Znojmo slaví premiérovou výhru v lize, Teplice zase řádily

28. 9. 2013 18:55
Fotbalisté Znojma si vyšlápli na Mladou Boleslav a slaví tak první výhru v nejvyšší soutěži.
Znojmo má po dnešní výhře šest bodů
Znojmo má po dnešní výhře šest bodů | Foto: ČTK

Znojmo - Nováček se dočkal. Fotbalisté Znojma poprvé vyhráli v nejvyšší české soutěži, když porazili Mladou Boleslav 2:0. Přestože stále zůstávají na posledním místě se šesti body, na pásmo záchranu už ztrácejí jen bod.

Podle předpokladů naopak Teplice smetly Bohemians Praha 1905 vysoko 5:1.

V dalším utkání Olomouc doma porazila Brno 2:0 a po třech výhrách v řadě se posunula do horní poloviny tabulky. Slovácko remizovalo s Baníkem Ostrava 2:2.

V derby pražských "S" se radovala Sparta, která v Edenu zvítězila 2:0 a udržela si v čele tabulky čtyřbodový náskok (více o derby čtěte ZDE).

První domácí góly přinesly první výhru

Znojmo se v brněnském azylu představilo popáté, ovšem zvědavy na něj byly sotva čtyři stovky nejvěrnějších. Zprvu to však vypadalo spíš na triumf hostů. Boleslavský Ščuk si však v obou případech vylámal zuby na výborném brankáři Hrubém.

Postupem času však začali mít převahu Moravané a odměnou jim byl vůbec první domácí gól v lize. Ve 24. minutě Crnkič našel rozběhnutého Vašíčka, jenž prošel obranou supeře a střelou k tyči překonal Millera. Svěřenci kouče Kalvody protrhli střeleckou smůlu, která trvala 384 minutách.

Boleslavští se po přestávce opět začali věnovat více útočení. Pěknou střelu Bořila však Hrubý vytáhl na roh a Nešpor v jasné šanci před odkrytou brankou selhal. Znojmo spoléhalo na pozornou obranu a brejky, což se mu vyplatilo dvě minuty před koncem, když Tomečkův centr přetavil v pojistku Hrošovský.

Teplice doma opět vítězné

Teplice si doma chtěly uchovat stoprocentní bilanci, za čímž je hnalo osm tisíc diváků. A už ve 2. minutě nahnal Bohemians strach Matula, který ještě orazítkoval tyč. Úvodní tlak Severočeši zužitkovali po čtvrthodině utkání, když Krobův přímý kop umístil do hostující brány Kaufman.

Teplickou pohodu o deset minut později narušil vyrovnávací gól Matěje Štochla, ovšem záhy šli domácí opět do vedení. Mahmutovič posunul ve vápně míč Salamimu, jenž zblízka nezaváhal.

Matěj Štochl málem do poločasu znovu srovnal, ovšem Grigar jeho tečovanou střelu vytáhl na břevno. Pražané cítili naději, kterou jim však zkraje druhé půle vzala přesná rána Ljevakoviče z 25 metrů.

Domácí se tak rozjeli k další kanonádě. Tu v 72. minutě navýšil Mahmutovič, jenž jubilení desátou trefou sezony potrestal penaltový faul Moravce na Nivalda. Pátou trefu pak deset minut před koncem přidal Táborský.

Po úvodní nudě gólová přestřelka

V domácí mizérii naopak pokračuje Slovácko, které na vlastním stadionu čeká na výhru už čtyři zápasy. Přestože diváci viděli čtyři góly, dlouho se museli dost nudit. Ostravané se soustředili na pevnou obranu, kterou domácí neuměli nijak překvapit.

Ve 35. minutě navíc Baník přidal i první vážnou šanci, z níž hned skóroval. Po nevydařené Fantišově koncovce sjednal nápravu Šichor. Tři minuty  změně stran Slovácku pomohl krásný gól Volešáka z přímého kopu, na jehož trefu záhy navázal druhou brankou Ondřejka.

Slezany rychlý obrat na kolena nesrazil. Deset minut před koncem hlavičkoval po Lukešově rohu přesně Kraut, jenže ve skórování mu rukou zabránil Volešák a domácí záložník musel za tento zákrok pod sprchy. Následnou penaltu Melichárek Fantišovi sice kryl, dorážející Engelmann se však už nemýlil.

Sigma rozhodla v druhém poločasu

V prestižním moravském derby Olomouce s Brnem slavili domácí, přestože se v ofenzivě dlouho trápili. Naopak ve dvou šancích se v úvodu objevil hostující Skalák.

Domácí hrozili až po změně stran, kdy jejich tlak rezultoval v šance Javůrka a Doležala. V první případě Brňany zachránil gólman Hladký, ve druhém šel míč nad břevno.

