Zlatý míč letos skončil v autu, přesto Evropa pozná krále. Češi nedostali ani bod

Stanislav Hrabě Stanislav Hrabě
1. 10. 2020 12:48
Famózní stažená roleta Bayernu Mnichov urostlý Manuel Neuer, kanonýr nejsilnější ráže téhož klubu Robert Lewandowski, štírkovitý záložník s jedovaným bodcem Kevin de Bruyne z Manchesteru City. To je trojice, z níž vzejde vítěz prestižní ankety Best Player UEFA, jenž bude vyhlášen při dnešním losu fotbalové Ligy mistrů ve švýcarské Ženevě.
Ať jsem to já, ať jsem to já... Robert Lewandowski má velkou šanci stát se nejlepším fotbalistou působícím v Evropě
Ať jsem to já, ať jsem to já... Robert Lewandowski má velkou šanci stát se nejlepším fotbalistou působícím v Evropě | Foto: Reuters

Fotbalu koronavirová pandemie nepřeje, poznamenala i mezinárodní ankety. Svého krále nehledá FIFA, kde hlasují trenéři a kapitáni reprezentačních výběru, poprvé od roku 1956 nebude udělen ani Zlatý míč nejlepšímu fotbalistovi světa. "Podmínky nebyly stejné, v průběhu roku se zásadně měnily," znělo hlavní odůvodnění redakce francouzského časopisu France Footbal, který novinářskou anketu organizuje.

Německý magazín Kicker, jenž vyhlašuje nejlepšího fotbalistu Evropy (trenéra a další přidané kategorie) společně s UEFA, však necouvl. Dne 26. července přišly pro hlasující z jednotlivých členských zemí UEFA pokyny, že jubilejní 10. ročník 2019/2020 (sleduje se soutěžní ročník) navzdory nepříznivým okolnostem proběhne.

Zároveň bylo oznámeno, že slavnostní vyhlášení nebude hostit jako jiné roky Monako, ale přesouvá se na začátek října do Atén, kde bude jako tradičně součástí losování Ligy mistrů. V polovině srpna přišlo upřesnění, že vzhledem ke koronavirové pandemii nebudou hlasující pozváni, jak tomu bývalo v předešlých letech.

Anketa byla otevřená 25. srpna, její uzávěrka byla stanovená na 10. října. Zástupci států měli vybrat dle svého posouzení tři nejlepší hráče Evropy, kteří obdrželi podle pořadí body 5-3-1. V dalších kategoriích se volil nejlepší trenér Evropy, nejlepší hráč Evropské ligy a v Lize mistrů podle postů brankář, obránce, záložník a útočník. Mezitím se slavnostní akt přesunul do švýcarské Ženevy, neboť Řecko se až moc zmítá v jiných potížích.

Po ukončení hlasování vyhlásila UEFA, že král vzejde z trojice Neuer - Lewandowski - De Bruyne. Bylo jasné, že korunu si letos nenasadí nikdo z dvojice bezkonkurenčních vládců posledních let Lionel Messi či Cristiano Ronaldo. Žádný z českých fotbalistů nezískal ani bod.

Brankář bavorského týmu mezi třemi vyvolenými už jednou v anketě Best Player UEFA figuroval. V ročníku 2013/2014, kdy se Němci stali v Brazílii mistry světa, skončil na třetím místě. Finalista šampionátu Lionel Messi a spoluhráč z Bayernu nizozemský levonohý střelec Arjen Roben byli nad jeho síly - dostali více hlasů. Polský útočník Lewandowski a belgický středopolař De Bruyne jsou na pódiu poprvé.

Autor je jediným českým hlasujícím v anketách Best Player UEFA a Zlatý míč FIFA.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy