Sparta zachránila čest českého hokeje a postoupila v LM dál

8. 10. 2014 20:18
Hokejisté Liberce podlehli v přímém souboji o postup do osmifinále Ligy mistrů na ledě Kärpätu Oulu 1:3.
Radost hráčů Sparty
Radost hráčů Sparty | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Jako poslední ještě bojovali o postup do play off Ligy mistrů a povedlo se. Hokejisté pražské Sparty v závěrečném utkání skupiny G Mannheim vyhráli na domácím ledě 6:3 a prošli do osmifinále.

V pátek se dozví jméno svého soupeře pro osmifinále. Pražané díky dnešnímu vítězství vyhráli skupinu G, v které měli stejně jako švédské Växjö 12 bodů.

Hokejisté Liberce naopak podlehli v přímém souboji o postup na ledě Kärpätu Oulu 1:3 a jsou pátým českým zástupcem, který v soutěži po základní skupině končí.

Sparta v druhé třetině dokonce prohrávala

Sparta začala proti vedoucímu týmu německé ligy aktivně a v páté minutě se dostala do vedení, když se v přesilové hře prosadil Hrbas. Poté ale Pražané nevyužili řadu šancí a soupeř je potrestal. Pohotovou dorážkou vyrovnal Metropolit.

Mannheim se v Praze představil bez své největší hvězdy, NHL ošlehaného útočníka Hechta, na začátku druhé třetiny se mu ale podařilo domácí zaskočit. Slabší chvilku brankáře Novotného využil Tardif a hosté vedli.

Sparta následně vypadla z role, ale díky přesilovkové trefě Formana se jí podařilo vyrovnat. Poté domácí přežili sérii oslabení a ve 40. minutě je po chytré Réwayově přihrávce dostal do vedení Klimek. Ještě více domácí k postupu přiblížil v 52. minutě Kumstát, který zakončil akci faulovaného Rolinka.

Úřadující německý mistr sice už nemohl postoupit do play off, přesto se tři minuty před koncem rozhodl odvolat brankáře a podařilo se mu snížit na 3:4. V pokračující power play ale poté dvakrát inkasoval.

Tygrům nevyšel už začátek

Stejný výsledek potřebovali v Oulu i Bílí Tygři, kteří ale na ledě finského šampiona prohrávali už od čtvrté minuty. Útočník Bulík byl vyloučen za zdržování hry po vyhození puku do hlediště a jednu vteřinu před koncem jeho trestu otevřel skóre Manninen, který zakončil bekhendem do odkryté branky.

Blízko vyrovnání byl v polovině utkání Jelínek, na druhé straně neproměnil únik Kemppainen. Další možnost hostů měl Dlouhý. Ve 44. minutě zvýšil Karpät, když skóroval z dorážky před Schwarzem Junttila. Finský tým s českým bekem Emingerem a útočníkem Humlem v sestavě následně přečkal v oslabení i šanci Valského a ve 49. minutě pojistil jeho postup po teči svou druhou trefou Manninen.

Brankáře Karhunena překonal až v 58. minutě Jelínek. Karpät potvrdil po vítězství ve skupině úspěšnost finských klubů v soutěži a postoupil jako sedmý z osmi účastníků Liigy. Liberci devět bodů na druhém místě na účast v play off nestačilo.

6. kolo hokejové Ligy mistrů - skupina A:

Kärpät Oulu - Bílí Tygři Liberec 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Manninen (Spang, Masuhr), 44. Junttila (Kemppainen, Masuhr), 49. Manninen (Glenn, Masuhr) - 58. P. Jelínek (Filippi). Rozhodčí: Brill, Hakkarainen - Kiilunen, Österholm. Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 3011.

Sestava Liberce: Schwarz - Kajínek, Škoula, Šimek, Výtisk, Vitásek, Voráček, Plutnar, Kolmann - T. Urban, Vampola, Jelínek - Bartek, Bulík, Valský - Bulíř, Filippi, Kica - Skalický, Jonák, A. Dlouhý. Trenéři: P. Hynek a M. Černý.

Hokejová Liga mistrů, skupina G - 6. kolo:

Sparta Praha - Adler Mannheim 6:3 (1:1, 2:1, 3:1)

Branky a nahrávky: 5. Hrbas (Rolinek), 26. Forman (Buchtele, Ďaloga), 40. Klimek (Réway), 52. Kumstát (Rolinek, Pech), 59. Buchtele (Přibyl, Réway), 60. Rolinek (Kumstát, Piskáček) - 17. Metropolit (Tardif, Raymond), 21. Tardif (Plachta), 58. Raymond (Metropolit, Plachta). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Hribik - Lhotský, J. Svoboda (všichni ČR). Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 2448.

Sestava Sparty: Novotný - Hrbas, Barinka, Polášek, Piskáček, Mikuš, Ďaloga - Kumstát, Pech, Rolinek - Réway, J. Hlinka, Klimek - Forman, Přibyl, Buchtele - Sabolič, Bahenský, Cingel. Trenéři: Jandač a Moták.