Když se fotbal změní v chaos, paniku a smrt. Nejtragičtější bylo běsnění v Limě

Dan Poláček Jiří Škuba Dan Poláček, Jiří Škuba
23. 10. 2022 13:53
K prvnímu hromadnému neštěstí na fotbalovém stadionu došlo před 120 lety, k tomu zatím poslednímu před necelými třemi týdny. Tragédie s desítkami i stovkami obětí mají přitom leccos společného: nenávist mezi fanoušky soupeřů, přeplněné tribuny nebo nekompetentní policejní zásah.
Kolaps pódia pro diváky na stadiónu Ibrox v Glasgow v roce 1902. Archivní snímek dokumentující sportovní tragédii.
Kolaps pódia pro diváky na stadiónu Ibrox v Glasgow v roce 1902. Archivní snímek dokumentující sportovní tragédii. | Foto: Profimedia.cz

První hromadnou tragédii historie fotbalu zaznamenala už na svém počátku. Psal se 5. duben roku 1902 a utkání mezi Skotskem a Anglií přetrhl ohromný praskot na nově postavené Západní tribuně stadionu Ibrox Park v Glasgow.

Dřevěná konstrukce nevydržela váhu davu fanoušků a pod náporem tisíců párů nohou se její část, pět metrů široká a 21 metrů dlouhá, zřítila - na vině měly být vydatné deště v noci před zápasem.

Zraněno bylo 517 fanoušků a pětadvacet jich zemřelo. Utkání se přitom dohrálo - to proto, aby co nejvíce fanoušků zůstalo na svých místech a usnadnili tak práci záchranářům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy