Šok pro ruské diváky. Fanoušci českého soka nadávali Putinovi, propagandistka soptila

Sport Sport
20. 6. 2024 17:55
To zřejmě nečekali. Ruští fanoušci slyšeli v živém vysílání zápasu fotbalového Eura mezi Tureckem a Gruzií vulgární pokřik vůči svému prezidentovi Vladimiru Putinovi.
Fanoušci Gruzie mířící na zápas Gruzie proti Turecku | Video: Associated Press

Rusko chybělo na hokejovém mistrovství světa a stejně je tomu tak na probíhajícím Euru v Německu. Kvůli Putinově válce na Ukrajině nemohlo nastoupit ani do kvalifikace.

Přesto se turnaj v Rusku vysílá.

Úterní zápas mezi Tureckem a Gruzií, zprostředkovaný ruskou stanicí Matč TV, však tamním divákům nabídl kromě dramatického fotbalu i politický vzkaz.

V prvním poločase kamery zaznamenaly, jak gruzínští fanoušci skandují "Putin chujlo!", vulgární popěvek, který se původně rozmohl na Ukrajině po anexi Krymu v roce 2014. Dal by se přeložit jako "Putin je čů***!".

"Putina do Německa nepozvali, ale stejně se ve vysílání objevil. To se dá považovat za výhru," utahoval si ze situace na sociální síti X nezávislý ruský novinář Ilja Šepelin.

Vulgární vzkaz šlo zaslechnout jen v živém přenosu, ze záznamu byl vystřižen a nahrazen neurčitým skandováním.

O případu informoval britský list The Sun, ale třeba i ruský online deník Lenta.

Popěvek rozezlil Tinu Kandelakiovou, zástupkyni šéfa mediálního domu Gazprom-Media, který je provázaný s Kremlem a má pod palcem právě i stanici Matč TV.

"Na straně gruzínských extremistů to není nic nového," uvedla v prohlášení na Telegramu. Psala také o provokaci, stěžovala si na vulgárnost.

Kandelakiová má ke Gruzii blízko. Ještě za časů Sovětského svazu se narodila v gruzínském Tbilisi. Nyní má ruské občanství a patří k prominentním mediálním postavám kremelského režimu. Západní či ukrajinská média ji kvůli proválečným stanoviskům nejednou označila za Putinovu propagandistku.

Gruzie se geopolitickým směřováním ocitá mezi Ruskem a Evropskou unií, do níž by většina Gruzínců ráda vstoupila. I proto úterní popěvek tolik rezonoval.

Co se týče fotbalu, Gruzie zápas proti favorizovanému Turecku prohrála 1:3, ale dlouho držela remízu a o body hrála až do chvíle, kdy v nastaveném čase inkasovala třetí branku.

V sobotu Gruzínci nastoupí proti Česku, které úvodní vystoupení na Euru rovněž prohrálo. Navzdory vedení podlehlo silnému Portugalsku 1:2.

Podívejte se na rozhovor s Tomášem Ujfalušim:

Spotlight Aktuálně.cz - Tomáš Ujfaluši | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy