Evropská liga • Finále v Basileji • 20:45

1:3
Sevilla FC
35. Sturridge
46. Gameiro, 64. Coke, 70. Coke

Dobrý večer, vítejte při sledování online reportáže z finálového utkání Evropské ligy. Na stadionu v Basileji se ve středu 18. května ve 20:45 utkají týmy Sevilly a Liverpoolu. Španělský celek útočí na třetí triumf v řadě.

Druhá nejprestižnější klubová soutěž v Evropě dnes večer pozná svého vítěze. Zvítězí potřetí v řadě španělská Sevilla, anebo se bude po jedenácti letech radovat z evropské trofeje Liverpool? Bookmakeři favorizují spíše anglický celek, který se Evropskou ligou probil už od skupinové fáze, zatímco Sevilla spadla o úroveň níže z Ligy mistrů. Finále Evropské ligy bude hostit basilejský St. Jakob-Park.

Sestava Liverpoolu:

Mignolet - Clyne, Lovren, K. Touré, Moreno - Milner (C), Can - Lallana, Firmino, Coutinho - Sturridge. Trenér: Jürgen Klopp.

Náhradníci: Ward - Allen, Benteke, Henderson, Origi, Leiva, Škrtel.

Sestava Sevilly:

Soria - Mariano, Rami, Carrico, Palomo - Krychowiak, N'Zonzi - Coke (C), Banega, Vitolo - Gameiro. Trenér: Unai Emery.

Náhradníci: Rico - Cristoforo, Iborra, Kolodziejczak, Konopljanka, Llorente, Pareja.

Liverpool načal svou cestu Evropskou ligou ve skupině B se Sionem, Kazaní a Bordeaux. S bilancí dvou výher a čtyř remíz postoupil anglický celek z prvního místa. Ve vyřazovací fázi zdolali Kloppovi svěřenci Augsburg, Manchester United, Dortmund a v semifinále Villarreal po výsledcích 0:1 a 3:0.

V lize skončil Liverpool až na osmém místě, které postup do evropských pohárů nezaručuje. V posledním ligovém kole remizoval Liverpool před třemi dny s West Bromwichem 1:1. Nejlepším střelcem Liverpoolu v Evropské lize je Adam Lallana se třemi góly.

Adam Lallana slaví branku
Adam Lallana slaví branku | Foto: Reuters

Sevilla začala své letošní působení v Evropské lize opět po neúspěchu ve skupinové fázi Ligy mistrů, kde skončila na třetí pozici. Sevilla postupně vyřadila Molde, Basilej, španělského rivala Bilbao a naposled v semifinále ambiciózní Šachtar Doněck po výsledcích 2:2 a 3:1.

Ani Seville však sezona ve španělské lize nevyšla moc dobře. Sedmé místo znamená postup pouze do kvalifikace příštího ročníku Evropské ligy. O víkendu Sevilla prohrála v Bilbau 1:3. Francouzský střelec Kevin Gameiro je čtvrtým nejlepším kanonýrem Evropské ligy se sedmi brankami.

Kevin Gameiro ze Sevilly laví gól v síti Celty Vigo.
Kevin Gameiro ze Sevilly laví gól v síti Celty Vigo. | Foto: Reuters

Liverpool čeká na evropskou trofej dlouhých jedenáct let, a to od památného finále Ligy mistrů v roce 2005. Evropskou ligu naposled fotbalisté z města The Beatles ovládli v roce 2001. To Sevillistas Rojiblancos jsou naprosto jiný příběh. Sevilla ovládla Evropskou ligu v letech 2006, 2007, 2014 a 2015. Dnes tedy španělské mužstvo usiluje o završení zlatého hattricku. V minulém roce porazila Sevilla ve varšavském finále Dněpropetrovsk 3:2.

Liverpoolu bude ve finále kvůli karetnímu trestu chybět obránce Mamadou Sakho. Sevilla postrádá naproti tomu rovnou tři zraněné hráče. Trenér Emery nemůže počítat s Michaelem Krohn-Dehlim, Josém Antoniem Reyesem a Benoitem Tremoulinasem.

