Zlatá naděje Hejnová i Pilař vsadili na novou agenturu muže, co prodal Čecha do Chelsea

Luděk Mádl Luděk Mádl
23. 2. 2016 6:00
Pavel Zíka stál u zrodu velké kariéry Petra Čecha. Poté, co prodal svůj podíl ve Sport Investu, stál čtyři roky mimo sportovní byznys. Teď se mocný agent doby nedávno minulé vrací. Nejen se Zuzanou Hejnovou a Václavem Pilařem.
Zuzana Hejnová a Václav Pilař, dvě velké hvězdy nové agentury Global Sports
Zuzana Hejnová a Václav Pilař, dvě velké hvězdy nové agentury Global Sports | Foto: Global Sports

Praha - Na tuzemskou sportovní scénu se vrací silný hráč. Největší česká naděje na olympijské zlato Zuzana Hejnová a fotbalový reprezentant Václav Pilař se stali tvářemi, jež představily novou agenturu Global Sports, jejímž sportovním guru bude Pavel Zíka. Muž, který stál na startu velké kariéry fotbalového gólmana Petra Čecha.

Marketingu a řízení firmy Global Sports se bude věnovat Jakub Dlouhý. A v pozadí celého projektu stojí podle všeho peníze investora Karla Pražáka, bývalého manažera PPF, který je inkognito také vlastníkem fotbalového stadionu v Edenu.

"Já a Pavel Zíka vlastníme každý po 24 procentech akcií, zbytek pak drží kyperská společnost," podotýká Dlouhý, předseda představenstva Global Sports.

"Když se mi pan Zíka ozval, dlouho jsem se nad tím nerozmýšlela a kývla jsem," říká Zuzana Hejnová, dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek. "Chtěla jsem mít klid, aby se agentura o všechno postarala. Věřím, že mi to dodá pohodu a nebudu mít tolik starostí."

Pokud by se jí podařilo získat kýžené olympijské zlato, měla by po ruce prověřeného experta pro takové příležitosti. "Na spolupráci s Alešem Valentou vzpomínám opravdu velmi rád," usmívá se Jakub Dlouhý, který byl hlavním stratégem na české poměry extrémně úspěšného komerčního využití zlatého úspěchu akrobatického lyžaře ze ZOH v Salt Lake City v roce 2002.

Návrat do výšin sportovního nebe si po zranění přeje i Václav Pilař. "Vím, že pan Zíka a jeho tým se postarají o všechno, co budu potřebovat. A já se můžu koncentrovat jen na fotbal, říká účastník Eura 2012. Start na tom příštím ještě nevzdal, ale ví, že času na zotavení už je málo. Více zde.

Chelsea se ozvala před Vánocemi

Zrovna se vrátil z vánočního nákupu, když Pavlu Zíkovi zazvonil telefon. A největší dárek Vánoc 2003 byl v tu chvíli na cestě. "Volal Pini Zaháví, v té době nejvlivnější agent na světovém trhu, kterého Roman Abramovič pověřil sestavením nové, silné Chelsea. A Pini chtěl, ať okamžitě přijedu do Londýna, že dojednáme přestup Petra Čecha z Rennes," usmívá se Pavel Zíka pokaždé, když vypráví svou nejmilejší vánoční vzpomínku.

Z 23 českých účastníků slavného Eura 2004 v Portugalsku jich Pavel Zíka a jeho tehdejší agentura Sport Invest zastupovali hned sedm. Stáli za stamilionovými přestupy Pera Čecha, Jiřího Jarošíka, Davida Rozehnala...

Poslední čtyři roky však o Zíkovi nebylo prakticky slyšet. Poté, co se domluvil se svými společníky, že od něj odkoupí jeho akcie Sport Investu, dodržoval pravidla dohody a stál mimo sportovní byznys.

Zíkovy pokusy pořádat v Česku vystoupení operních hvězd nedopadly podle očekávání, s o to větší chutí se teď někdejší mocný agent vrací do byznysu, který zná nejlíp.

"Je tu nová éra. Pro české fotbalové talenty už není tak snadné prosadit se v Evropě, konkurence je všude obrovská. Naše nová agentura nemá ale ve svém názvu slovo "globální" náhodou. Stejně tak jako se bavím s českými kluby, mám na drátě i Rapid Vídeň nebo Wislu Krakov. A chceme pomáhat v budování kariéry nejen českým sportovcům. Do Karviné jsme teď přivedli Sandera Puriho, mnohonásobného reprezentanta Estonska, výteční fotbalisté jsou v Pobaltí, na Islandu, ve Skandinávii. A pro středoevropské kluby včetně těch českých jsou jejich finanční nároky dostupné," zdůrazňuje Zíka.

Sázka na sociální sítě a hispánské trhy

Několik transferů stačil Global Sports uzavřít v zimním přestupním termínu. Reprezentant Václav Procházka zamířil z Plzně do Osmanlisporu, Zdeňka Ondráška, který přišel z norského Tromsö, si zase nemůžou vynachválit ve Wisle Krakov. "Hned v prvním jarním kole ho polská televize vybrala nejlepším mužem zápasu," podotýká Zíka.

"Co říkají mému návratu na scénu konkurenční agenti? To ani nevím. Ale od klubů a hlavně fotbalistů jsem zaznamenal mimořádně pozitivní reakce, sami se mi mnozí začali ozývat," říká agent, který se vrací.

Na jeho "soupisce" je teď k vidění řada Plzeňáků. Kromě Václava Pilaře i Daniel Kolář, David Limberský, František Rajtoral, Milan Petržela či Matúš Kozáčik, ze Slavie stoper Jiří Bílek, z Teplic pak Jakub Hora, z Bohemians například brankář Zdeněk Zlámal.

Před časem probleskly spekulace o tom, že by firma Global Sports mohla spojit síly se zavedenou agenturou ISM někdejšího hlavního Zíkova konkurenta Pavla Pasky. K tomuto citlivému tématu se ale Zíka nyní vyjadřovat nechtěl.

"Nová doba s sebou přináší nové možnosti. Ve firmě s námi budou pracovat i moji synové David a Filip. Chceme skrze ně výrazně komunikovat na sociálních sítích, navíc ovládáme řadu světových jazyků, silné kontakty nejen z dob mého působení v Argentině jsme si vybudovali v hispánské oblasti. David je prezidentem Česko-mexické obchodní komory. Už dnes úzce spolupracujeme s agentem Néstora Albiacha, který působí v pražské Dukle, v tomto směru se rýsují i mnohé další možnosti. I ve španělské druhé či třetí lize působí fotbalisté, kteří by v českých podmínkách vynikali, a přitom doma nemají vytvořené nijak skvělé finanční podmínky," uvažuje Zíka.

Jako hlavní fotbalový skaut Global Sports byl představen Martin Poustka, který kromě svého působení u mládežnických týmů Slavie vedl jeden čas jako trenér i její ligový A-tým.

 

Právě se děje

Další zprávy