ŽIVĚ Sen Kypřanů pokračuje, Messi nasázel pět gólů

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
7. 3. 2012 23:34
V tomto komentovaném přenosu sledujeme oba středeční zápasy Ligy mistrů, tedy duely mezi Barcelonou a Bayerem Leverkusen a mezi APOELem Nikósia a Olympiquem Lyon.
Lionel Messi, gesto po gólu do sítě Leverkusenu
Lionel Messi, gesto po gólu do sítě Leverkusenu | Foto: Reuters

Praha - Další dva čtvrtfinalisty pozná dnes večer fotbalová Liga mistrů, kde dnes své odvety sehrají Barcelona s Leverkusenem a Nikósie s Lyonem.

Sledujte v komentovaném živém přenosu Aktuálně.cz současně vývoj obou utkání. V průběhu večera vám krom aktuálního dění na Nou Campu a v Nikósii budeme přinášet také čerstvé fotografie a videa klíčových událostí.

23:34 To je ode mne pro dnešek vše a zítra se u přenosu z Evropské ligy těšim na shledanou.

23:30 Můžeme tedy rekapitulovat. Po AC Milán a Benfice Lisabon si dnes postup do čtvrtfinále Ligy mistrů zajistily i týmy Barcelony a APOELu Nikósia. Barca dnes rozdrtila i díky rekordním pěti brankám Lionela Messiho Leverkusen 7:1 (celkově 10:2) a zase z ní jde strach. To Nikósie nejprve díky bance Manducy srovnala náskok Lyonu, a poté rozhodla dvojutkání v penaltovém rozstřelu. V něm triumfovala 4:3 díky fenomenálnímu výkonu brankáře Chiotise, který lapil dvě penalty.

23:26 Hrdina jménem Dionisos Chiotis lapil i střelu Bastose a je rozhodnuto! APOEL Nikósia poráží dnes Lyon 1:0 a 4:3 na penalty, celkově vyhrává dvojzápas 2:1 a postupuje do čtvrtfinále. Domácí publikum šílí, v Amsterdamu cítí zadostiučinění a fotbalový Jablonec může jen pokyvovat hlavou, že kyperský fotbal rozhodně není tak špatný, jak by se mohlo zdát.

4:3 Do třetice to Chiotisovi vyšlo, když u své levé tyče lapil střelu Lacazetteho. Trickovski se navíc proti Llorisovi nemýlil!

3:3 I tentokrát vystihl Chiotis stranu, ale Gomisova střela byla příliš přesná. Za Nikósii ale srovnal zcela jistě Alexandrou.

2:2 Ohromná smůla Chiotise, který si střelu Lisandra, jež šla od tyče ven z branky, srazil do sítě. Morais ale v zápětí srovnal. 2:2.

23:17 Penalty začínají. První proměňuje hostující Källström. Brankář Chiotis šel na opačnou stranu. Za domácí srovnal stejně suverénně Ailton.

23:13 A je konec, o postupujícím rozhodnou penalty. Skóre dvojzápasu mezi APOELem Nikósie a Olympiquem Lyon je i po prodloužení 1:1.

23:12 Lisandro měl po centru Lacazetteho šanci v poslední minutě prodloužení rozhodnout, ale netrefil vůbec branku!

23:08 Poslední tři minutky budou pro Nikósii těžké, střelec první branky Manduca vidí druhou žlutou kartu a penaltový rozstřel si prohlédne až v kabině. Tedy pokud ještě nestihne Lyon přesilovku využít.

23:03 NIK - LYO: 111. minuta utkání a Chiotis se svými spoluhráči dále odolávají tlaku Francouzů. Vydrží to až do penaltového rozstřelu?

22:55 První prodloužení zápasu Nikósie - Lyon končí, druhá neprodleně začíná.

Domácí patrně budou i v závěrečné čtvrthodince nadále spoléhat hlavně na penalty, na něž dojde, pokud se stav nezmění. Lyon má zdá se více chuti do hry (nebo méně nervů), a tak touží rozhodnout už v prodloužení.

22:52 Ailton nakonec jeden z brejků dotáhl až na vápno soupeře, ale i přes několik vtipných kliček se nakonec ke střele nedostal.

22:49 Olympique je v prodloužení zatím výrazně aktivnější, domácí se nemohou dostat s míčem přes půlící čáru. Francouzi ale mají potíže ve finální fázi, vždy jejich střelám a přihrávkám několik decimetrů chybí, nebo naopak přebývá.

22:45 Paolo Jorge si málem dal vlastní gól, jeho hlavička po standardní situaci Lyonu mířila těsně vedle zadní tyče.

22:42 V Nikósii začalo prodloužení utkání mezi APOELem a Lyonem.

22:35 Je dohráno, Barcelona poráží Leverkusen i díky pěti brankám Lionela Messiho 7:1. Celkově tedy obhájce titulu do čtvrtfinále postupuje při skóre 10:2.

V Nikósii se bude prodlužovat, neboť domácí vyhráli základní hrací dobu 1:0, a srovnali tak skóre dvojzápasu na 1:1.

22:28 FCB - BAY 7:1 Tak Leverkusen se dočkal alespoň čestného úspěchu. Podobný obstřel, jaký před chvílí nevyšel Tellovi, totiž proměnil Bellarabi.

22:27 FCB - BAY Tello si mohl dát hattrick, ale tentokrát Leno jeho střelu na vzdálenější tyč vyrazil. Zatím si nicméně můžete prohlédnout góly a akce dnešního večera v této fotogalerii:

22:27 FCB - BAY 7:0 Fenomén jménem Messi je dneska k neudržení. Pátý gól během dnešního večera přidává po střele z dálky a zvyšuje vedení Barcelony nad Leverkusenem na 7:0!

22:26 Šestý gól Barcelony, který dával Tello, si můžete prohlédnout zde:

22:20 FCB - BAY Na Nou Campu to mohlo být 7:0, to by ale musel mít po pěkné přihrávce Pedra Keita o pár centimetrů delší kopačku.

22:14 NIK - LYO A Nikósie mohla vést již 2:0. Solari prudkou přihrávku z pravého kraje vápna tečoval jen těsně vedle zadní tyče.

22:09 NIK - LYO Krátké ohlédnutí na Kypr, kde je stále stav 1:0 pro domácí. Obraz hry se ani v 66. minutě nemění. Domácí hrají na brejky, Lyon se jen obtížně dostává do šancí, ale má o něco málo více míč na kopačkách.

22:00 FCB - BAY 5:0 Tello střílí svůj druhý dnešní gól a už je to 6:0! Leverkusen je na ručník. Připomínám, že nejvyšší výhra v play off Ligy mistrů je zatím 7:1 (Manchester United vs AS Řím a Bayern vs Sporting)

Messi slaví druhý gól do sítě Leverkusenu
Messi slaví druhý gól do sítě Leverkusenu | Foto: Reuters

22:00 FCB - BAY 5:0 Tak Messi přidává už svůj čtvrtý dnešní a celkově jedenáctý gól v této sezoně Ligy mistrů. Tentokrát měl snadnou práci poté, co dorazil míč, jenž mu Leno vyrazil přímo k nohám.

21:58 FCB - BAY 4:0 Nu a tak padá další branka na druhé straně. Střídající Tello dostal krásnou přihrávku po lajně a střelou z ostrého úhlu placírkou zamířil přesně na vzdálenější tyč. No pro Bayer to bude ještě těžká půlhodinka. Na druhou stranu čtyři a více branek dostalo na Nou Campu vícero dobrých klubů.

21:51 FCB - BAY Derdiok teď mohl Leverkusenu zajistit alespoň čestný úspěch: z úhlu ale Valdésovu branku lobem minul jen o pár decimetrů.

21:51 FCB - BAY 3:0 Lionel Messi finišuje svůj hattrick. Fábregas tentokrát svoji přihrávku za obranu načasoval přesně a argentinský fenomén opět přeloboval nešťastného brankáře Lena. Tři góly nastřílel držitel Zlatého míče přesně po týdnu, kdy se trefil v přípravném utkání se Švýcarskem.

21:49 FCB - BAY Fábregas mohl přidat třetí gól Barcelony, ale sám před brankářem ještě nahrával na Iniestu, jehož měli beci Leverkusenu pokrytého.

21:46 Začaly druhé poločasy.

21:36 Podívejme se o přestávce na branku Manducy, kterou srovnal stav dvojzápasu s Lyonem na 1:1. Lyon sice měl v první půli dnešního utkání také několik šancí na vstřelení branky, ale stejně jako na Stade de Gerland září mezi třemi tyčemi APOELu fantóm jménem Chiotis.

21:33 První poločasy končí. Barcelona - Bayer Leverkusen 2:0 (25. a 42. Messi), průběžný stav 5:1. Nikósia - Lyon 1:0 (9. Manduca), průběžný stav 1:1.

21:28 BAR - BAY 2:0 Messi přidává další trefu! Xavi přihrál Argentincovi na kraj vápna, Messi si balon potáhl na střed a míč poté s ledovým klidem poslal po zemi do růžku. Nu je vidět, že pauza o víkendu, kdy Messi nesměl hrát kvůli kartám v lize, útočníkovi Barcelony prospěla.

21:21 NIK - LYO Francouzi na Kypru sice už hrají aktivněji, ale nechybělo mnoho, aby v 36. minutě podruhé inkasovali. Rychlý brejk domácích nakonec zastavil až skvělý zákrok Llorise.

Na gól Lionela Messiho do sítě Bayeru Leverkusen se podívejte zde:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

21:11 FCB - BAY 1:0 Barcelona vede 1:0 a její postup je v podstatě jistotou. Vinou Kadlece ofsajdová past nesklapla, a tak Messi běžel po pasu Xaviho sám na branku. Zakončil pěkným lobem, a připsal si tak již osmý gól v letošním ročníku Ligy mistrů. Za tenhle gól možná Argentinec Kadlecovi poděkuje dalším dresem. Snad ho tentokrát šéfové Bayeru českému bekovi nechají.

21:09 FCB-BAY Xavi pěkně centroval z levé strany a Piqué jeho nabídku málem využil Brankář Leno se ale v brance Leverkusenu překonává.

21:05 Zajímavá statistika z Nou Campu. Barcelona držela v prvních dvaceti minutách míč 75 procent času, Leverkusen jen 25.

21:01 V Katalánsku začíná Barcelona pomalu přikládat pod kotel. Lionela Messiho a Pedra ovšem ve velké šanci obrana Bayeru v čele s brankářem Lenem (pro)zatím zastavila.

20:54 A pasivita se Lyonu nevyplatila! Na zadní tyči branky Hugo Llorise se objevil nekrytý Manduca a z bezprostřední blízkosti proměnil parádní centr kapitána Charalambidise. Nikósie vede 1:0 a s Lyonem tedy ve dvojzápase srovnala krok. V Amsterdamu si teď patrně mnou ruce a povídají cosi o mlýnech, přičem na mysli patrně nemají ty větrně, které Holandsko proslavily.

20:52 V Nikósii se v úvodních deseti minutách hlavně píská. Domácí se totiž ne a ne udržet na balonu a Lyon, který v poslední době neprožívá právě dobré období, se do útoku také zrovna nehrne.

20:51 Schwaab fauloval před vápnem Busquetse a narodila se dobrá standardní situace pro Barcelonu. Xaviho pokus ale zeď tečovala nad branku. Z celé akce tak nakonec nebylo nic.

20:50 Na Nou Campu se několikrát blýskl dobrým obranným zákrokem Michal Kadlec. I kvůli tomu se zatím Katalánci k ničemu vážnějšímu nedostali.

20:45 Utkání Barcelona - Bayer Levrkusen a APOEL Nikósie - Olympique Lyon právě začala.

20:40 Už jsou známy sestavy všech čtyř týmů.

V Nikósii se představí:

APOEL FC: Chiotis - Poursaitides, Marcelo Oliveira, Paulo Jorge, Boaventura, Charalambidis, Morais, Helder Sousa, Manduca, Solari, Almeida.
Olympique Lyon: Lloris - Reveillere, Bakary Kone, Cris (c), Cissokho, Briand, Gonalons, Kallstrom, Michel Bastos, Ederson, Lopez.

Na Nou Campu:

FC Barcelona: Valdés - Alves, Piqué, Mascherano, Adriano - Xavi (K), Busquets, Iniesta - Fábregas, Messi, Pedro
Bayer Leverkusen: Leno - Castro, Schwaab, Toprak, Kadlec - Reinartz, Bender, Rolfes (K), Renato Augusto - Kiessling, Derdiyok

20:35 Za připomenutí stojí i včerejší zápasy, z nichž vzešli první dva čtvrtfinalisté letošního ročníku. Krom Benfiky Lisabon, jež celkově přehrála Zenit Petrohrad 4:3, se mezi osm nejlepších prodral i AC Milán. Ten přitom měl po domácí výhře nad Arsenalem 4:0 hodně slušnou pozici, ale poté, co první poločas odvety prohrál 0:3, se nakonec musel strachovat o postup. Více čtěte zde.

Fotogalerie z utkání Arsenal - AC Milán (3:0)

20:20 V druhém dnešním duelu se utkají Olympique Lyon a Apoel Nikósie. Kypřané v prvním utkání na Stade de Gerland uhráli přijatelnou porážku 0:1 a před domácím publikem tak mají šanci prodloužit si svoji úžasnou jízdu letošním ročníkem Ligy mistrů.

Svoji pouť milionářskou soutěží kyperský klub zahájil už ve druhém předkole a postupně se prodral až do hlavní fáze Ligy mistrů, kde v základní skupině předčil mnohem zkušenější Porto, Zenit Petrohrad a Šachtar Doněck, aby jako první celek v kyperské historii postoupil do play off LM.

I cesta Lyonu do osmifinále byla zajímavá - především díky podivné výhře 7:1 v Záhřebu, která Francouze po posledním zápase skupiny katapultovala na druhou příčku ve skupině na místo Ajaxu. Více čtěte zde.

20:15 Do výkopu obou utkání zbývá přibližně půl hodiny, a tak si můžeme připomenout dosavadní vývoj obou osmifinále. Barcelona v prvním zápase na Leverkusenu zvítězila 3:1, když jeden gól vstřelil Lionel Messi a dva přidal Alexis Sánchez. Za domácí korigoval český obránce Michal Kadlec.

Krom pěkných gólů provázela utkání (stejně jako v případě Viktoriánů) i rvačka o dres argentinského forvarda Lionela Messiho. Jeden z jeho dvou trikotů ukořistil i Kadlec, nicméně na rozkaz vedení klubu, které nahánění nejlepšího fotbalisty loňské sezony považovalo za nedůstojné, jej musel nechat vydražit na charitu. Více o této kauze si můžete přečíst ZDE.