LM, Sevilla-Borussia Mönchengladbach: Ever Banega dává gól z penalty
LM, Sevilla-Borussia Mönchengladbach: Ever Banega dává gól z penalty | Foto: Reuters

Není bez zajímavosti, že Liverpool se Sevillou dnes odehrají vůbec první vzájemné utkání. To bude jako hlavní rozhodčí řídit Švéd Jonas Eriksson, kterému na čarách pomohou jeho krajané Mathias Klasenius a Daniel Wärnmark.

Před zápasem se na basilejském stadionu strhla rvačka mezi fanoušky obou táborů.

Obě mužstva již nastupují na trávník. Sevilla bude hrát v bílých dresech a Liverpool v červeném.

Nástupu fotbalistů na trávník předcházelo slavnostní zahájení finále.

1.

Utkání právě začalo.

1.

Lovrenovu přihrávku zastavila N'Zonzi. Banega zahrál na housle Canovi a byl faulován. Rami rozehrává standardní situaci z poloviny hřiště.

2.

Liverpool se ubránil, nakopávanou uprostřed hřiště přerušil Lovren, když napálil balon za postranní čáru. Sevilla se postupným útokem probíjí dopředu.

3.

Banega byl podruhé faulován Canem a tentokrát to bylo zezadu přes nohy. Švédský rozhodčí musí liverpoolského záložníka důrazně upozornit.

4.

Clyne stihl Lovrenovu přihrávku na hrací ploše, ale pouze nakopl balon na sevillské obránce. Vstup do zápasu vychází lépe španělskému týmu, který kontroluje balon.

5.

Coke se probíjel ke střele, avšak liverpoolští stopeři na poslední chvíli zasáhli. S dlouhým autovým vhazováním v podání Paloma si poradil nejviditelnější muž prvních minut Lovren.

6.

Lallana fauloval na útočné polovině Krychowiaka a Liverpool bude pokračovat ve hře bez míče. Ani Sevilla ale nepředvádí na začátku utkání žádné zběsilé tempo.

7.

Útočným faulem se na druhé straně provinil také Vitolo a Milner rozehrál nakrátko. Clyne se poprvé v zápase octl na útočném výletě po pravé straně.

8.

Soria musel zasahovat proti ráně Cana z druhé vlny. Balon mířil k pravé tyče, ale brankář Sevilly byl na místě včas a vyrazil balon ke svým spoluhráčům.

9.

Palomo byl zastaven Lallanou nedovoleně, ale hra ještě na chvíli pokračovalo. Na stadionu totiž panuje taková atmosféra, že se v ní hvizd rozhodčího lehce ztratí.

10.

Sevilla rozehrávala třetí přímý kop, tentokrát už trochu blíže brance. Palomo si vzal na starost rozehrávku, jenže poslal míč přímo do rukavic Mignoleta.

11.

Banegův pas odvrátil Moreno hlavou a Liverpool dostal míč pod kontrolu. Clyne dokázal odcentrovat na Sturridge, jehož hlavičku odkopával z předbrankového prostoru Carrico!

12.

Liverpool se podruhé dostal před branku Sorii a podruhé dokázal zahrozit. Sturridge zakončoval z mnohem nebezpečnější pozice než Can, ale skóre se mu otevřít nepodařilo. O něco později se Firmino marně snažil vykoledovat si penaltový faul od Carrica.

13.

Z opakovaného záběru bylo vidět, že se Carrico míče dotkl rukou. Tu měl ale u těla a pokutový kop by byl v tomto případě velmi přísný. Palomo vhazuje na obranné polovině.

14.

Lallana přihrál na střed hřiště Canovi, který posílal balon do uličky mezi obránci na Firmina. Brazilec to měl ale k balonu daleko a od vlastní brány rozehrává Soria.

15.

Sevilla je nastěhována na útočné půlce. Palomo rozehrál autové vhazování nakrátko s Vitolem a o pár sekund později si to zopakuje.

16.

Firmino dvakrát zaváhal v práci s míčem na středové ose hřiště a málem pustil Sevillu do zajímavé šance. Naštěstí pro Liverpool odvrátil hrozící nebezpečí Can.

17.

Touré si nekomplikoval situaci a odkopl balon do zámezí. Úvod zápasu je docela opatrný, zatím registrujeme pouze jedinou střelu na branku v podání Cana.

18.

Postupná rozehrávka Sevilly zapojila do hry také brankáře Soriu. Rami přihrává vzduchem Palomovi, jenž musí bojovat se dvěma liverpoolskými fotbalisty.

19.

Gameiro pustil balon do autu, rozehrávka Seville nevyšla dobře. Palomo zajel do Milnera a rozhodčí zapískal faul. V Basileji začalo trochu pršet.

20.

Firmino se prodral po levém křídle, ale nedokázal odcentrovat. Banega ukázal velké sebevědomí před vlastní šestnáctkou a ze složité situace dokázal vybruslit.

21.

Liverpoolská kombinace skončila až u brankáře Mignoleta, který odkopl balon dopředu. Okolo poloviny hřiště jej vybojovali fotbalisté španělského celku.

22.

Zatím je to v Basileji fotbal od šestnáctky k šestnáctce. Na gólovou šanci se stále čeká, na zavřená vrata sevillské obrany nyní buší Liverpool.

23.

Všechno ale skončilo útočným faulem Reds, konkrétně Milnera na Krychowiaka. Sevilla s rozehrávkou nikam nespěchá.

24.

Ramiho nákop odvrátil před Gameirem za postranní čáru Lovren. Palomo o něco později fauloval Clynea, Lallana táhne ve výhodě míč dopředu po pravém křídle.

25.

Lallana si navedl míč na střed a krásnou přihrávkou vysunul do úniku Sturridge. Ten však zakončoval hodně z úhlu, navíc Soria mu včasným vyběhnutím snížil střelecký úhel a balon vyrazil!

26.

Po Sturridgeově šanci se na hranici velkého vápna střetli Milner a Palomo v osobním souboji. Obránce Sevilly je ošetřován za postranní čarou.

27.

Nebylo to nic vážného a Palomo se vrátil na hřiště hned, když mu to bylo umožněno. Moreno s Coutinhem se dostávají do hry na levé straně.

28.

Mariano zrychli hru na pravé straně a zblokovaným centrem vybojoval pro Sevillu první rohový kop. Rozehrávat od praporku bude Banega.

29.

Banegův centr odhlavičkoval Touré, přízemní centr Vitola si zpracoval Milner a poslal přesný nákop na Firmina. Ten potáhl balon dopředu, ale ve složité situaci nepřihrál přesně.

30.

Dejan Lovren (LIV) je prvním karetním hříšníkem finále. U postranní čáry přerušil ostrým skluzem Gameira a obdržel žlutou kartu. Na pozoru před kopačkami svého stopera se musel mít také trenér Klopp za čárou.

31.

Touré neodhlavičkoval Banegův oblouček zrovna povedeně a v akci mohl pokračovat Gameiro. Touré jeho centr zablokoval a Banega zahraje další roh.

32.

No, nyní už Sevilla způsobila před Mignoletem značný rozruch. Banega přetáhl centr na Cokeho, který vrátil míč do ohně. Od N'Zonziho se balon odrazil ke Gameirovi, jenž ukázkovými nůžkami zastříhal zhruba o půl metru vedle!

33.

Na druhé straně rozehrál první rohový kop Liverpoolu Milner, Lovren v záklonu nemohl hlavičkovat na branku. Moreno fauloval odkopávajícího Banegu šlapákem.

35.

Liverpool otevírá skóre finálového utkání! Firmino zvládl důležitý osobní souboj a posunul míč na Coutinha. Ten viděl volného DANIELA STURRIDGE, který nádhernou střelou šajtlí na zadní tyč nedal Soriovi šanci - 1:0!

36.

Sevilla bude muset otáčet nepříznivý stav utkání, v letošním ročníku Evropské ligy navíc venku nevyhrála jediný zápas. Fanoušci Liverpoolu mohutně slaví.

38.

Clyne zatáhl míč po pravé straně a přihrál na střed Lallanovi, jehož střelu přizvedl na rohový kop Carrico. Milner rozehraje od rohového praporku.

39.

Milnerův centr našel Lovrena, který se hlavou trefil přesně k tyči a Soria na míč nedosáhl. Ve výhledu mu ale vadil Sturridge, který se snažil míč tečovat a bohužel pro Liverpool byl v ofsajdu.

40.

Sevilla je inkasovaným gólem patrně ovlivněna, naopak Liverpool je nyní všude. Znovu útočí po pravé straně po chybě v rozehrávce španělského týmu.

41.

Seville se povedlo trochu zklidnit hru a Rami má dostatek času na rozehrávku. Balon se pomalu posouvá k půlící čáře.

42.

Gameiro si úplně nerozuměl s Cokem a Liverpool se dostal zadarmo k balonu. Do konce prvního poločasu zbývají zhruba tři minuty a vhazuje Moreno.

43.

Coke už se s balonem dostal za postranní čáru a krajní obránce Liverpoolu si vhazování zopakuje. Sevilla tlačí na rozehrávající Reds.

44.

Touré s Lovrenem nezahráli nebezpečný míč přesvědčivě a Can raději odhlavičkoval na rohový kop. Po centru Banegy se útočníci Sevilly neprosadili.

45.

Milner netrefil míč na hranici šestnáctky, ale k míči se dostal Clyne. Nebezpečně odcentroval a po balonu se marně natahovali Sturridge a Firmino.

45+1.

Nad rámec první půle se nastavuje jediná minuta. Liverpool o gól vede, po centru Clynea mohl přidat další, kdyby měl Sturridge o něco delší nohy. Poločas se dohrává u postranní čáry na polovině hřiště.

První poločas skončil.

Druhý poločas začne přibližně ve 21:47.

Finále Evropské ligy začalo docela vlažně a fotbal byl svázán taktikou. Brankáři byli v prvních minutách skoro bez práce, Sturridgeovu hlavičku odkopával z předbrankového prostoru Carrico. O něco později vychytal Sturridge gólman Soria, jenž anglickému střelci dobře snížil střelecký úhel. Na opačné straně se po rohu dostal do zakončení nůžkami Gameiro, jenže těsně minul. Sturridge se gólově prosadil napotřetí. Coutinhova přihrávka ho nalezla v dobré střelecké pozici a Sturridge poslal balon šajtlí na zadní tyč. Liverpoolu narostla po výstavní brance křídla, avšak druhý gól Lovrena nebyl uznán kvůli ofsajdu a na Clyneův centr na konci poločasu nedosáhl Sturridge ani Firmino. Sevilla musí ve druhé části přidat.

Daniel Sturridge se v prvním poločase dostal do několika šancí a jednu z nich proměnil v nádherný gól. Který mohl tímto způsobem oslavit.

46.

Tak to je neuvěřitelný nástup Sevilly do druhého poločasu! Mariano krásně pronikl mezi dvěma hráči do pokutového území po pravé straně a přihrál před odkrytou branku KÉVINU GAMEIROVI. Ten už to měl jednoduché - 1:1!

47.

To byl opravdu nástup z říše snů. Sevilla se prosadila zhruba do dvaceti sekund a začínáme od začátku. A na koni je tým z Andalusie.

48.

A Sevilla mohla zápas úplně otočit. Skvělou přihrávku do běhu obdržel od Banegy Gameiro a utíkal proti Mignoletovi. V poslední chvíli ho ve skluzu připravil o nebezpečné zakončení Touré!

49.

Rohový kop už se nepovedl, ale Sevilla zůstává dále u míče. Pro Liverpool je to velká sprcha a je teď po značným tlakem.

50.

Liverpool se konečně dostal ve druhém poločase k míči a probíjel se k Soriově brance středem. Firmino se na hranici vápna ke střele nedostal.

51.

Centr z pravé strany zamířil na Lallanu, který se pokoušel hlavičkovat v souboji s Carricem. Balon se odrazil do autu a rozehrává Soria.

52.

Coutinho přenechal míč Milnerovi, na jehož oblouček do šestnáctky ale Sturridge nezareagoval. Po odkopu Sevilly hraje opět Liverpool.

53.

Krychowiak nedokázal přihrát přesně Cokemu a vhazovali Liverpoolští. Ale situace se brzy otočila a rázem rozehrávají aut fotbalisté Sevilly.

55.

Gamiero fauloval rozehrávajícího Lallanu. Can rozehrál dozadu na Mignoleta, po chvilce Liverpool nakopl míč směrem na polovinu hřiště.

56.

Vitolo prošel okolo Milnera, ale Touré jeho centr odhlavičkoval k postranní čáře. Na druhé straně zastavil pronikajícího Lallanu právě Vitolo (SEV) a obdržel žlutou kartu.

57.

Po faulu na Tourého dostali hráči Liverpoolu výhodu. Clyne pokračoval v akci po pravé straně a po přerušení dostal Éver Banega (SEV) za předchozí faul na Tourého žlutou kartu.

58.

Rozehrávka Liverpoolu po pravém křídle nevyšla. Přesto se Reds podařilo hru ve druhém poločase po smrtícím nástupu Sevilly znovu vyrovnat.

59.

Mariano zatáhl míč dopředu, ale Vitolo s Krychowiakem jej vrátili zpět na půlku na N'Zonziho. Sevilla kombinuje okolo půlícího kruhu.

60.

Palomo nastřelil Clynea a vybojoval autové vhazování ze zajímavé pozice. Dlouhý aut prodloužil N'Zonzi na Gameira, který zcela neobsazen zakončoval z první! Mignolet vyrazil míč na roh!

61.

Gameiro netrefil míč čistě a poslal jej na branku ještě s odrazem o zem. Po rohovém kopu se nepovedla střela Vitolovi.

62.

Teď už je zvýšená aktivita Sevilly zase znát. Palomo rozehrál standardní situaci nakrátko a pak se k němu míč vrátil. Lovren ale před Carricem odkopl.

64.

Sevilla zcela zaslouženě obrací stav utkání! Postupnou kombinací z poloviny hřiště se dostala až na šestnáctku, kde Vitolo po narážečce s Banegou přenechal míč COKEMU, a ten zamířil na zadní tyč podobně jako Sturridge - 1:2!

65.

Stejně jako před rokem ve Varšavě Sevilla otáčí nepříznivý stav finálového zápasu. Liverpool má času dost, ale ve druhé půli se k ničemu nebezpečnému nedostal.

66.

Liverpool se tlačí na útočnou polovinu. Coutinho dostal míč na střed, kde v akci pokračuje Can. Reds kombinují ve středu hrací plochy.

67.

Coutinho přihrál za velké vápno Canovi, který měl balon na levou nohu a netroufl si vystřelit. Ještě vracel míč Coutinhovi a situaci překombinoval.

68.

Touré na polovině ubránil Gameira a načas se svalil na trávník. Chytil se za lýtko, ale brzy se znovu zapojil do hry.

69.

V 69. minutě zápasu přichází první změna v sestavě Liverpoolu. Ze hry odešel Roberto Firmino a nahradil ho Divock Origi.

70.

Sevilla přidává třetí branku a odskakuje do dvoubrankového vedení! Přihrávka ve vápně se odrazila od jednoho z obránců Liverpoolu ke COKEMU, který se trefil za záda Mignoleta! Pomezní rozhodčí zvedl praporek, ale hlavní jeho výrok opravil a kvůli teči liverpoolského hráče gól uznal - 1:3!

72.

Divock Origi (LIV) měl v souboji s Ramim ruku velmi vysoko a zasáhl soupeře do obličeje. Žlutá karta pro Belgičana.

73.

Trenér Klopp reaguje na nepříznivý vývoj zápasu střídáním. Adama Lallanu nahrazuje na trávníku Joe Allen.

74.

Fotbalisté Liverpoolu se po inkasované brance logicky velmi zlobili, protože viděli zdvižený praporek pomezního. Ale musí se smířit s rozhodnutím hlavního sudího.

75.

Banega rozehrál rohový kop, ale akce byla přerušena po útočném faulu Sevilly na brankáře Mignoleta.

77.

Adil Rami se zranil v jednom ze soubojů a odkulhává ze hřiště. Na jeho místo nastupuje Timothée Kolodziejczak.

77.

Adil Rami (SEV) vyfasoval ještě za příliš pomalý odchod ze hřiště žlutou kartu.

78.

Can vypíchl míč Cokemu a Liverpool spěchá do útoku. Čas teď bude anglickému celku utíkat velmi rychle.

79.

Milner odcentroval levou nohou na zadní tyč, kde se k hlavičce tlačil Origi. Pro míč si vyběhl gólman Soria, nezasáhl zrovna jistě, avšak Origimu zakončit nedovolil.

80.

Milner rozehrál rohový kop a míč propadl až za hranici pokutového území. Tam si jej našel Coutinho, ale střílel nad Soriovu branku.

81.

Origi neprošel přes Mariana, který začal druhý poločas skvělým průnikem a nastartoval Sevillu. Ta nyní na hřišti jednoznačně panuje.

82.

Allen přihrál Sturridgeovi, který zkusil vypálit z dálky. Pod nohy mu však obětavě padl Palomo a ránu zablokoval. Sevilla se zatím brání bez potíží.

83.

Kolo Touré odchází ze hry a namísto něj nastupuje na hrot Christian Benteke. Seville ještě zbývají dvě střídání, Liverpoolu už ani jedno.

84.

Mariano (SEV) s autovým vhazováním příliš dlouho otálel a za zdržování uviděl žlutou kartu. Coke vzápětí v útočné snaze fauloval.

85.

Soria zkrotil skákavou střelu Sturridge z dálky. Moreno fauloval Cokeho, a ten si na trávníku s chutí poleží. Sevilla navíc rozehraje nebezpečný přímý kop.

86.

Banegův centr odvrátil Lovren a Allen nakopl balon směrem ke Sturridgeovi. Ten byl ale ubráněn a Sevilla nakopává míč dopředu.

87.

N'Zanzi přenesl hru na Gameira, který přihrál pod sebe do skvělé šance Cokemu. Jeho rána byla zablokovaná a Sevilla rozehraje rohový kop.

88.

Sevilla kontroluje závěr utkání s přehledem, po krásném pasu na Gameira je jí ovšem odpískán ofsajd. Vzápětí ale na druhé straně fauloval Benteke.

89.

Sevilla vybojovala vhazování na útočné polovině a střídá. Zápas končí pro Kévina Gameira, kterého vystřídá na posledních několik minut Vicente Iborra.

90.

Rozběhla se poslední minuta základní hrací doby. Liverpool se dostal na útočnou polovinu, ale nemůže se propracovat na dostřel Soriovy branky.

90+1.

Nastavují se čtyři minuty, což by nebylo pro Liverpool tak špatné, kdyby si vytvořil tlak. Jenomže nic takového nehrozí, Sevilla se znovu dostala k balonu.

90+2.

Can nakopl míč na Sturridge a Krychowiak odhlavičkoval míč na roh. Liverpool samozřejmě spěchá, rozehrává Milner.

90+2.

Balon skákal v šestnáctce, Sevilla jej ovšem dokázala odkopnout dopředu. Vitolo se na konci protiútoku dostal do skvělé střelecké pozice, branku Mignoleta ale minul.

90+3.

Poslední střídání zápasu. Trenér Emery odvolává Évera Banegu, jehož nahrazuje Sebastián Cristóforo.

90+4.

O vítězi zápasu už je zcela jistě rozhodnuto. Nathaniel Clyne (LIV) ještě vidí žlutou kartu za ostrý faul na Vitola. Sevilla ještě rozehraje standardní situaci.

Utkání skončilo.

Zápas je u konce a Sevilla získává potřetí v řadě vítězství v Evropské lize. Ve druhém poločase vyrovnala hned po dvaceti sekundách, když se po průniku Mariana do prázdné branky trefil Gameiro. Sevillu tento gól neskutečně nakopl a začala Liverpool jasně přehrávat. Jedna z kombinací skončila u Cokeho na hranici šestnáctky a kapitán andaluského celku zamířil k zadní tyči. Dvacet minut před koncem přidal Coke třetí branku a závěr utkání už si Emeryho svěřenci s přehledem pohlídali.

Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a přeji dobrou noc.