odehrál desítky zápasů, v nichž patřil k nejproduktivnějším hráčům. Nicméně pronikl jen na dva velké turnaje: Hlinka Gretzky Cup a mistrovství světa osmnáctek. V obou případech nastupoval pod Hadamczikem.

Před rokem Barinkovi kvůli slabším výkonům v kanadské juniorce unikl šampionát dvacítek. Tehdejší kouč Václav Varaďa pochyboval o útočníkově defenzivě a preferoval jiné centry.

Pod Mlejnkem měl o rok zkušenější Barinka lepší vyhlídky, v přípravě bodoval, ale účast v klíčovém kempu kvůli klubu odmítl.

Kdyby si přitom nominaci do Edmontonu vybojoval, na šampionátu by zřejmě dostal slušný prostor, neboť kvůli zranění postupně odpadli jiní centři Jaromír Pytlík a Michal Gut.

Barinkovi nicméně přály okolnosti také v Kolíně. Smlouvu získal i díky tomu, že německý klub musí vzhledem ke koronavirové krizi šetřit a junioři mu přijdou vhod. "Ano, bez těchto problémů by Marcel asi nedostal stejnou šanci," přiznal trenér Krupp deníku Kölner Stadt-Anzeiger.

Původně se podle listu také předpokládalo, že Barinka, tou dobou bez zkušeností z dospělého hokeje, odstartuje ve spřáteleném mužstvu z druhé ligy. Nicméně Sebastian Uvira, syn bývalého československého reprezentanta Eduarda Uvíry, se zranil, a tak v útoku přibylo jedno volné místo.

Pochopitelně rozhodly také Barinkovy výkony v kempu, kde díky odřeknutí reprezentace nezmeškal ani minutu. Teď si užívá první profesionální angažmá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy