A zase ten Jágr. Osmašedesátka pomohla třemi body zničit Detroit

Aktualizováno 5. 2. 2016 8:50
Jaromír Jágr přispěl v NHL gólem a dvěma přihrávkami k výhře Floridy nad Detroitem 6:3 a jako šestý hráč v historii pokořil hranici 1100 asistencí.
Jaromír Jágr si připsal další tři kanadské body.
Jaromír Jágr si připsal další tři kanadské body. | Foto: Reuters

New York - Jaromír Jágr přispěl v NHL gólem a dvěma přihrávkami k výhře Floridy nad Detroitem 6:3 a jako šestý hráč v historii pokořil hranici 1100 asistencí. Ve čtvrtečních zápasech skórovali také obránce Michal Rozsíval, jenž prvním gólem v sezoně pomohl Chicagu k vítězství 5:4 v prodloužení v Arizoně, a Aleš Hemský, jehož Dallas vyhrál 4:3 v prodloužení na ledě Colorada.

Jágr se v první třetině podílel na dvou ze tří gólů Panterů, kteří měli drtivý nástup a po jedenácti minutách vedli už 3:0. Hostující útočník Dylan Larkin následně dvěma trefami snížil na rozdíl jediného gólu, ve 37. minutě ale zvýšil na 4:2 Derek MacKenzie a v úvodu třetí třetiny Jágr v přesilové hře vrátil domácím tříbrankový náskok.

Český veterán, který byl vyhlášen první hvězdou večera, se prosadil pohotovou střelou z kruhu pro vhazování a připsal si šestnáctý zásah v sezoně. Své celkové statistiky v NHL vylepšil na 738 gólů a 1101 asistencí, schází mu tedy už jen tři branky, aby v historickém pořadí střelců dohnal třetího Bretta Hulla, zároveň ztrácí 11 bodů na třetího nejproduktivnějšího hráče v dějinách Gordieho Howea. Metu jedenácti set asistencí před ním pokořili Wayne Gretzky, Howe, Mark Messier, Paul Coffey a Ray Bourque.

Jágr v úterním duelu ve Washingtonu vynechal druhou polovinu třetí třetiny kvůli zdravotním problémům v dolní části těla, ve čtvrtek ale odehrál celý zápas a na ledě strávil 15 minut. "Naskočil zpátky a hned měl skvělou první třetinu. Předvedl několik dobrých akcí. A pak dal důležitý gól v přesilovce. Hrál velmi dobře," konstatoval trenér Gerard Gallant.

Jeho svěřenci si připsali pátou výhru v řadě a počtvrté za sebou dali v utkání minimálně pět gólů, čímž vytvořili další klubový rekord. "V útoku se nám teď daří. Máme opravdu silný tým, všechny čtyři formace mohou dát gól," prohlásil Vincent Trocheck, který vstřelil dva góly a na další přihrál. "Každý zápas vykoukne někdo jiný. Snažíme se hrát naší hru a víme, že když se nám to bude dařit a budeme makat na sto procent, dáme góly a vyhrajeme."

V brance Detroitu tentokrát dostal přednost Jimmy Howard před Petrem Mrázkem, který odchytal jedenáct z posledních čtrnácti zápasů. Sedmadvaceti zákroky ale porážku neodvrátil. "Má za sebou další těžký večer. Neměl moc štěstí. Ale musí bojovat, aby zůstal psychicky silný," poznamenal trenér Jeff Blashill.

Voráček dvakrát asistoval

Na tři zápasy prodloužili vítěznou sérii hokejisté Philadelphie, kteří vyhráli 6:3 v Nashvillu. Dvěma asistencemi se na tom podílel Jakub Voráček, který bodoval v pátém utkání za sebou a v osmém z posledních devíti, v nichž dohromady zaznamenal 15 bodů za čtyři góly a jedenáct asistencí.

Po Voráčkových přihrávkách dvakrát skóroval Claude Giroux, dvěma góly se znovu blýskl Wayne Simmonds, jemuž se to povedlo podruhé za sebou a potřetí z uplynulých čtyř zápasů. Na šest branek stačilo Letcům pouhých 19 střel. "Proměnili jsme většinu šancí. A podržel nás brankář," pochválil trenér Dave Hakstol gólmana Steva Masona, jenž zaznamenal 37 zákroků.

Po více než roce skóroval Rozsíval

Michal Rozsíval skóroval poprvé po 14 měsících a 76 zápasech. Naposledy se trefil 5. prosince 2014 proti Montrealu. V duelu s Arizonou se prosadil ve 48. minutě, když si při hře čtyři na čtyři sjel před branku a usměrnil puk do odkryté sítě po skvělé akci a přihrávce Arťoma Anisimova.

O čtyři minutě později vyrovnal Shane Doan, jenže pak Blackhawks potvrdili, že jsou nejlepším týmem celé NHL v prodloužení. O jejich devátém vítězství v nastaveném čase rozhodl 29 sekund před závěrečnou sirénou Jonathan Toews, který dal v této sezoně v prodloužení už pět gólů.

