Zlín vyhrál superpohár. Penaltu jsem nechtěl kopat, ale všichni se dívali na mě, řekl Beauguel

Marek Janoš Marek Janoš
23. 6. 2017 22:47
Fotbalisté Zlína zvítězili v Česko-slovenském superpoháru po penaltách. Napínavé utkání rozhodl kop Jeana-Davida Beauguela v sedmé sérii. Francouzský útočník se tak stal hrdinou zápasu. Naopak hříšníkem byl obránce Bratislavy Milan Rundič. Zavinil penaltu a v rozstřelu ho vychytal zlínský Dostál.
Jean-David Beauguel (10) v akci.
Jean-David Beauguel (10) v akci. | Foto: Dalibor Sosna

Uherské Hradiště - Fotbalisté Zlína jsou prvním vítězem obnoveného Česko-slovenského superpoháru. V utkání se Slovanem Bratislava prohrávali od 18. minuty, kdy šel slovenský tým do vedení po vlastní brance Matejova. Až v 90. minutě vyrovnal z penalty po ruce Rundiče Beaguel. Stejný hráč proměnil také vítěznou penaltu Zlína.

Přitom Jean-David Beauguel si na rozhodující penaltu nevěřil. "Měl jsem bolesti. Ale když jsem se rozhlédl kolem sebe, všichni se dívali na mě. Kopni to ty, říkali. Tak jsem šel," popsal chvíli před rozhodujícím okamžikem, kdy Zlínští váhali s tím, koho k puntíku pošlou.

Zlín však v prvním poločase propadl. Slovan vedl 1:0 a vypadalo to, že k zisku poháru má blízko. Jenže ve druhém poločase začal dominovat Zlín a nakonec vyrovnal. "Byli jsme jako dieselový motor. Začali jsme pomalu, ale pak jsme se rozjeli. Je to krásné období, máme dva tituly za šest týdnů," těšilo trenéra žluto-modrých Bohumila Páníka.

"Ještě jsme nebyli ve stoprocentní kondici," věděl Beauguel. Vždyť Zlín začal přípravu teprve v pondělí, zatímco Slovan za necelý týden čeká soutěžní zápas. "Ale trenér nás o poločase nahecoval a dotáhli jsme zápas do penalt," popsal Beauguel. Přestože mírně navrch měl v prvním poločase Slovan, šancí k vidění mnoho nebylo. "Slovan mě překvapil. Hráli skvěle, zvlášť Soumah. Výborný hráč," ocenil soupeře Beauguel.

Právě odstoupení Soumaha ze hřiště v druhém poločasu kvůli zdravotním problémům označili oba trenéři za důležitý moment. "Když odešel, ztratili jsme dominanci a držení míče," poukázal trenér Slovanu Ivan Vukomanovič. "Před zápasem jsem říkal, že ani jeden tým neukáže plnou sílu," dodal. Jeho tým už za necelý týden čeká zápas předkola Evropské ligy proti Jerevanu.

"Podle mě to nebyla příprava. Chtěli jsme pohár vyhrát, a to co bude za týden, nás absolutně nezajímalo," řekl český útočník Slovanu Jakub Mareš, který se podílel na gólu svého týmu. Z vyjádření činitelů na obou stranách bylo znát, že superpohár slovenský tým bral přece jen vážněji.

Utkání na neutrální půdě provázela zvýšená bezpečnostní opatření. Ještě před výkopem policie zadržela před stadionem několik osob. Návštěva přitom nebyla oslnivá, do hlediště si našlo cestu 3124 diváků. V uplynulé sezoně přitom byla průměrná návštěva na domácí ligové zápasy místního Slovácka o více než tisícovku vyšší.

Penaltový rozstřel poznamenalo nesportovní chování bratislavských a brněnských fanoušků, kteří se bučením vymezili vůči černým hráčům ve zlínském dresu. Nejdřív musel rasistické projevy vyslechnout Traoré, po něm také Beauguel. Oba proměněné kopy doprovodily vítěznými gesty směrem ke kotli Slovanu. "Je to hloupé, ale spolkl to. Ne každý se k vám chová hezky," mrzelo vítězného střelce Beauguela.