Živě z Kodaně: Obama se utká s Juanem Carlosem

Martin Jůzek
1. 10. 2009 12:50
V Kodani se bude vybírat místo pro OH 2016
Kde se bude konat OH 2016? Právě v Kodani se rozhodne
Kde se bude konat OH 2016? Právě v Kodani se rozhodne | Foto: Reuters

Kodaň (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz) - Úplně nefalšovaná Obamománie. Kodaň sice ve čtvrtek večer hostí fotbalový zápas Evropské ligy mezi zdejším FC a pražskou Spartou, město se ale chystá na jiný svátek.

Žije olympiádou a příjezdem světových celebrit. Nikde na světě není na jednom místě tolik známých osobností jako teď v dánské metropoli.

Na kongresu Mezinárodního olympijského výboru (IOC) bude v pátek vybrán pořadatel olympijských her v roce 2016. A to je příležitost pro politiky, krále, sportovce a také prezidenta USA Baracka Obamu.

Čtěte také: Zvěd Kodaně: Pospěch radil, jak na Spartu i na Řepku

Ti všichni se budou snažit přesvědčit delegáty z nejrůznějších koutů světa, že jejich město je to pravé.

Která města to jsou? Do volby postoupily velké světové metropole: Chicago, Madrid, Rio de Janeiro a Tokio. Ptáte se, kdo je favorit? Jasnou odpověď nedostanete - ze zákulisí toho totiž zatím moc neuniklo.

Obama vsadil na jednu kartu

Podle komise, která hodnotila projekty, jsou šance této čtveřice vyrovnané.

Madrid znevýhodňuje Londýn, jenž pořádá hry v roce 2012. Pokud by Španělé volbu vyhráli, jednalo by se o překvapení. Hlavně kvůli nepsanému pravidlu, že se kontinenty, na nichž se olympiáda koná, střídají.

Rio de Janeiro zase tvrdí, že může zvládnout dvě akce po sobě: Jak mistrovství světa ve fotbale, které hostí Brazílie v roce 2014, tak i olympiádu o dva roky později.

Přečtěte si také: Sparta proti svým hvězdám: Chovanec chce z Kodaně body

Chicago je favoritem mezi bookmakery ze sázkových kanceláří. Může za to i fakt, že nikdo nemá takovou podporu jako město ze státu Illinois.

Kodaň navštívila kvůli olympiádě Oprah Winfrey, slavná americká moderátorka. A co víc, už ve středu přijela první dáma Spojených států - Michelle Obamová, manželka prezidenta Baracka Obamy, jenž dorazí v pátek.

"Jsem hrdá na projekt, který jsme vymysleli. A jsem ráda, že máme Oprah v týmu. Myslím, že ostatní by ji také chtěli," uvedla Michelle Obamová během středečního setkání v hotelu Admiral, kde mělo Chicago slavnostní večeři.

Přesto má "výlet" amerického prezidenta řadu kritiků. Vyčítají mu, že cesta stojí miliony dolarů a nevěnuje se politice. Jeho vlastní lidé ho navíc varovali, že riskuje. Pokud by Chicago neuspělo, bude to další rána pro jeho klesající popularitu.

Kodaň si užívá přítomnost celebrit

Přítomnost celebrit je v Dánsku znát. Ostatně potkalo to i fotbalisty Sparty. Na letiště dosedl ve středu jejich speciál s téměř hodinovým zpožděním, protože musel počkat na přílet jiného speciálu - přednost měl Air Force Two s první dámou USA.

Jindy poklidnou metropolí navíc každou chvílí projíždí limuzíny s policejním doprovodem. Noviny jsou olympijské volby plné, rádia a televize taktéž. Místní stánky prodávají i trička s nápisem: Kodaň miluje Obamu.

Všichni mluví o tom, že je tu také španělský král Juan Carlos, Japonci zase zkusili vyslat korunního prince Naruhita. Na ulicích vidíte vlaječky Spojených států a všude jsou loga kandidátských měst.

Manévry však přijdou až v pátek kvůli Obamovi. Ale zdejším obyvatelům to nevadí. Naopak. "Jsem hrdá, že můžeme být u toho. Že právě Kodaň vybere olympiádu," poznamenala postarší Christina z kola, které je tu možná více oblíbené než auto.

(Ne)chybělo mnoho a mohlo se tu rozhodovat i o Praze. Jenže česká metropole vypadla z aspirantů už dříve a mezi elitní čtveřici se (k radosti mnoha odpůrců) nedostala.

"O Praze vím, že je to pěkné město, jednou jsem tam dokonce byl, ale o tamní olympiádě nic nevím," řekl k tomu Fredrik ze směnárny v centru Kodani.

Je to pochopitelné - olympijský projekt v České republice je u ledu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Další zprávy