Zklamání: Fotbalisté podlehli Ghaně

Sport Plus, ČTK
17. 6. 2006 19:51
Kolín nad Rýnem - Čeští fotbalisté prohráli ve svém druhém zápase na světovém šampionátu s Ghanou 0:2. Uvnitř Galerie a Animace gólu
Asamoah Gyan z Ghany dává gól do sítě českého týmu.
Asamoah Gyan z Ghany dává gól do sítě českého týmu. | Foto: Reuters

První gól utkání hraného v Kolíně nad Rýnem dal už v úvodu Asamoah Gyan, druhý přidal osm minut před koncem Sulley Muntari. Zápas navíc Češi dohrávali v deseti bez vyloučeného Ujfalušiho. O jistotu postupu tak musí bojovat ve čtvrtek proti Itálii.

V hledišti se už dvě hodiny před zápasem dostávalo do varu přes dvacet tisíc fanoušků, ale svoji energii na hráče nepřenesli. Český tým bez zraněných útočníků Jana Kollera a Milana Baroše zmrazil už úvod utkání, kdy se trefil ghanský útočník Gyan.

Z druhé minuty utkání uplynulo teprve šest vteřin, když si ve svém padesátém reprezentační vystoupení vybral slabou chvilku stoper Ujfaluši: nejdříve špatně vyběhl při ofsajdovém postavení a pak ještě hlavou minul centr.

Míč prošel ke Gyanovi a ten po 413 minutách ukončil české bezbrankové konto v soutěžních zápasech.

Od té chvíle se svěřenci trenéra Karla Brücknera trápili. Hráčům se nedařila kombinace a také v obranné fázi pustili soupeře do několika slibných šancí.

Právě Gyanm dvacetiletý bratr bývalého libereckého útočníka, byl největším postrachem českého týmu i v dalších minutách. Mladík, který se před třemi lety za trenéra Jiřího Kotrby neúspěšně ucházel o místo v kádru Sparty, prokazoval dravost, která na statické české obránce platila.

Ke štěstí Brücknerova výběru ho ale záložníci nezásobovali dostatečným počtem míčů, a tak se šance začaly rodit i na druhé straně.

Jako první se odhodlal ke střele ve čtvrté minutě Jankulovski, ale pálil z dvaceti metrů mimo. Rychlá branka výrazně ovlivnila průběh hry, která měla oboustranně velmi rychlé tempo.

Ideální fotbalové počasí hráčům nebránilo ve vysokém fyzickém nasazení, a tak hojně narůstal počet střel na obou stranách, byť většinou mířily mimo.

Infobox

• Českým fotbalistům může, ale nemusí v posledním utkání ve skupině E s Itálií stačit k postupu remíza. Nerozhodný výsledek by je ve čtvrtek v Hamburku vynesl do osmifinále mistrovství světa v případě, že v souběžně hraném utkání Ghana neporazí Spojené státy. Chtějí-li mít jistotu, musejí Češi Italy porazit.
  • Svěřenci trenéra Karla Brücknera s Italy nesmějí prohrát. Kdyby vyšli bodově naprázdno, tak nemohou obsadit druhé místo, ať už by zápas Ghany s Američany skončil jakkoli.
  • Jestli Češi uhrají jen bod, pak musejí doufat, že Ghana nevyhraje. Američané by je mohli předstihnout jen v případě, že porazí africký tým nejméně o čtyři góly.
  • Při bodové rovnosti rozhoduje celkové skóre, a to má český tým lepší než Ghana i USA.

České pokusy pohříchu ale navíc končily nepřesnostmi před šestnáctkou, kde sice Lokvenc několikrát přehlavičkoval stopery soupeře, ale spoluhráči nedokázali včas jeho míče sbírat.

Až v poslední čtvrthodině prvního poločasu vzrostla aktivita českých fotbalistů natolik, že si vytvořili několik slibných šancí.

V 29. minutě se dostal do nadějné pozice po rychlé kombinaci Poborský, ale jeho pokus napříč brankou skončil mimo. Další česká příležitost přišla v 35. minutě, kdy Rosický svou tradiční zbraní, vnějším nártem, vypálil do hradby ghanských obránců.

