2:3
Portugalsko
68. Ibrahimovič, 71. Ibrahimovič
50. Ronaldo, 77. Ronaldo, 79. Ronaldo

Dobrý večer, vítejte u online reportáže z utkání odvety baráže o účast na světovém šampionátu 2014 v Brazílii. Sledovat budeme dramatický souboj mezi Švédskem a Portugalskem, ale nepřijdete ani o aktuální stavy z ostatních tří duelů. Zápas začíná ve 20:45.

Portugalci jsou na tom před odvetou lépe, doma v Lisabonu totiž v pátek zvítězili. Ovšem pouze nejtěsnějším rozdílem 1:0. Zápas rozhodl přesnou hlavičkou v 82. minutě hvězdný Cristiano Ronaldo. V souboji hvězd doma jasně zastínil hostujícího Zlatana Ibrahimoviče. Ovšem bude tomu tak i dnes večer ve Stockholmu?

Ronaldo slaví gól, kterým rozhodl barážové utkání Portugalska proti Švédsku
Ronaldo slaví gól, kterým rozhodl barážové utkání Portugalska proti Švédsku | Foto: Reuters

Ronaldův páteční gól už byl jeho čtyřiačtyřicátý v reprezentaci a jen tři trefy mu chybějí k vyrovnání národního rekordu útočníka Paulety. Hvězda Realu Madrid mohla v prvním duelu skórovat dvakrát, ale jednou trefila břevno.

"Náskok nám dodá sebevědomí, ale bude to složitý zápas. Snad nám to bude stačit. Zkusíme dát gól, pak by museli skórovat třikrát, a to by bylo velmi obtížné," říká před zápasem Ronaldo.

Cristiano Ronaldo v kvalifikaci na MS 2014
Cristiano Ronaldo v kvalifikaci na MS 2014 | Foto: Reuters

A co na to Ibrahimovič? "Náš výkon jde vždy nahoru, když za námi stojí fanoušci. Snad z nás dokážou v úterý dostat maximum," přeje si hvězdný útočník Paris St. Germain. V nové stockholmské Friends Aréně dal už deset gólů v osmi dosavadních zápasech. Legendární je hlavně jeho čtyřgólové představení proti Anglii.

Zlatan Ibrahimovic
Zlatan Ibrahimovic | Foto: Reuters

Portugalský tým dnes nastoupí v této sestavě: Patricio – Pereira, Pepe, Alves, Coentrão – Veloso, Moutinho, Meireles - Ronaldo, Almeida, Nani.

Švédsko zahájí zápas v tomto složení: Isaksson – Lustig, Antonsson, Nilsson, Olsson – Larsson, Elm, Källström, Kačaniklić – Ibrahimovič, Elmander.

Hlavním rozhodčím bude Angličan Howard Webb.

Ještě před začátkem letíme na skok do Rumunska. Hodně blízko postupu jsou tam Řekové, kteří v závěru první půle vedou 1:0 díky brance Mitroglua. Doma v pátek zvítězili 3:1.

Branka už padla i v utkání Chorvatsko - Island. Vůbec první gól dvojzápasu vstřelil ve 27. útočník Bayernu Mario Mandžukič.

Ve Stockholmu už zazněly státní hymny, zápas začne za minutku.

1.

Souboj o světový šampionát právě začal!

1.

Při prvním nakopnutém míči hostí byl Almeida v ofsajdu. Ronaldo chtěl pokračovat ve hře, obránce Švédů mu ale míč po odpískání sebral rukou z hlavy. Portugalec se diví.

2.

Levý obránce Olsson zatáhl míč až k rohovému praporku a vybojoval úvodní standardní situaci.

3.

Rohový kop ale rozehráli Švédové hodně mizerně, kopat se bude od branky Portugalska.

5.

Domácí hrající v typických žlutomodrých dresech se snaží útočit, zatím ale narážejí na zkonsolidovanou obranu hostů.

6.

To vypadalo nadějně. Kacaniklic si dvakrát narazil míč s Ibrahimovičem, odcentrovat ale nakonec nedokázal.

7.

Další pokaženou standardku švédského týmu měl na svědomí středopolař Kim Källstrom.

8.

Poprvé se do zajímavé akce pustili Portugalci. Naniho operujícího na pravém křídle ale včas zastavil Antonsson.

10.

Hra je nervózní a plná nepřesností. Portugalci věnovali míč Elmovi, který ale vzápětí špatnou přihrávkou zase odevzdal.

12.

Portugalci zatím působí tak, že hodlají pouze bránit jednogólový náskok. A to by nemusela být zrovna nejšťastnější taktika.

Chorvatsko vs. Island 1:0. Chorvaté sice vedou, ale celý druhý poločas budou hrát o deseti. Ve 38. minutě byl vyloučen střelec zatím jediné branky Mario Mandžukič.

Rumunsko vs. Řecko 0:1 po poločase. Připomeňme, že Řekové doma zvítězili 3:1.

15.

Portugalci měli obrovskou šanci! K hlavičce se dostal stoper Bruno Alves, mířil k tyči, ovšem úžasný zákrok předvedl švédský brankář Isaaksson. Z následného rohu už hosté nic nevytěžili.

17.

Švédové kombinovali pohledně, ovšem v uctivé vzdálenosti od branky soupeře. Portugalci navíc předvedli výtečný presink.

18.

Hodně aktivní je na švédské levé straně bek černé pleti Olsson. Dobře se uvolnil, ovšem jeho střela z velké dálky letěla vedle.

19.

Ronaldo se zatím do hry příliš nedostává. Teď si seběhl až na pravé křídlo, ovšem byl rychle odzbrojen důrazným Antonssonem.

21.

Ronaldo se dostal konečně do svého oblíbeného brejku, byl už ve vápně, ovšem místo přihrávky či kličky volil nepřesnou ránu z ostrého úhlu. A poté vyčinil spoluhráčům, že mu špatně nabíhali.

23.

Isaaksson musel sprintovat hodně ven z branky, aby odkopl míč před dotírajícím Nanim.

24.

Pravý bek Lustig pokazil kolmici, která měla jít na Ibrahimoviče. A poté ostře fauloval Coentraa.

28.

Po hluchých minutách si vzal slovo Ibrahimovič. Obtočil se kolem Velosa a byl faulován.

29.

Nejenže Švédové ze standardní situaci nic nevytěžili, ale ještě museli rychle zpátky. Ronaldo vedl rychlý brejk, před vápnem se snažil oklamat Nilssona, který ale zareagoval velmi dobře.

32.

Portugalci znovu zahrozili. Po rohu se k hlavičce dostal Cristiano Ronaldo, jenže byl v záklonu a tak jeho střela nebyla nebezpečná.

Chorvatsko vs. Island 2:0. Podívejme, Chorvaté skórují i v deseti. Ve 47. minutě je přibližuje postupu Dario Srna.

35.

Ronaldo začíná zlobit! Největší hvězda hostů převzala dlouhý míč na pravém křídle, zasekla míč do středu a přesnou přízemní střelou svou slabší levou nohou vyzkoušela pozornost Isaakssona. Pěkný moment.

36.

A teď to bylo ještě nebezpečnější! Z pravé strany přiletěl do vápna Švédů ostrý centr, ke kterému se dostal Ronaldo a z první pálil těsně nad branku!

Fotbal, kvalifikace MS, Severní Irsko - Portugalsko: Cristiano Ronaldo slaví gól | Foto: Reuters

Francie vs. Ukrajina 1:0. Národní tým Francie je na dobré cestě smazat dvoubrankový náskok Ukrajiny. Ve 22. minutě posílá galského kohouta do vedení stoper Sakho.

38.

Švédové mohli konečně útočit do mírně otevřené obrany hostů, Lustig ale poslal do vápna hodně mizerný centr.

39.

Další obrovská šance Portugalců! Ronaldo si skvěle zaběhl za obranu a poslal skvostný centr na hlavu Almeidy, který zblízka trefil jen boční síť!

Rumunsko vs. Řecko 1:1. Domácí srovnávají poté, co si dal vlastní gól Torosidis. Ještě ale musejí skórovat dvakrát, aby si vynutili prodloužení.

41.

Isaaksson s obtížemi chytil ostrý centr z rohového kopu.

42.

Domácí byli konečně nebezpeční! Ibrahimovič zády k brance sklepl míč na Källströma, jehož přízemní rána donutila Patricia ke skoku.

43.

Na druhé straně se po přihrávce Naniho dostal do další velké šance Ronaldo, ovšem tentokrát se hodně ukopl. Míč letěl vysoko nad a Ronaldo kulháním naznačuje, že trefil spíše zem.

45.

Švédové mohli vést! Po rohu vznikl ve vápně Portugalska nebezpečný závěr, který ukončil Zlatan Ibrahimovič prudkou ranou, která ovšem letěla nad branku.

Švédský útočník Zlatan Ibrahimovič si zpracovává míč během přípravného utkání na Euro 2012 s Islandem. | Foto: Reuters
45+1.

Už v nastaveném čase chytá brankář Rui Patricio centr švédského týmu.

První poločas právě skončil.

Švédové byli v úvodu aktivnější, ale hodně složitě se dostávají do střeleckých příležitostí. To Portugalci hrající na brejky jsou mnohem nebezpečnější a zřejmě měli vést. Velké šance však spálili Ronaldo, Almeida a Bruno Alves.

Další výsledky: Rumunsko - Řecko 1:1 (75. minuta), Chorvatsko - Island 2:0 (63. minuta) a Francie - Ukrajina 2:0 (35. minuta). Francouzi dali právě teď druhý gól a smazali náskok Ukrajiny z úvodního utkání. Trefil se Karim Benzema!

France's Karim Benzema celebrates after scoring against Finland during the 2014 World Cup qualifying soccer match at the Stade de France stadium in Saint-Denis, near Pari | Foto: Reuters
46.

Ve Stockholmu začíná druhý poločas.

46.

Domácí střídali. Místo Elma nastoupil Svensson.

47.

Švédové začali nátlakovou hrou, kterou ovšem utnul ostrý faul ve výskoku, jímž Elmander srazil Bruna Alvese.

48.

Ronaldo v další obrovské příležitosti! Z úhlu se prodral před branku a jeho přízemní ránu vyráží skvělý Isaaksson!

50.

GÓÓÓL !!! Portugalsko vede 1:0! Krásná kolmice zamířila přesně do běhu Cristiana Ronalda a hostující hvězda po skvělém sprintu přes Olssona zacílila levačkou přesně k tyči!

51.

Portugalci jsou samozřejmě na koni a mají velmi blízko k postupu. Švédové by teď museli dát tři branky, aby otočili kormidlem dnešního zápasu.

Rumunsko vs. Řecko 1:1. Je konec, Řekové postupují na světový šampionát v Brazílii.

55.

Švédové pochopitelně zvýšili tempo a snaží se o odpověď. Centry domácích křídelníků ale míří spíše na hlavy portugalských obranců, než na Elmandera či Ibrahimoviče.

56.

Další pěkná kombinace skončí stejně, jako předchozí švédské akce. Kacaniklicův centr odvrací Bruno Alves.

58.

Švédové mají problém, nemohou totiž bezhlavě útočit. Ronaldo je na druhé straně totiž prakticky neustále nebezpečný.

59.

Nani dostává žlutou kartu. Poté, co sudí Webb neodpískal hraniční zákrok na Ronalda, přerušil rodící se brejk Švédů jeho bývalý spoluhráč z Manchesteru United.

61.

Kartou je vzápětí potrestán i domácí Svensson, který zezadu zfauloval unikajícího Velosa.

Chorvatsko vs. Island 2:0. Také tento zápas už skončil, domácí zvítězili, i když hráli téměř hodinu bez vyloučeného Mandžukiče.

Francie vs. Ukrajina 2:0. Domácím hraje vše do karet. Nejenže v první půli srovnali náskok soupeře, hned po přestávce byl navíc po druhé žluté kartě vyloučen Ukrajinec Kačeridi.

65.

Ve Stockholmu mezitím pokračuje marná snaha domácích překonat portugalský obranný val. Ani Ibrahimovič to před chvílí nedokázal, hosté bráni velmi dobře.

68.

GÓÓÓL !!! Tak přece jen se Švédové dočkali! Na rohový kop si skvěle naskočil Zlatan Ibrahimovič a trefil se přesně k tyči!

69.

A vzápětí velké vášně! Källström se vřítil do vápna a upadl po kontaktu s Moutinhem. Howard Webb ale penaltu nenařídil, naopak ukazuje žlutou kartu za simulování švédskému záložníkovi.

71.

Ve Friends aréně je nyní skvělá atmosféra a Švédové jsou hodně nahecovaní. A budou mít velkou šanci, protože tentokrát už Webb faul na Källströma odpískal. Bylo těsně před pokutovým územím.

72.

GÓÓÓL !!! A Švédové ze standardní situace udeřili podruhé! No to jsou věci. Ibrahimovič se postavil k míči a prudkou ranou kolem zdi posílá svůj tým do vedení! K postupu teď chybí domácím jediná branka.

74.

Další centr od Lustiga letěl na Ibrahimoviče, tentokrát včas zasáhl hlavičkující Pepe.

75.

Vidíme fantastický zápas. Švédský tým je jako v transu a pokračuje v agresivním dobývání portugalské branky.

77.

GÓÓÓL !!! Jenže útočná smršť se obrátila proti Švédům a z brejku skórují Portugalci, je vyrovnáno 2:2! Do sólového úniku se znovu dostal Cristiano Ronaldo a opět levou nohou nezadržitelně skóroval.

Fotbal, kvalifikace MS, Severní Irsko - Portugalsko: Cristiano Ronaldo (druhý zprava) slaví gól | Foto: Reuters
79.

GÓÓÓL !!! A je rozhodnuto! Švédsko vs. Ronaldo 2:3! Portugalský útočník potvrzuje pověst zabijáka a uzavírá hattrick. Dostal za obranu další výtečnou přihrávku, obešel i brankáře a střelou odraženou od břevna skóruje.

81.

A Ronaldo další ranou jen těsně míjí pravou tyč za brankářem Isaakssonem.

82.

Euforie domácích pochopitelně rychle opadla, nálada ve stockholmské aréně je nyní na bodu mrazu. Švédové si moc dobře uvědomují, že tohle už otočit nedokážou. Sen o brazilském šampionátu je pryč.

83.

Švédové spálili velkou šanci na srovnání! Byl to Elmander, kdo se ve vápně dobře zorientoval, ovšem z ideální pozice přestřelil branku.

84.

Žlutou kartu si zblízka prohlédl domácí stoper Antonsson.

87.

Ronaldo je neudržitelný a předvádí bez jakéhokoli přehánění fascinující výkon. Nádherně si patičkou narazil se spoluhráčem a uháněl přes půl hřiště na branku. A jeho následná rána těsně minula tyč.

88.

Na druhé straně napřáhl zpoza pokutového území Elmander, ale slabou střelu v klidu pokryl Rui Patricio.

Francie vs. Ukrajina 3:0. A Francie otáčí celý vývoj baráže. Svým druhým gólem v utkání se v 72. minutě prosadil Sakho.

90.

Ve Stockholmu nastavuje sudí Webb pět minut.

90+2.

Švédové to ještě zkouší, tlačí se dopředu... Jenže jejich touha už dávno opadnula.

90+4.

Portugalská lavička už slaví, hráči se objímají a skákají.

Utkání skončilo.

Kamery si pochopitelně všímají jediného hráče. Cristiano Ronaldo vstřelil v baráži všechny čtyři branky Portugalska a jen jemu může celý národ děkovat za postup. Nebýt Ronalda, nebylo by ani MS. Hráč Realu Madrid byl dnes neudržitelný a vstřelil tři úžasné góly. Zlatan Ibrahimovič se trefil dvakrát, ale to nestačilo.

Řecko, Chorvatsko a Portugalsko. To jsou tedy tři týmy, které z baráže proklouzly na šampionát. Postup má na dosah také Francie, která vede pět minut před koncem nad Ukrajinou 3:0.

To je z dnešní online reportáže vše. Děkuji za pozornost a přeji pěkný zbytek večera a dobrou noc.