Zlatý míč letos skončil v autu, přesto Evropa pozná krále. Češi nedostali ani bod

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
1. 10. 2020 12:48
Famózní stažená roleta Bayernu Mnichov urostlý Manuel Neuer, kanonýr nejsilnější ráže téhož klubu Robert Lewandowski, štírkovitý záložník s jedovaným bodcem Kevin de Bruyne z Manchesteru City. To je trojice, z níž vzejde vítěz prestižní ankety Best Player UEFA, jenž bude vyhlášen při dnešním losu fotbalové Ligy mistrů ve švýcarské Ženevě.
Ať jsem to já, ať jsem to já... Robert Lewandowski má velkou šanci stát se nejlepším fotbalistou působícím v Evropě
Ať jsem to já, ať jsem to já... Robert Lewandowski má velkou šanci stát se nejlepším fotbalistou působícím v Evropě | Foto: Reuters

Fotbalu koronavirová pandemie nepřeje, poznamenala i mezinárodní ankety. Svého krále nehledá FIFA, kde hlasují trenéři a kapitáni reprezentačních výběru, poprvé od roku 1956 nebude udělen ani Zlatý míč nejlepšímu fotbalistovi světa. "Podmínky nebyly stejné, v průběhu roku se zásadně měnily," znělo hlavní odůvodnění redakce francouzského časopisu France Footbal, který novinářskou anketu organizuje.

Německý magazín Kicker, jenž vyhlašuje nejlepšího fotbalistu Evropy (trenéra a další přidané kategorie) společně s UEFA, však necouvl. Dne 26. července přišly pro hlasující z jednotlivých členských zemí UEFA pokyny, že jubilejní 10. ročník 2019/2020 (sleduje se soutěžní ročník) navzdory nepříznivým okolnostem proběhne.

Zároveň bylo oznámeno, že slavnostní vyhlášení nebude hostit jako jiné roky Monako, ale přesouvá se na začátek října do Atén, kde bude jako tradičně součástí losování Ligy mistrů. V polovině srpna přišlo upřesnění, že vzhledem ke koronavirové pandemii nebudou hlasující pozváni, jak tomu bývalo v předešlých letech.

Anketa byla otevřená 25. srpna, její uzávěrka byla stanovená na 10. října. Zástupci států měli vybrat dle svého posouzení tři nejlepší hráče Evropy, kteří obdrželi podle pořadí body 5-3-1. V dalších kategoriích se volil nejlepší trenér Evropy, nejlepší hráč Evropské ligy a v Lize mistrů podle postů brankář, obránce, záložník a útočník. Mezitím se slavnostní akt přesunul do švýcarské Ženevy, neboť Řecko se až moc zmítá v jiných potížích.

Po ukončení hlasování vyhlásila UEFA, že král vzejde z trojice Neuer - Lewandowski - De Bruyne. Bylo jasné, že korunu si letos nenasadí nikdo z dvojice bezkonkurenčních vládců posledních let Lionel Messi či Cristiano Ronaldo. Žádný z českých fotbalistů nezískal ani bod.

Brankář bavorského týmu mezi třemi vyvolenými už jednou v anketě Best Player UEFA figuroval. V ročníku 2013/2014, kdy se Němci stali v Brazílii mistry světa, skončil na třetím místě. Finalista šampionátu Lionel Messi a spoluhráč z Bayernu nizozemský levonohý střelec Arjen Roben byli nad jeho síly - dostali více hlasů. Polský útočník Lewandowski a belgický středopolař De Bruyne jsou na pódiu poprvé.

Autor je jediným českým hlasujícím v anketách Best Player UEFA a Zlatý míč FIFA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy