Gruzínci možná opustí olympiádu. Kvůli válce s Ruskem

Red Spo
9. 8. 2008 20:30
Gruzínský olympijský výbor zvažuje odjezd z Pekingu
Gruzínské tanky v ulicích města Gori.
Gruzínské tanky v ulicích města Gori. | Foto: Reuters

Peking - Pětatřicet gruzínských sportovců možná opustí olympiádu. Jejich národní olympijský výbor totiž zvažuje, že kvůli zuřícímu konfliktu s Ruskem odvolá celou výpravu z Pekingu.

"Mluvíme o tom. Bude to rozhodnutí prezidenta Michaila Saakašviliho," cituje agentura Reuters mluvčího výboru Giorgie Čanišviliho.

Při ruské ofenzivě v Jižní Osetii zemřelo podle některých údajů už dva tisíce lidí.

Saakašvili nabídl Rusku příměří, ale ruský prezident Dmitrij Medveděv odmítl s tím, že Gruzínci by museli stáhnout z oblasti všechny své jednotky.

Čtěte více:
Rusko obsadilo Osetii. Saakašvili nabízí příměří
Jsme s vámi, vzkazuje Západ Gruzii. Víc ale neudělá

Gruzie vyhlásila válečný stav a stanné právo a její sportovci v Číně jsou znepokojení a nejistí. Národní olympijský výbor prosí světové velmoci o pomoc při zastavení násilí, výzva MOV k dodržování olympijského příměří se ale také minula účinkem.

Válečný konflikt v mnohém zastínil olympijskou Čínu, jež se snaží vytvořit dojem ideální země.

Její bezchybný obraz ovšem narušil i vyšinutý muž, který v sobotu v centru Pekingu zabil příbuzného kouče amerických volejbalistů.

Čtěte také: Vražda na olympiádě: Zemřel příbuzný kouče z USA

 

Právě se děje

před 15 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy