Zlatý triumf Španělů: Žádná prohra a nejvíc gólů

Připomeňte si cestu Španělska za titulem
Španělská radost
Španělská radost | Foto: Reuters

Vídeň - Zatímco triumf fotbalistů Řecka na Euru 2004 budil u odborníků a fanoušků rozpaky, evropské zlato Španělska sklízí uznalý potlesk ze všech stran. Aragonésovi svěřenci na šampionátu rozdávali fotbalovou radost.

Tým, který vedl s kapitánskou páskou brankář Iker Casillas, se především prezentoval pohlednou ofenzivní hrou a snahou v jakékoliv fázi utkání útočit a dát gól.

Na turnaji Španělé vyhráli všechny zápasy, nastříleli nejvíce gólů, všechny své soupeře v utkáních převyšovali a ve vyřazovací části ani jednou neinkasovali.

All Stars Eura: Vládnou Španělé. Co Ballack a Aršavin?

Probuďte se, volali na Němce. Fotbalový sen skončil

Jak se rodila zlatá cesta pro nové evropské šampiony?

Skupina D

Španělé před startem šampionátu figurovali spolu s Němci, Nizozemci, Portugalci, Francouzi a Italy mezi favority na zlato. V této roli však byli na předchozích turnajích několikrát a i přes hvězdami nabitý kádr často vyhořeli.

Tentokráte měli ve skupině obhájce titulu z Řecka, kvalifikační přemožitele ze Švédska a těžko čitelné Rusy.

Španělsko - Rusko 4:1
Právě s Rusy pozdější šampioni celý turnaj začali. Soupeř oslabený o útočníky Andreje Aršavina a Pavla Pogrebňaka se s favoritem pustil trochu naivně do otevřené partie.

A prostupnost defenzivy Španělé nemilosrdně trestali. Do poločasové přestávky prakticky rozhodl nejlepší střelec mistrovství David Villa. Po jeho brankách z 20. a 44. minuty už Rusové prohrávali 0:2.

Kanonýr Valencie završil první a také poslední hattrick turnaje čtvrt hodiny před koncem zápasu. Pavljučenko sice v závěru zápasu snížil, ale v nastavení pečetil na 4:1 střídající Cesc Fabregas. Vysoká výhra potvrdila velké ambice španělského výběru.

Branky: 21., 45., 75. Villa, 90. Fabregas - 86. Pavlučenko
Španělsko:
Casillas - Sergio Ramos, Puyol, Marchena, Capdevilla - Iniesta (63. Santi Cazoria), Xavi Hernandez, Senna, Silva (77. Alonso) - Villa, Torres (54. Fabregas)
Rusko: Akinfejev - Žirkov, Kolodin, Širokov, Aňjukov - Semšov (57. Torbinskij), Zyrjanov, Semak - Biljaletdinov, Syčev (46. Bystrov, 70. Adamov) - Pavljučenko.

Švédsko - Španělsko 1:2
Ve druhém kole zápasů ve skupině se utkali staří známí z kvalifikačních bojů.  Jak Švédové, tak Španělé v nich vyhráli domácí zápas.

Vítěz si tentokrát  mohl s velkou pravděpodobností zajistit postup ze skupiny z prvního místa, čímž by se vyhnul ve čtvrtfinále rozjetým Nizozemcům. A Španělé začali lépe. Po čtvrthodině Torres akrobaticky využil centr Silvy ve vedoucí gól.

Na něj odpověděl po půlhodině Zlatan Ibrahimovič, jenž se zbavil ve vápně Ramose a srovnal na 1:1. Jenže v nastavení znovu zaúřadoval Villa a brankou na 2:1 poslal Španělsko do čtvrtfinále.

Branky: 34. Ibrahimovič - 15. Torres, 90+3. Villa.
Švédsko:
Isaksson - Stoor, Mellberg, Hansson, Nilsson - Elmander (79. S. Larsson), Svensson, Andersson, Ljungberg - H. Larsson (86. Källström), Ibrahimovic (46. Rosenberg).
Španělsko: Casillas - Ramos, Puyol (24. Albiol), Marchena, Capdevila - Senna - Iniesta (58. S. Cazorla), Xavi (58. Fabregas), Silva - Villa, Torres.

Řecko - Španělsko 1:2
Španělé už měli před posledním vystoupením ve skupině D jistý postup z prvního místa, a proti Řecku tak trenér Aragonés až na Iniestu kompletně vyměnil celou zahajovací jedenáctku. Poprvé v ní figuroval Fabregas.

Čtěte více:
Viva! Jediný gól a Španělé jsou mistry Evropy!
Španělé vyhráli naprosto zaslouženě, uznal Löw

Řekové už nemohli na svém vyřazení nic změnit. Před přestávkou je do vedení sice dostal Charisteas, ale Španělé si nechtěli pokazit svoji bilanci a po brankách De la Reda a Guizy otočili zápas na konečných 2:1.

Branky: 42. Charisteas - 61. De la Red, 88. Guiza.
Řecko:
Nikopolidis - Vyntra, Kyrgiakos (62. Antzas), Dellas, Spyropulos - Salpigidis (86. Janakopulos), Basinas, Katsuranis, Karagunis (74. Tziolis) - Charisteas, Amanatidis.
Španělsko: Reina - Arbeloa, Albiol, Juanito, Navarro - García, Xabi Alonso, De la Red, Iniesta (58. Cazorla) - Fabregas - Güiza.

Čtvrtfinále

Španělsko - Itálie 0:0, na penalty 4:2
Ve čtvrtfinále narazili Španělé na mistry defenzivy z Itálie, kteří se však ve skupině pořádně trápili. Utkání nabídlo taktickou bitvu s minimem šancí, v níž po 120 minutách nepadl gól.

Cesc Fabregas právě proměňuje rozhodující penaltu.
Cesc Fabregas právě proměňuje rozhodující penaltu. | Foto: Reuters

V penaltovém rozstřelu se stal hrdinou brankář Iker Casillas, jenž kryl pokutové kopy De Rossiho a Di Nataleho a poslal své mužstvo do semifinále.

Penalty proměnili: Villa, Cazorla, Senna, Fabregas - Grosso, Camoranesi. Penalty neproměnili: Güiza - De Rossi, Di Natale.
Španělsko: Casillas - Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta (59. Cazorla), Senna, Xavi (60. Fabregas), Silva - Villa, Torres (85. Güiza).
Itálie: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Aquilani (108. Del Piero), De Rossi, Ambrosini - Perrotta (58. Camoranesi) - Toni, Cassano (75. Di Natale).

Semifinále

Rusko - Španělsko 0:3
V bitvě o finále čekala pozdější šampiony rozjetá ruská mašina, která ofenzivní jízdou doslova uštvala Nizozemce. Útočník Aršavin se stal objevem mistrovství a fanoušci byli zvědaví, jak dopadne "Hiddinkův zázrak" v porovnání s dosud suverénním Španělskem.

Jenže Španělé zejména ve druhé půli Rusy dokonale odstavili, prakticky je nepouštěli do hry a po zásluze vyhráli 3:0. Nešťastně zraněného Davida Villu nahradil Fabregas, jenž připravoval góly pro své spoluhráče. Branky Xaviho, Guizy a Silvy poslaly Rusko domů.

Rozhodnuto. David Silva vstřílí třetí branku
Rozhodnuto. David Silva vstřílí třetí branku | Foto: Reuters

Branky: 50. Xavi, 74. Güiza, 82. Silva
Rusko: Akinfejev - Aňukov, Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Semak, Zyrjanov, Semšov (56. Biljaledtinov), Sajenko (57. Syčev) - Aršavin, Pavljučenko.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Iniesta, Senna, Xavi (69. Xabi Alonso), Silva - Villa (34. Fabregas), Torres (69. Güiza).

Finále

Německo - Španělsko 0:1
Před finále byli mírným favoritem Španělé, přestože nemohli nasadit zraněného střelce Villu. Trenér Aragonés tak nasadil sestavu s pěti záložníky a jediným útočníkem Torresem. Z jejich ofenzivní síly to však nic neubralo.

Úvodní minuty sice patřili Němcům, ale Španělé záhy přebrali iniciativu, kterou už si po většinu zápasu udrželi. Odměnou za aktivnější a kvalitnější hru jim byl Torresův rozhodující gól.

Němci krátce dostali soupeře pod tlak po příchodu dalšího útočníka Kuranyiho, jenže vystřídali i Španělé. Němce si dokázali pokrývat a nepustili je ani do závěrečného náporu.

Branka: 33. Torres.
Německo: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm (46. Jansen) - Frings, Hitzlsperger (58. Kuranyi) - Schweinsteiger, Ballack, Podolski - Klose (78. Gomez). Trenér: Löw.
Španělsko: Casillas - Sergio Ramos, Marchena, Puyol, Capdevila - Senna - Iniesta, Xavi, Fabregas (63. Xavi Alonso), Silva (66. Cazorla) - Torres (78. Güiza). Trenér: Aragonés.