Plzeň si upevnila první místo, Sparta dominovala v přestřelce se Zlínem

Aktualizováno 25. 9. 2021 21:51
Fotbalisté Plzně zvítězili v 9. kole první ligy nad Pardubicemi 1:0 a upevnili si první místo v tabulce. Utkání v pražském Ďolíčku, kde mají Východočeši domácí azyl, rozhodl v 75. minutě kapitán Viktorie Lukáš Hejda. Západočeši soupeři částečně oplatili porážku 0:3 z minulé sezony a v tomto ročníku nejvyšší soutěže vyhráli osmý zápas.
Zleva Jan Prosek z Pardubic a Jhon Edison Mosquera Rebolledo z Plzně.
Zleva Jan Prosek z Pardubic a Jhon Edison Mosquera Rebolledo z Plzně. | Foto: ČTK

Pardubičtí, kteří v úterý vypadli ve 3. kole domácího poháru po prohře 0:2 na půdě druholigové Jihlavy, získali z posledních čtyř kol jediný bod a jsou na 13. příčce neúplné tabulky.

Favorizovaní hosté si první velkou šanci vytvořili ve 12. minutě. Řezník hrající 300. ligový duel připravil dobrou střeleckou pozici Kopicovi, který však z voleje zamířil kousek nad břevno.

Ve zbytku první půle drželi Východočeši s Viktorií krok. Ve 33. minutě Plzeň podržel brankář Staněk, když Caduův překvapivý pokus z úhlu vytáhnul na tyč. Uzdravený pardubický gólman Boháč při premiérovém ligovém startu v sezoně moc práce neměl.

Atraktivní fotbal se nehrál ani ve druhém poločase, do něhož naskočili plzeňští náhradníci Chorý a Šulc. Ten v 63. minutě po Řezníkově přihrávce z pravé strany zblízka netrefil branku.

Čtvrt hodiny před koncem Plzeňští přeci jen otevřeli skóre. K odraženému míči se dostal Hejda a zpoza šestnáctky ho tvrdou střelou umístil k tyči Boháčovy branky. Jednatřicetiletý stoper se v lize trefil podruhé za sebou a připsal si jubilejní 20. gól v nejvyšší soutěži. Před týdnem Hejda rozhodl o vítězství nad Českými Budějovicemi.

Západočeši už si v závěru těsný náskok bez větších problémů pohlídali a připravili Pardubicím první domácí porážku v tomto ligovém ročníku.

Sparta zvítězila ve Zlíně po přestřelce 5:2. Skóre otevřel v osmé minutě hostující Ondřej Čelůstka, v 41. minutě srovnal Dominik Simerský, ale ještě do pauzy poslal hosty znovu do vedení Filip Panák. Po změně stran se za Pražany prosadili ještě Jakub Pešek, Lukáš Haraslín s přispěním bránícího Simerského a střídající Martin Minčev, za Zlín snížil Tomáš Poznar.

Sparta porazila Zlín potřetí za sebou a podruhé po sobě venku o tři branky. Letenští zvítězili po dvou kolech a na vedoucí tým tabulky Plzeň ztrácejí čtyři body. Pražané se vítězně naladili na náročný týden, v němž nejprve ve čtvrtek nastoupí v Evropské lize proti Glasgow Rangers a poté v neděli přivítají v derby Slavii. Zlínští v lize potřetí za sebou prohráli.

Ostrava porazila Bohemians 1905 4:1. Baník musel obracet skóre po trefě Jana Chramosty z 10. minuty a za stavu 0:1 ho při šancích soupeře podržel brankář Jan Laštůvka. Pak Slezané vstřelili čtyři góly během 36 minut, postupně se trefili Lukáš Budínský, Nemanja Kuzmanovič, střídající Jakub Pokorný a Ladislav Almási.

Ostravští dohrávali necelou čtvrthodinu bez vyloučeného Kuzmanoviče, přesto bez komplikací zvítězili i ve čtvrtém domácím utkání v ligové sezoně. Pražané v nejvyšší soutěži podruhé za sebou nebodovali.

České Budějovice doma otočily nepříznivý vývoj zápasu a porazily Karvinou 3:1. Hosty, kteří jsou jako jediní v této sezoně nejvyšší soutěže stále bez vítězství, poslal ve 26. minutě do vedení Antonín Křapka. Během následující desetiminutovky však dvě letní posily Dynama Mick van Buren a Jakub Hora svými prvními góly v ročníku strhli vedení na stranu domácích.

9. kolo první fotbalové ligy:

FK Pardubice - Viktoria Plzeň 0:1 (0:0)

Branka: 75. Hejda. Rozhodčí: Hocek - Hájek, Paták - Štěrba (video). ŽK: Kostka (Pardubice). Diváci: 1562.

Pardubice: Boháč - Prosek, Šejvl, Toml, Čelůstka - Jeřábek - Kostka (83. Huf), Solil (83. I Sang-hjok), Tischler (83. Lupač), Cadu (41. Červ) - Chytil (69. Černý). Trenér: Novotný.

Plzeň: Staněk - Řezník, Hejda, Pernica, Havel - Janošek (84. Kalvach), Bucha - Kopic (46. Chorý), Sýkora (76. Kayamba), Mosquera (46. Šulc) - Beauguel (89. Čermák). Trenér: Bílek.

Dynamo České Budějovice - MFK Karviná 3:1 (2:1)

Branky: 28. Van Buren, 34. Hora, 60. Mihálik - 26. Křapka. Rozhodčí: Szikszay - Podaný, Šimáček - Kocourek (video). ŽK: Novák, Čavoš - Qose. Diváci: 1673.

Č. Budějovice: Vorel - Sladký, Talověrov, Králik, Novák - Čavoš, Hellebrand (78. Škoda) - Van Buren, Hora (78. Javorek), Mršič (89. Brandner) - Bassey (57. Mihálik). Trenér: Horejš.

Karviná: Bolek - Mikuš, Santos, Šindelář, Křapka, Šehič - Stropek (80. Zych), Túlio (64. Qose) - Čmelík (31. Bartl), Bartošák (64. Sinjavskij) - Papadopulos. Trenér: Weber.

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 4:1 (1:1)

Branky: 38. Budínský, 48. Kuzmanovič, 66. Pokorný, 74. Almási - 10. Chramosta. Rozhodčí: Franěk - Caletka, Leška - Ondráš (video). ŽK: Kuzmanovič - Dostál, Bačkovský, Vondra. ČK: 78. Kuzmanovič. Diváci: 6969.

Ostrava: Laštůvka - Svozil, Lischka, Fleišman - Ndefe (86. De Azevedo), Budínský (56. Kaloč), Kuzmanovič, Tetour, Potočný (56. Pokorný) - Almási (86. Sor), Klíma (67. Buchta). Trenér: Galásek.

Bohemians: Bačkovský - Köstl, Krch (72. Novák), Bederka - Dostál (72. Nový), Ljovin, Květ, Vondra - Hronek (73. Necid) - Keita (86. Fulnek), Chramosta (72. Koubek). Trenér: Klusáček.

Fastav Zlín - Sparta Praha 2:5 (1:2)

Branky: 41. Simerský, 90. Poznar - 8. Čelůstka, 45.+1 Panák, 57. Pešek, 81. Haraslín, 90.+1 Minčev. Rozhodčí: Machálek - Hrabovský, Hurych - Adam (video). ŽK: Čanturišvili, Hrubý, Tkáč, Vraštil, Cedidla - Hložek. Diváci: 4520.

Zlín: Rakovan - Fantiš, Cedidla, Simerský, Vraštil - Conde - Dramé (75. Janetzký), Tkáč (75. Jawo), Hrubý (84. Hrdlička), Čanturišvili (75. Nečas) - Poznar. Trenér: Kalivoda.

Sparta: Nita - Wiesner, Panák, Čelůstka, Hancko - Pavelka, Sáček - Pešek (88. Vindheim), Hložek, Haraslín (88. Karlsson) - Drchal (64. Souček, 71. Minčev). Trenér: Vrba.