21 let v New Jersey: Jsem rarita a vážím si toho, říká Eliáš

Adam Sušovský Adam Sušovský
5. 7. 2013 15:13
Rozhovor s Patrikem Eliášem. Klubová ikona New Jersey včera podepsala novou smlouvu na další tři roky. Eliáš ale připouští, že se připravoval na odchod.
"Jsem rarita," říká o sobě Patrik Eliáš. Pokud dodrží nový tříletý konrakt, bude v New Jersey nepřetržitě působit 21 let.
"Jsem rarita," říká o sobě Patrik Eliáš. Pokud dodrží nový tříletý konrakt, bude v New Jersey nepřetržitě působit 21 let. | Foto: Reuters

Praha - Už je to 18 let, co Patrik Eliáš přes hlavu poprvé přetáhl dres New Jersey. Za tu dobu se stal klíčovým mužem celého klubu, miláčkem fanoušků a ikonou, na kterou tam nedá nikdo dopustit.

Jak moc si New Jersey Eliáše váží, to se potvrdilo i včera. Eliáš v sedmatřiceti letech podepsal svou délkou i plněním naprosto výjimečnou smlouvu. V následujících třech sezonách si ročně přijde na 5,5 milionu dolarů.

Pokud Eliáš kontrakt dodrží až do konce, bude mu čtyřicet let.

"Jsem rarita," říká Eliáš s úsměvem v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Ale vážím si toho, pokud by se mi podařilo kontrakt dodržet do konce, bylo by to neuvěřitelné."

Eliáš ale zároveň přiznává, že se kvůli problémům majitelů klubu podpis nového kontraktu oddaloval, a proto se s rodinou připravoval i na to, že by se v Americe museli poprvé stěhovat.

Nakonec ale musíte být s tím jak to dopadlo spokojený, ne?
Určitě! Já už dlouho věděl, že má New Jersey zájem se mnou smlouvu prodloužit, ale šlo jen o to, abychom se domluvili na částce a pak jsme čekali na to, jak se vyvine situace kolem klubu, kde se teď řeší vlastnická struktura.

Váš očekávaný podpis smlouvy se ale kvůli tomu pořád oddaloval. Kontrakt jste zaregistrovali v podstatě na poslední chvíli těsně před otevřením trhu volných hráčů. Byla pro vás celou tu dobu priorita zůstat v New Jersey?
Priorita to nebyla a jedním směrem jsem svou budoucnost určitě neviděl. Až do poslední chvíle jsme se s rodinou připravovali na to, že se může stát, že z New Jersey odejdeme a to vědělo i vedení klubu. Proto jsem i vám, když jste mi v týdnu psal zprávy, jak to vypadá, nebyl schopný na rovinu říct, že zůstanu v New Jersey.

V New Jersey jste ale už osmnáct let. To byste si odchod opravdu dokázal představit?
Já jsem ale rarita, že jsem v jednom klubu tak dlouho (směje se). Jinak je v životě hokejisty přece normální, že se stěhuje. Odchod bych si představit asi dokázal a dokonce jsem měl v hlavě nějaká místa, kde by se mi líbilo, jak po hokejové, tak po rodinné stránce.

Co vás nakonec zlomilo, že jste se dohodl na nabídku New Jersey?
Do celé věci okolo majitelů se vložilo vedení NHL, protože se majitel dostal do finančních potíží. Gary Bettman (šéf NHL) ale nakonec řekl, že do klubu brzy vstoupí nový spoluvlastník. Sledoval jsem to a když pak New Jersey získalo výměnou brankáře Schneidera z Vancouveru, začal jsem cítit, že bude všechno v pořádku a v Devils žádné další problémy nenastanou.

Měl jste během tohoto týdne, kdy se tohle všechno řešilo, na stole nabídky z jiných klubů?
Měl. Ve středu a ve čtvrtek se mi ozvaly tři kluby, ale jejich zástupci veděli, že jsem na dobré cestě k podpisu smlouvy v New Jersey. My jsme s agentem okolo mě nedělali ani žádné PR a celou tu dobu jednání nikde nepsali, že budu volným hráčem. O tom, že bych se kvůli těmhle třem nabídkam rozhodl jít na volný trh, jsem neuvažoval, i když bych tam třeba dokázal získat ještě o něco lepší smlouvu. Měl jsem ale předjednaný kontrakt s Devils a nebylo by to fér. To jsme taky řekli těm klubům.

Pokud nýnější kontrakt v Devils dodržíte, budete v jedné organizaci 21 let. Co to pro vás znamená?
Dlouhou dobu. Pokud to opravdu vyjde, bude to skoro neuvěřitelné a já si toho budu obrovsky vážit. Hlavně v posledních deseti letech, co fungují platové stropy, je obrovsky těžké se v jedné organizaci  takhle dlouho udržet. Vidíte to teď sám, jak velké trejdy ty kluby na poslední chvíli dělají a kolik hráčů vyplácejí ze smlouvy jen proto, aby se pod strop vešly.

A vy jste teď dostal krásný plat 5,5 milionu dolarů po dobu dalších tří sezon. To je jasný důkaz toho, jak si vás v New Jersey váží. Souhlasíte?
Určitě to tak beru taky. Dnes už to totiž v NHL není tak, jako třeba před deseti patnácti lety, kdy takové sumy dostávali hráči, kteří už pro klub něco
udělali. Enormní kontrakty dneska podepisují mladí kluci s perspektivou. Je v pořádku, že jsem mezi nimi (směje se).

Je vám sedmatřicet let. Berete tuhle smlouvu jako poslední, nebo se cítíte na víc?
Já se cítím výborně a musím říct, že poslední léta každým rokem líp. Nevím, jestli je to přípravou, stravováním nebo třeba rodinou a tím, jak se mi v životě změnily priority, každopádně mě hokej baví stále víc. Třeba tahle smlouva poslední nebude. Když se teď na to podíváte, tak je v NHL řada kluků, kteří hrají i po čtyřicítce.

Vedle vás čeká v New Jersey na smlouvu ještě Marek Židlický. Víte něco o tom, jak na tom je?
Mluvil jsem s ním po telefonu včera večer a stále doufá, že to brzy vyřeší. Já bych si moc přál, aby v New Jersey zůstal. Je to kamarád a hlavně skvělý
obránce, jakých v NHL moc není. Každopádně ale podepsanou smlouvu ještě nemá a nevypadá to, že by se kontrakt podepsat stihl ještě předtím, než se otevře trh s volnými hráči. Je mi jasné, že tam bude mít spoustu nabídek i od jiných klubů.

Sledujete volný trh a to, co se teď v zámoří děje?
Samozřejmě a baví mě to teď o to víc, že už nejsem jeho součástí. Vím, jak nepříjemné to je, protože se tam dělají velká rozhodnutí, ale rozhodně je zajímavé sledovat už jen to, jak si na trhu počíná váš klub a jak posiluje na příští rok. Agent mi pravidelně posílá textovky s nejnovějšími informacemi.

New Jersey se ale zatím tolik nedaří. David Clarkson chce odejít a případnou náhradu Dany Briera vám v noci vyfouknul Montreal.
O Clarksonovi jsem se už jednou vyjadřoval. Na rovinu říkám, že jeho agenty a manažery těch klubů nechápu. Jestli mu chtějí dát šest milionů dolarů, o kterých se mluví, jsou to podle mě blázni. Clarkson sice dával góly, ale jinak to podle mě není komplexní hokejista. Takových najdeme na trhu několik. A co se týče Briera, moc mi to nevadí. Je to určitě vynikající hokejista, ale v posledních letech ho trápí zranění a má výkyvy. Kanadadských bodů už z nějakých důvodů také moc nesbírá.

Koukal jste na seznam volných hráčů? Máte tam svůj tajný tip, koho byste si v New Jersey dokázal představit?
Líbí se mi třeba Valtteri Filppula, to je vynikající hokejista, navíc Evropan. Na trhu to bude určitě hodně zajímavý hráč pro více týmů a podle toho se bude
odvíjet také jeho cena. Zajímavý je ale také Michail Grabovskij, kterého chce Toronto vyplatit ze smlouvy. Myslím si, že by svou hrou do New Jersey zapadl a hodil by se nám do první lajny ke Kovalčukovi, oba to jsou Rusové. Těch hráčů je na trhu hodně, sám jsem zvědavý, jak to dopadne. Každopádně je jasné, že bude muset klub jednoho nebo dva kvalitní hráče přivést. První dvě lajny totiž ještě kompletní nemáme.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v ekonomiku po pěti měsících klesla. Lidé se čím dál více bojí nezaměstnanosti

Důvěra v českou ekonomiku po pětiměsíčním růstu v říjnu klesla meziměsíčně o 4,5 bodu na 86,4 bodu. Snížila se hlavně důvěra spotřebitelů, u nichž indikátor klesl o 11,6 bodu. Po jarním propadu je to druhý nejvyšší pokles od začátku sledování. Důvodem je pandemie koronaviru a s ní související opatření. Nižší je i důvěra u podnikatelů. V pondělí o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).

Průzkum se uskutečnil od 1. do 19. října. Vzhledem k tomu, jak dynamicky se situace v posledních dnech vyvíjí, promítla se aktuálně platná opatření do odpovědí pouze částečně, upozornili statistici.

Hodnota důvěry spotřebitelů je nyní na 86 bodech, níže byla naposledy v dubnu. "Oproti září se lidé mnohem více obávají zhoršení celkové ekonomické situace a vlastní finanční situace. Velká většina respondentů se rovněž obává růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy