Evropská liga • 4. kolo - úvodní zápas • 19:00

3:1
FC Thun
43. Costa, 45+1. Dočkal, 90+4. Dočkal
5. Sutter

Dobrý den, vítejte u online reportáže z úvodního utkání 4. předkola Evropské ligy mezi Spartou a Thunem. Výkop je v 19 hodin.

Sparta - Baník (2015): Bořek Dočkal
Sparta - Baník (2015): Bořek Dočkal | Foto: Milan Kammermayer

Zklamání po vyřazení z předkola Ligy mistrů moskevským CSKA již odeznělo a před fotbalovou Spartou je nová výzva - základní skupina Evropské ligy. Do ní vede cesta přes švýcarský Thun, se kterým Letenští dnes večer na domácím hřišti rozehrají 4. předkolo kvalifikace.

Základní sestava Sparty

Bičík – Mareček, Holek, Costa, Hybš – Dočkal, Vácha, Hušbauer, Krejčí – Fatai, Lafata

Základní sestava Thunu

Faivre – Bigler, Reinmann, Sulmoni, Wittwer – Sutter – Rapp, Frontino, Hediger, Nelson Ferreira – Büss

Náhradníci

Sparta: Štěch – Brabec, Steinhöfer, Frýdek, Konaté, Litsingi, Paixao

Thun: Ruberto – Bürki, Schindelholz, Rojas, Zino, Zárate, Munsy

Rozhodčí: Makkelie – Diks, Steegstra (všichni Nizozemsko)

Sparta na stejný celek narazila rovněž před 10 lety v základní skupině Champions League a po výsledcích 0:1 a 0:0 nepostoupila do jarních pohárových bojů. Loňský čtvrtý celek švýcarské ligy už však dávno není tím strašákem, co býval. Po pěti odehraných kolech je Thun v tabulce švýcarské ligy poslední, když uhrál jen tři body za vítězství nad Luganem, kde trénuje Zdeněk Zeman, někdejší kouč Lazia či AS Řím. "Chvíli jsem zvažoval, že bych mu také zavolal, ale pak jsem se spolehl na zprávy našich lidí, kteří zápasy Thunu viděli. V dnešní době už si navíc jakýkoli zápas můžete včetně statistik stáhnout a prozkoumat sám," říká trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

"Víme, že se soupeři v úvodu sezony nedaří, ale v žádném případě je nepodceníme, ani v nejmenším. To si nemůžeme dovolit. Jsou obtížně čitelní, protože v každém zápase hrají v jiné sestavě. Důležité je, že tam mají sedm osm hráčů, co předloni skupinu Evropské ligy hráli," poukázal dále sparťanský kouč.

Sparta - Baník (2015): Zdeněk Ščasný
Sparta - Baník (2015): Zdeněk Ščasný | Foto: Milan Kammermayer

Spartě bude dnes fandit i její bývalý brankář Tomáš Vaclík, který momentálně chytá za Basilej. Ta už se s Thunem v tomto ročníku potkala a vyhrála jasně 3:1. "Hodně hrajou přes kapitána Hedigera, to je takový mozek útočných akcí. Je to střední záložník a má hodně balónů. V létě jim zase přišel nový útočník Simone Rapp, sice z druhé ligy, ale už na začátku sezony pár gólů dal," říká Vaclík. Více ZDE.

Sparta - Plzeň (Vaclík)
Sparta - Plzeň (Vaclík) | Foto: CPA Eduard Erben

Kromě Sparty o základní skupinu Evropské ligy současně hrají i další dva čeští zástupci. Slovan Liberec nastoupí doma proti Hajduku Split, Jablonec odcestoval do Holandska, kde změří síly se slavným Ajaxem Amsterdam. O změnách stavu obou zápasů Vás budeme průběžně informovat.

Poslední český celek v boji o Evropskou ligu Viktoria Plzeň poté od 20:50 rozehraje dvojutkání na domácím stadionu s Novim Sadem, z tohoto zápasu Vám nabídneme kompletní online reportáž.

Kompletní čtyřlístek českých nadějí bude hrát o víc než "jen" o postup do letošní Evropské ligy. Ve hře totiž teoreticky může být i přímý start českého mistra v Champions League, v ideálním případě už v přespříští sezoně. Více ZDE.

Fotbalistům Sparty bude v obou zápasech 4. předkola Evropské ligy s Thunem chybět Marek Matějovský. Disciplinární komise UEFA třiatřicetiletého záložníka potrestala na dvě utkání za červenou kartu z odvety 3. předkola Ligy mistrů proti CSKA Moskva. "Myslím si, že ten trest je neadekvátní, ale už s tím nic neudělám," podotkl Ščasný Čtvrteční úvodní duel s Thunem na Letné vynechá také asistent trenéra Stanislav Hejkal, který byl potrestán zákazem činnosti na jedno utkání. Pražský klub navíc musí zaplatit pokutu 10 tisíc eur (asi 270 tisíc korun) za nevhodné chování fanoušků v závěru zápasu s CSKA.

SL, Jihlava-Sparta: Marek Matějovský
SL, Jihlava-Sparta: Marek Matějovský | Foto: Milan Kammermayer

Matějovský bude scházet i Ladislavu Krejčímu. "Na hřišti si rozumíme, umí mi dát výborné balony. Ale musíme to zvládnout i bez něj. Odehrát to doma hlavně s nulou vzadu. Bavil jsem se o Thunu s Tomášem Vaclíkem, který chytá za Basilej, vím od něj, že i když je teď Thun v tabulce u nich poslední, nečeká nás lehký souboj."

Ladislav Krejčí
Ladislav Krejčí | Foto: Zlata Vostrá

Základní jedenáctky jsou již na hrací ploše, utkání za malou chvíli začne.

Utkání právě začíná, vykopává Thun.

1

Holek ve spolupráci s Costou rozehrává první útočnou akci Sparty.

2

Ve vápně domácích proběhly menší zmatky. Po dobrém míči za obranu Sparty ale vše zachránil Bičík.

3

Hušbauer se snažil odcentrovat před branku Thunu, hostující obrana ale balon odvrátila a posléze odražený míč špatně zpracoval Fatai. Brankář Faivre bude vykopávat.

4

Na druhé straně zabrzdil Ferreiru ofsajd.

5

Thun vede 1:0! Sparta nezačíná boj o Evropskou ligu vůbec dobře. Z levé strany poslal vzdušný míč do sparťanský šestnáctky Buess, tam se do něj z voleje skvěle opřel Sutter a s pomocí teče Hušbauera rozvlnil síť Bičíkovy branky.

8

Na půlící čáře poslal Marečka nedovoleně k zemi hostující Rapp.

9

Nyní pro změnu fauloval ve vzdušném souboji Fatai obránce Reinmanna.

10

Nabídka Fataie do vápna hostů skončila v rukavicích brankáře Faivre. Po krátké mezihře se dostali ke slovu opět domácí, i centr Krejčího z levého křídla ale postrádal přesnost.

11

Před bránu Thunu chodí jeden centr za druhým. Po jednom z nich vybojovala Sparta rohový kop, Bořek Dočkal z něj ale žádnou hlavu svého spoluhráče nenašel.

13

Střelec branky Sutter nyní taktickým faulem zabrzdil rozběhnutého Hušbauera. Sparta rozehrála standardku nakrátko na Dočkala, střelu sparťanského záložníka ale Faivre vyráží.

15

Mareček předvedl dobrý obranný zákrok proti Rappovi, nebýt něj, postupoval by Rapp ze strany zcela sám na bránu. Je z toho dokonce odkop od branky Bičíka.

17

Lafata si seběhl pro míč až do středu hřiště a svým přídělem tím pomohl ke kvalitní rozehrávce. Na konci celé akce poté Lafata přiťukl míč na střelu Váchovi, ta však zamířila nad.

19

Pražané začínají svého soupeře přehrávat. Po rohu Dočkala hlavičkoval Lafata těsně mimo branku Thunu!

20

Fatai se na straně dobře uvolnil přes Wittwera, jeho centr ještě sklepával Krejčí pod sebe na Lafatu, sparťanský kapitán se ale k zakončení neprobojoval. Míč má v náručí Faivre.

22

Hušbauer se ocitl na zemi po ataku jednoho z hostujících fotbalistů, o faul se však podle názoru hlavního rozhodčího nejedná. Tribuny hlasitě sdělili názor na tuto situaci.

LIB - HAJ

V Liberci běží 22. minuta a domácí měli velkou šanci díky Zdeňku Folprechtovi. Ten si šikovně navedl balón na střelu a z dobrých 20 metrů protáhl brankáře Hajduku Kaliniče. Liberec má zatím více ze hry.

24

Po chybné rozehrávce Thunu se zmocnil míče Vácha, který ihned kolmou přihrávkou uvolnil Fataie. Sparťanský útočník se odhodlal ke střele zpoza vápna, tu však zablokoval stoper Sulmoni do náruče svého brankáře.

25

Sparta opět kopala rohový kop, Dočkal znovu svým centrem našel před brankou hostů volného Lafatu, ani druhý pokus hlavou kapitána Sparty v brance neskončil.

27

Vácha v souboji s protihráčem špatně došlápl a nyní je ošetřován za postranní čárou.

28

Zranění sparťanského záložníka bude vážnějšího charakteru, Vácha bude muset z utkání odstoupit. Pro Spartu se zatím utkání nevyvíjí vůbec dobře.

29

Sparta střídá. Za zraněného Váchu nastupuje Frýdek.

30

V souboji kapitánů si ostře počínal Hediger, který zezadu dojel Lafatu. Obejde se to bez žluté karty.

32

Po rohovém kopu Sparty fauloval uvnitř šestnáctky Fatai.

33

Wittwer ze strany centroval na zadní tyč, tam však dobře zapracoval Costa, který nepustil do zakončení Buesse.

AJA - JAB

Jablonečtí se mohli v Amsterdamu dostat do vedení! Odražený míč si na hranici vápna našel Ján Greguš. Cillesen plachtil vzduchem marně, míč však jeho bránu těsně minul!

34

Aktivní Wittwer si to namířil do pokutového území Sparty, Marečka ještě svým útočným průnikem přelstil, Frýdka už ale poté nikoliv.

35

Sutter z dálky prověřil Bičíka, sparťanský brankář byl na místě a jeho pokus bez potíží ztlumil ve svých rukavicích.

LIB - HAJ

Liberecké teď zachránilo břevno! Na Sušičovu dělovku se Koubek natahoval marně. Naštěstí je stav ale stále nerozhodný 0:0.

36

Krejčí vybídl k zakončení Hušbauera, ten ale se svým pokusem nenaložil podle jeho představ, jeho střelu zpoza vápna lapil brankář Faivre.

38

Krejčí nasadil Biglerovi přihrávkou na Hybše jesličky, Hybš poté v rychlosti ještě dával míč pod sebe na Fataie, ten se ale na malém vápně špatně zorientoval a míč podběhl.

40

David Lafata ze zjevil v obrovské příležitosti! Přihrávku Dočkala dobře za sebe pustil Hušbauer, kapitán Sparty ale zcela osamocen před Faivrem selhal, brankář Thunu jej vymazal pohotovým zákrokem nohou.

42

Thunu se útočná kombinace nepovedla, Bičík od své brány posouvá svůj tým vpřed.

43

Sparta vyrovnává na 1:1! Domácím se podařilo vyrovnat ještě do přestávky! Po rohovém kopu Dočkala posunul míč patou na zadní tyč Fatai, kde si skvěle naběhl Costa a z blízkosti prostřeluje brankáře Faivra!

45

Thun mohl rychle odpovědět! K hlavičce se ve vápně Sparty dostal Sutter, míč ale nasměroval těsně vedle Bičíkovy pravé tyče.

46

Sparta vede 2:1! Na druhé straně se ale radují z branky Pražané! Centr ze strany odhlavičkoval před šestnáctku Reinmann pouze k Dočkalovi, který prudkou ránou do horní části branky nedal Faivremu žádnou šanci!

SL, Mladá Boleslav-Sparta: radost Sparty
SL, Mladá Boleslav-Sparta: radost Sparty | Foto: Milan Kammermayer

První poločas právě skončil.

Sparta dvojutkání o základní skupinu Evropské ligy nerozehrála vůbec dobře, už v 5. minutě utkání otevřel skóre Sutter. Domácí však svého soupeře po celou první půli přehrávali a byli za to odměněni hned dvakrát. Před přestávkou svými brankami průběžný výsledek otočili Costa a Dočkal.