Stejný muž stál i u největší šance před poločasem. Od Poborského se ze strany dostal míč k Rosickému, který, ač blokován, stačil ještě osm metrů před brankou vystřelit, jenže mimo.

Ghanský tým ale předváděl po celý poločas svou velkou sílu a Češi mohli být rádi, že soupeřova muška byla vesměs hodně vychýlená, přestože před šestnáctkou dostávali Afričané až příliš prostoru na své tvrdé pokusy.

Nejvíce střel zaznamenal Appiah, ale mezi tyče ani jednou nenamířil.

Po přestávce se obraz hry příliš nezměnil, i když Češi měli ze hry přece jen více. Trenér Brückner poslal místo Galáska do středu zálohy Poláka, jehož dynamika mohla na africké rychlíky více platit. Už po necelé minutě se dostal český kotel do varu, protože Nedvěd vstřelil gól, ale rozhodčího ho kvůli ofsajdu neuznali.

Problémy s českým útokem pro příští zápas znásobil Vratislav Lokvenc, který dostal žlutou kartu. A protože to byla jeho druhá na turnaji, nebude moci proti Itálii hrát.

V 52. minutě se ale mohli radovat znovu hráči afrického týmu a znovu u toho byl výtečný Gyan, který pálil přesně i tvrdě, jenže gólman Čech vytáhl skvělý zákrok. A horší chvíle měly teprve přijít. V 56. minutě sice pálil ve slibné šanci Plašil, ale mnohem blíže gólu byl vzápětí soupeř.

Kritická chvíle přišla pro český výběr v 65. minutě. V pokutovém území fauloval Tomáš Ujfaluši unikajícího Gyana, za což viděl červenou kartu. Nařízenou penaltu však Gyan napálil do tyče.

Poslední půlhodina přinesla zběsilou hru nahoru dolů. Češi využili všechny možnosti střídání a začali hrát s třemi obránci. Nebylo divu, že přicházela jedna šance Ghany za druhou a stejně tak jeden skvělý zákrok českého gólmana za druhým.

Tak jako v sobotu si Čech v reprezentaci ještě nezachytal a i díky jeho zákrokům proti několika pokusům Amoaha a Gyana držel národní tým šanci alespoň na vyrovnání.

V 82. minutě ale byl konec českých nadějí. Argentinský sudí neposoudil rychlou akci po pravé straně jako ofsajdovou a Muntariho dělovka podruhé napnula českou síť. Češi sice ještě bojovali o jednu trefu, která by mohla hrát v konečném účtování skupiny velkou roli, ale byli nakonec rádi, že neinkasovali potřetí.

Na Čecha se totiž valil jeden kolmý brejk za druhým a jen díky několika ofsajdům neinkasoval poražený tým potřetí. V 88. minutě sice přidala Ghana třetí gól, ale sama se o něj připravila zbytečným ofsajdem. Nakonec mohl alespoň čestnou branku vstřelit v nastaveném čase Sionko, jenže jeho hlavičku skvěle zneškodnil gólman Kingston.

Postup musí český celek potvrdit v posledním zápase základní skupiny ve čtvrtek od 16:00 proti Itálii.

Nejlepším hráčem utkání byl vyhlášen Michael Essien, který si pro cenu přišel v dresu českého brankáře, s nímž hraje v Chelsea. Ani na chvíli prý nepřemýšlel, že si dres vymění s někým jiným. "Je to přece můj spoluhráč z klubu," prohlásil málomluvný fotbalista.

Výsledek:
Česko - Ghana 0:2 (0:1)
2. Gyan, 82. Muntari. Rozhodčí: Elizondo - García, Otero (všichni Arg.). ŽK: Lokvenc - O. Addo, Essien, Gyan, Boateng, Muntari, Mohamed. ČK: 65. Ujfaluši (ČR). Diváci: 45.000.
ČR: Čech - Grygera, Rozehnal, Ujfaluši, Jankulovski - Poborský (55. Štajner), Rosický, Galásek (46. Polák), Nedvěd, Plašil (68. Sionko) - Lokvenc. Trenér: Brückner.
Ghana: Kingson - Pantsil, Mensah, Shilla, Mohamed - O. Addo (46. Boateng), Essien, Appiah, Muntari - Amoah (79. E. Addo), Gyan (85. Pimpong). Trenér: Dujkovič.