Hertl přihrál na gól, San Jose ale padlo. Tampa předvedla zázračný obrat

Aktualizováno 4. 5. 2016 9:01
Tomáš Hertl (vlevo) odjíždí z ledu po brance spoluhráče Patricka Marleaua. Jeden gól nestačil. | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Tomáš Hertl si připsal přihrávku u jediné branky San Jose, které prohrálo v Nashvillu 1:4 a v sérii druhého kola play off NHL vede už jen 2:1 na zápasy.

Tampa Bay si vynutila na ledě New Yorku Islanders gólem z poslední minuty základní hrací doby prodloužení, ve kterém o její výhře 5:4 rozhodl Brian Boyle. Lightning otočili stav série na 2:1 stejně jako St. Louis, které přestřílelo Dallas 6:1.

V Nashvillu rozhodly přesilovky

San Jose v letošním play off poprvé venku prohrálo, přestože vstřelilo první gól. Patrick Marleau si Hertlovu přihrávku trochu ukopl, ale využil laxnosti obou beků Nashvillu, puk dojel a brankáře Pekku Rinneho ošálil hezkým blafákem. Domácí ale ve druhé i třetině třetině dali po dvou gólech. Obrat odstartoval James Neal, na něhož navázali Shea Weber, Colin Wilson a Filip Forsberg.

"Nemůžete vyhrát pokaždé. Tohle je play off, série se klidně může protáhnout do sedmého utkání. Odehráli jsme slušný zápas, rozhodly speciální formace," řekl trenér San Jose Peter DeBoer po duelu, v němž Nashville využil dvě přesilovky. Stejný počet proměnil dohromady v předchozích devíti zápasech v play off.

Navíc na rozdíl od minulých dvou utkání se San Jose neinkasovali Predators v oslabení. "Tohle jsme potřebovali zlepšit. Je to úplně jiný zápas, když skórujete v přesilové hře a naopak soupeřovy výhody ubráníte," podotkl Neal, autor jedné z tref Nashvillu.

Tampě přálo i štěstí

Boyle rozsekl v New Yorku vyrovnaný duel v čase 62:48 šťastnou trefou. K útočníkovi Tampy Bay se odrazila od zadního hrazení nepřesná střela Victora Hedmana a ve skórování do poloprázdné branky mu už nezabránil ani český bek Marek Židlický, který mu byl v tu chvíli na ledě nejblíže. Kouč Islanders se po utkání zlobil na rozhodčí, že pár sekund předtím neodpískali střelci vítězné branky faul na Thomase Dickeyho, který zůstal ležet a nemohl pokračovat ve hře.

"Trefil ho přímo do hlavy, měl by za to být suspendován. To jsou přesně ty údery, které chceme z hokeje vymýtit. A rozhodčí se jen dívali. Je to frustrující," uvedl Jack Capuano. Jeho protějšek mu ale oponoval. "Kolik bylo v zápase hitů? 70, 80? A řekl bych, že patnáct z nich bylo ještě horších," reagoval trenér Tampy Bay Jon Cooper, který v zápase po tvrdém střetu přišel na chvíli o Jonathana Drouina.

Talentovaný mladík se do utkání později vrátil a po jeho asistenci vyrovnal v poslední minutě Nikita Kučerov, který je se sedmi trefami nejlepším střelcem play off. "(Drouin) je bojovník. Povzbudilo nás, že se vrátil. Hra bez brankáře s ním nebo bez něho je obrovský rozdíl. Skvěle v téhle situaci tvoří hru a má velkou zásluhu na tom, že jsme tam, kde jsme," řekl gólman Tampy Ben Bishop.

Dallas překvapivě selhal

V překvapivě jednoznačnou záležitost se proměnilo utkání v St. Louis, které sice jako první inkasovalo, ale ve 24. minutě už vedlo nad Dallasem 4:1 a zápas bez problémů dovedlo do vítězného konce. Na kanonádě se podíleli dvěma góly David Backes a Alexander Steen, zatímco Vladimir Tarasenko zaznamenal branku a dvě asistence.

"Minule jsme ve třetí třetině malinko polevili (ztratili vedení 3:1, nakonec vyhráli v prodloužení) a to jsme tentokrát nechtěli dopustit. Neustále jsme hráli aktivně, tlačili je a útočili," komentoval výši skóre útočník St. Louis Troy Brouwer. "Byl to pravděpodobně náš nejlepší výkon v letošním play off," uvedl Backes.

Dallas tentokrát nasadil od začátku brankáře Anttiho Niemiho, který předchozí duel dochytal. Jenže po třech gólech z 12 střel byl už v úvodu druhé části střídán. "To nebylo o gólmanech. Pustili jsme je do obrovských šancí. Chyba byla v nás," prohlásil obránce Dallasu Alex Goligoski.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápas:

NY Islanders - Tampa Bay 4:5 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)

Branky: 8. a 43. Bailey, 35. Leddy, 52. Clutterbuck - 20. Callahan, 29. Hedman, 44. Naměstnikov, 60. Kučerov, 63. Boyle. Střely na branku: 39:41. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Boyle, 2. Hedman (oba Tampa Bay), 3. Bailey (NY Islanders). Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápasy:

Nashville - San Jose 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)

Branky: 26. Neal, 35. Weber, 47. Wilson, 56. Forsberg - 14. Marleau (Hertl). Střely na branku: 25:27. Diváci: 17.163. Hvězdy zápasu: 1. Rinne, 2. Weber, 3. Neal (všichni Nashville). Stav série: 1:2.

St. Louis - Dallas 6:1 (2:1, 3:0, 1:0)

Branky: 6. a 39. Steen, 17. a 59. Backes, 23. Brouwer, 24. Tarasenko - 5. Sceviour. Střely na branku: 39:26. Diváci: 19.323. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Tarasenko, 3. Backes (všichni St. Louis). Stav série: 2:1.