LIB - HAJ

V Liberci sledovali diváci v prvním poločase pohledný fotbal s množstvím šancí. Domácí měli téměř celých 45 minut více ze hry, největší šanci na vedení však měli hosté, když Sušič trefil břevno. Stav ale zůstává stále nerozhodný, 0:0.

AJA - JAB

To v Amsterdamu se zatím moc koukatelný fotbal nehraje. Oba týmy se snaží hlavně o precizní defenzívu, což se jim daří. Dvě slušné šance spálil jablonecký Greguš. Domácí Ajax více drží balón, ale do gólových příležitostí se zatím vůbec nedostal. I tady je tak stav po 45 minutách nerozhodný, 0:0.

Druhý poločas právě začal.

46

Krejčí se snažil individuálně prosadit do šestnáctky soupeře, o míč však přišel.

47

Po něm to zkoušel podobně Fatai, který byl rovněž ubráněn. Sparta po této situaci zahrávala rohový kop, nic z něj ale nevytěžila.

48

Rohový kop byl k vidění i na druhé straně. Ani Thun však se standardní situací nenaložil dobře.

49

Hušbauer hledal centrem ve vápně Thunu Fataie, před útočníkem Sparty zasáhl včas svými rukavicemi brankář Faivre.

51

Po akci Fataie bude od rohového praporku vhazovat Thun. Fataiovi se to stejně jako sparťanským fanouškům nelíbí.

53

Krejčí uvolnil svou přihrávkou v šestnáctce hostů Fataie, ten se ale s míčem vyhnal až k postranní čáře a následně o něj přišel.

54

Je zde další střídání Sparty. Hřiště opouští Hušbauer, na jeho místo se staví Konaté.

56

Nákop za domácí obranu v podání Sulmoniho skončil v náruči Bičíka.

Poprvé vystřídal i Thun. Místo Buesse si zahraje Zarate.

AJA - JAB

Ajax vede 1:0! Ajax se v 54. minutě dostává do vedení. Po faulu jabloneckého Víta Beneše byl nařázen pokutový kop, se kterým si bez problémů poradil polský forvard ve službách nizozemského celku Arkadiusz Milik.

57

Zarate zakládal po křídle rychlou útočnou akci, po podklouznutí ale skončil na trávníku, a tak na druhé straně mohl zaútočit Krejčí. Jeho centr ze strany ale odvrátil odkopem Reinmann.

59

Hybš si nebyl jistý, zda se s míčem nedostal až do autu. Pohledem na pomezního sudího ale zjistil, že může pokračovat a založil další kombinaci domácích.

60

Konaté našel z pravé strany na penaltovém puntíku postaveného Fataie, ten ale svým pokusem ohrozil spíše tribuny, než brankáře Faivreho.

61

Výpad do pokutového území podnikli i hosté. Před Sutterem ale dobře zasáhla obrana Sparty, která mu znemožnila zakončit. Bičík mohl zůstat v klidu.

62

Konaté našel mezeru v obraně hostů a přihrávkou oslovil Krejčího, ten z brankové čáry ještě hledal Lafatu, kapitán Sparty se ke střele ale nedostal.

64

Další zajímavá situace v šestnáctce Thunu. Krejčí se po zákroku Reinmanna ocitl na zemi a sparťanské tribuny se dožadovaly penalty. Rozhodčí nechal hru pokračovat.

LIB - HAJ

Obrovská šance Liberce! Rabušič však tváří v tvář Kaliničovi neuspěl. Při následné dorážce houštinu těl neprostřelil ani Shala.

66

Krejčí nyní skluzem obral o míč Suttera, který poté svou kopačkou záložníka Sparty přišlápl. Krejčí si vyžádal krátké ošetření a po chvilce se znovu vrátil do hry.

68

Kombinace Thunu skončila až v autu, a tak mohli rychle zaútočit domácí. Konaté si ale dobře neporozuměl s Fataiem a míč se dostal k brankáři Faivremu.

69

Fatai se ve vápně neprosadil přes Sulmoniho, Sparta ovšem bude pokračovat rohovým kopem.

70

Již po několikáté se dnes po rohu dostal k zakončení Lafata, jeho hlavička však končí v rukavicích Faivreho.

71

Konaté se snažil využít své velké rychlosti, míč si ale příliš předkopl před sebe a nabídl tak následný kontr Thunu. Kombinace hostů měla krátkého trvání.

71

Thun byl blízko vyrovnání! K centru Zarateho se dostal Rapp, jeho zakončení hlavou skončilo těsně vedle tyče Bičíka!

Oba celky střídají. Za Fataie na hrací plochu dorazil Paixao. V barvách Thunu si zahraje Rojas místo Ferreiry.

74

Dočkal zahrával sparťanskou standardku dobře na nabíhajícího Holka, domácí stoper ale v šanci zamířil mimo.

76

Další příležitost Thunu! Rapp se dostal s míčem ve vápně Sparty do zajímavé pozice, Bičík jeho střelu vyrazil před sebe! Dobrou práci poté provedla sparťanská obrana.

79

Za nakopnutým míčem se srdnatě rval Rapp, toho ale o možnost zakončit připravil tělem Costa.

LIB - HAJ

Liberec vede 1:0! Slovan se dostává v 79. minutě zaslouženě do vedení. Po nepříliš dobře rozehrané standardní situaci se balón šťastně odrazil k nehlídanému Lukáši Pokornému, který ranou o tyč posílá domácí do trháku.

80

Thun zakombinoval před pokutovým územím Sparty, skulinu v obraně domácích se mu ale nepodařilo najít, a tak vypálil z velké dálky Hediger. Bičík jeho ránu nad kontroloval pohledem.

Thun sáhl k další změně v sestavě. Rapp přenechal své místo Munsymu.

82

Konaté si narazil balon s Dočkalem, druze jmenovaný se poté odhodlal zpoza vápna ke střele. Faivre byl na zemi včas.

84

Kombinace hostům nevyšla, Bičík má čas na to, aby uklidnil hru.

85

Thun se však prezentuje lepším dojmem, než jak tomu bylo v první půli. Sparta se musí mít ještě velice na pozoru.

87

Krejčí si ne levé straně několikrát vyměnil míč s Hybšem, Sparta se s rozvahou posouvá vpřed.

87

Lafata našel kolmou přihrávkou rozběhnutého Konatého, ten ale provedl špatný první dotyk s míčem a situaci zabrzdil výběhem Faivre.

89

Holek nepustil ke hře Rojase. Thun zahrával aut a Rojas si posléze snažil vymodlit faul, to mu ale neprošlo.

90

Sparta hraje s míčem na polovině soupeře a snaží se utkání dohrát do zdárného konce.

Utkání bude ještě 4 minuty pokračovat.

91

Zarate se do pokutového území neprobojoval, o rychlý protiútok se snažil Krejčí. Ke kvalitnímu provedení mu ale scházely síly.

92

Sulmoni před svým vápnem sestřelil Paixaa a za svůj prohřešek vidí žlutou kartu. Sparta bude zahrávat přímý kop z velmi zajímavé pozice.

94

Sparta zvyšuje na 3:1! Domácí v poslední minutě utkání navyšují do odvety své vedení! Standardky se ujal Bořek Dočkal, který se svou pravačkou trefil přesně do míst, kde Faivre nebyl schopen zasáhnout.

Utkání právě skončilo.

Sparta ve druhé půli nebyla tak suverénní jako v té první, své vedení si však do konce zápasu zdárně pohlídala. V poslední minutě nastaveného času se navíc z přímého kopu parádně trefil Dočkal a stanovil tak konečné skóre do odvety na 3:1.

LIB - HAJ

Konec máme i v Liberci. Domácí dlouho marně bušili do zavřených vrat Hajduku, nakonec se však gólově prosadili. V 79. minutě se to povedlo Lukáši Pokornému. Slovan tak na odvetu do Splitu pojede s vítězstvím 1:0 v zádech.

Z Letné je to všechno, ale nyní míříme do Plzně, kde se rozehrál duel mezi domácími a Vojvodinou Novi Sad. On-line reportáž sledujte ZDE! Krásný zbytek večera.

AJA - JAB

Zatím jediným českým týmem, kterému se nepovedlo zvítězit je Jablonec. Ten srdnatě vzdoroval slavnému Ajaxu Amsterdam, nakonec však gólem z pokutového kopu prohrál nejtěsnějším možným rozdílem. Do odvety však není nic ztraceno. Výjma penaltové situace Jablonečtí Ajax k ničemu nepustili, naopak sami měli několik gólových šancí.  Za týden by to mohlo na Střelnici ještě zajímavé.