"Když se člověk párkrát trefí v prodloužení hned na začátku sezony, dodá vám to do těchto situací sebevědomí. Myslím, že jsem měl asi tři nebo čtyři střídání, takže když dostanete tolik prostoru, musí se to projevit," prohlásil Toews, který jednou skóroval i v základní hrací době.

Trefil se i Hemský

Aleš Hemský vstřelil proti Coloradu svůj šestý gól v sezoně. Ve 36. minutě proměnil samostatný únik a srovnal na 2:2. Domácím sice o minutu a půl později vrátil vedení Carl Söderberg, jenže v polovině třetí třetiny vyrovnal v přesilovce obránce Jason Demers a po 35 sekundách prodloužení rozhodl o výhře hostů další bek John Klingberg.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL:

Buffalo - Boston 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0)

Branky: 12. E. Kane, 21. Reinhart - 22. a rozhodující sam. nájezd Spooner, 43. Marchand. Střely na branku: 28:33. Diváci: 18.845. Hvězdy zápasu: 1. Spooner (Boston), 2. E. Kane, 3. Ch. Johnson (oba Buffalo).

NY Rangers - Minnesota 4:2 (0:2, 2:0, 2:0)

Branky: 24. McDonagh, 25. J. T. Miller, 46. Brassard, 59. Kreider - 3. Carter, 8. Dumba. Střely na branku: 30:18. Diváci: 18.006. Hvězdy zápasu: 1. J. T. Miller, 2. Brassard, 3. McDonagh (všichni Rangers).

Washington - NY Islanders 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)

Branky: 8. Oshie, 39. Burakovsky, 58. Ovečkin - 2. Grabovskij, 46. Bailey (Židlický). Střely na branku: 23:26. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Ovečkin, 3. Niskanen (všichni Washington).

Toronto - New Jersey 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 0:0, 1:1 - 0:0)

Branky: 9. Matthias, 58. Bozak, rozhodující sam. nájezd Parenteau - 5. Josefson, 47. Schlemko. Střely na branku: 39:34. Diváci: 18.947. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Parenteau (oba Toronto), 3. Schlemko (New Jersey).

Ottawa - Edmonton 2:7 (1:3, 1:1, 0:3)

Branky: 15. Hoffman, 27. Stone - 6. a 12. Eberle, 5. Fayne, 33. Kassian, 43. Sekera, 45. Draisaitl, 57. Davidson. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.564. Hvězdy zápasu: 1. Eberle, 2. Korpikoski, 3. Draisaitl (všichni Edmonton).

St. Louis - San Jose 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

Branky: 37. Bouwmeester - 24. Donskoi, 28. J. Thornton, 57. Nieto. Střely na branku: 27:32. Diváci: 18.803. Hvězdy zápasu: 1. Pavelski (San Jose), 2. Bouwmeester (St. Louis), 3. J. Thornton (San Jose).

Nashville - Philadelphia 3:6 (0:2, 2:2, 1:2)

Branky: 25. Johansen, 37. Järnkrok, 51. S. Weber - 29. a 53. Simmonds, 37. a 54. Giroux (na obě Voráček), 14. Read, 16. B. Schenn. Střely na branku: 40:19. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Simmonds (oba Philadelphia), 3. Johansen (Nashville).

Florida - Detroit 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)

Branky: 12. a 55. Trocheck (na první Jágr), 9. Pirri (Jágr), 11. Barkov, 37. MacKenzie, 44. Jágr - 20. a 22. Larkin, 53. Green. Střely na branku: 33:39. Diváci: 16.991. Hvězdy zápasu: 1. Jágr, 2. Pirri, 3. Trocheck (všichni Florida).

Colorado - Dallas 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky: 3. Comeau, 6. Holden, 38. Söderberg - 2. Spezza, 36. Hemský, 52. Demers, 61. Klingberg. Střely na branku: 24:44. Diváci: 14.351. Hvězdy zápasu: 1. Klingberg (Dallas), 2. Söderberg, 3. Comeau (oba Colorado).

Arizona - Chicago 4:5 v prodl. (1:0, 2:3, 1:1 - 0:1)

Branky: 18. Ekman-Larsson (Hanzal), 33. Boedker, 33. Martinook, 52. Doan - 25. a 65. Toews, 23. Hossa, 35. P. Kane, 48. Rozsíval. Střely na branku: 28:40. Diváci: 17.125. Hvězdy zápasu: 1. Ekman-Larsson (Arizona), 2. Toews (Chicago), 3. Doan (Arizona).

Los Angeles - Anaheim 2:4 (0:2, 1:2, 1:0)

Branky: 25. Toffoli, 60. Martinez - 9. Getzlaf, 14. Perron, 23. Garbutt, 30. Lindholm. Střely na branku: 25:24. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. Getzlaf, 3. Lindholm (všichni Anaheim).

Vancouver - Columbus 1:2 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 10. Vey - 50. Hartnell, rozhodující sam. nájezd Wennberg. Střely na branku: 38:28. Diváci: 18.199. Hvězdy zápasu: 1. Vey (Vancouver), 2. Korpisalo (Columbus), 3. R. Miller (Vancouver).