V 68. minutě se už Olomouc prosadila. Navrátilův centr proměnil ve vedoucí branku Ordoš. Zbrojovka se tlačila dopředu, ale vyrovnat se jí nepodařilo. Naopak v závěrečné desetiminutovce zvýšil na 2:0 Varadi.

Podrobnosti připravujeme...

10. kolo první fotbalové ligy:

1. SC Znojmo - FK Mladá Boleslav 2:0 (1:0)
Branky: 24. Vašíček, 88. Hrošovský. Rozhodčí: Nenadál - Nádvorník, Zeman. ŽK: Buchta, Odehnal, Hnaníček, Tomeček - Jarolím, Kysela, Johana, Štohanzl. Diváci: 391.

Znojmo: Hrubý - Mudra, Hnaníček, Odehnal, Cihlář - Reljič (69. Helísek), Buchta (80. Hrošovský), Okleštěk, Lacko, Crnkič - Vašíček (87. Tomeček). Trenér: Kalvoda.
Mladá Boleslav: Miller (46. Diviš) - Kysela, Johana, Kúdela, Fabián (46. Bořil) - Jarolím, Ščuk - Štohanzl, Štajner, Chramosta (68. Šultes) - Nešpor. Trenér: Minář.

1. FC Slovácko - Baník Ostrava 2:2 (0:1)
48. Volešák, 53. Ondřejka - 35. Šichor, 80. Engelmann. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Kotík. ŽK: Ondřejka - Baránek. ČK: 79. Volešák. Diváci: 5081.

Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Košút, Kubáň - Daníček (46. Havlík) - Volešák, Valenta, Petr (79. Trávník), Kerbr (87. Došek) - Ondřejka. Trenér: Habanec.
Ostrava: Pavlenka - Zawada, Frydrych, Baránek, Sukup - Droppa, Hable - Fantiš, Šichor (71. Kraut), Holzer (77. Lukeš) - Petrus (33. Engelmann). Trenér: Svědík.

Sigma Olomouc - Zbrojovka Brno 2:0 (0:0)
Branka:
68. Ordoš, 82. Varadi. Rozhodčí: Jech - Urban, Kovařík. ŽK: Hyčka, Pernica (oba Brno). Diváci: 4411.

Olomouc: Blaha - Vidlička, Koutný, Škerle, Vepřek - Karaš, Houska (88. Wiljaars), Ordoš - Falta, Doležal (76. Varadi), Javůrek (65. Navrátil). Trenér: Kotůlek.
Brno: Hladký - Janotka, Buchta, Pernica, Hyčka - Pašek (73. Markovič), Glaser (64. Přerovský), Frejlach, Fischer, Skalák (85. Lutonský) - Kroupa. Trenér: Kotal.

FK Teplice - Bohemians Praha 1905 5:1 (2:1)
Branky: 15. Kaufman, 32. Salami, 54. Ljevakovič, 72. Mahmutovič z pen., 80. Táborský - 25. M. Štochl. Rozhodčí: M. Paták - Filípek, Hrabovský. ŽK: Mahmutovič, Krob - Moravec, Rada. Diváci: 7952.

Teplice: Grigar - Matula, Jablonský, Kaufman, Krob (83. Krátký) - Litsingi, Ljevakovič (77. Jindráček), Vachoušek, Nivaldo - Salami (55. Táborský), Mahmutovič. Trenér: Ščasný.
Bohemians: Berkovec - Kalina (66. Ndiaye, 77. Krch), Šmíd, J. Štochl, Šírl - Moravec, Jindřišek, Rada (87. Nerad), Bartek - Hora - M. Štochl. Trenér: Weber.

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)
Branky: 61. Vácha, 90.+3 Dočkal. Rozhodčí: L. Kovařík - Pelikán, Moláček. ŽK: Dostál, Kisel, Gecov - Vácha. ČK: 90. Kisel. Diváci: 15.884.

Slavia: Rakovan - Dostál (86. Koreš), Dobrotka, Bortel, Neves - Gecov, Zmrhal (72. Lička) - Štěpán, Kisel, Juhar - Škutka (62. Škoda). Trenér: Koubek.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal, Hušbauer, Vacek (69. Matějovský), Krejčí (86. Konaté) - Lafata (77. Bednář). Trenér: Lavička.

1. Sparta 10 9 1 0 27:6 28
2. Plzeň 10 7 3 0 23:7 24
3. Teplice 10 7 2 1 30:10 23
4. Liberec 9 6 1 2 10:10 19
5. Mladá Boleslav 10 5 3 2 19:9 18
6. Jablonec 9 4 2 3 16:14 14