Gruzínci možná opustí olympiádu. Kvůli válce s Ruskem

Red Spo
9. 8. 2008 20:30
Gruzínský olympijský výbor zvažuje odjezd z Pekingu
Gruzínské tanky v ulicích města Gori.
Gruzínské tanky v ulicích města Gori. | Foto: Reuters

Peking - Pětatřicet gruzínských sportovců možná opustí olympiádu. Jejich národní olympijský výbor totiž zvažuje, že kvůli zuřícímu konfliktu s Ruskem odvolá celou výpravu z Pekingu.

"Mluvíme o tom. Bude to rozhodnutí prezidenta Michaila Saakašviliho," cituje agentura Reuters mluvčího výboru Giorgie Čanišviliho.

Při ruské ofenzivě v Jižní Osetii zemřelo podle některých údajů už dva tisíce lidí.

Saakašvili nabídl Rusku příměří, ale ruský prezident Dmitrij Medveděv odmítl s tím, že Gruzínci by museli stáhnout z oblasti všechny své jednotky.

Čtěte více:
Rusko obsadilo Osetii. Saakašvili nabízí příměří
Jsme s vámi, vzkazuje Západ Gruzii. Víc ale neudělá

Gruzie vyhlásila válečný stav a stanné právo a její sportovci v Číně jsou znepokojení a nejistí. Národní olympijský výbor prosí světové velmoci o pomoc při zastavení násilí, výzva MOV k dodržování olympijského příměří se ale také minula účinkem.

Válečný konflikt v mnohém zastínil olympijskou Čínu, jež se snaží vytvořit dojem ideální země.

Její bezchybný obraz ovšem narušil i vyšinutý muž, který v sobotu v centru Pekingu zabil příbuzného kouče amerických volejbalistů.

Čtěte také: Vražda na olympiádě: Zemřel příbuzný kouče z USA

 

Právě se děje

před 5 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy