Evropský superpohár UEFA • Finále • 21:00

95. Mané
Roz. pen. Salah
36. Giroud
101. Jorginho (pen)

Dobrý večer, vítejte u online přenosu z utkání o evropský superpohár UEFA mezi Liverpoolem a Chelsea. Zápas začne ve 21:00.

Ve hře je první evropská trofej nové sezony. Jako už tradičně se v nové sezoně na jejím počátku koná bitva o evropský superpohár. O ten bojují vždy vítězové Ligy mistrů a Evropské ligy. V tomto roce pořádá tento duel turecký Istanbul, město, na které mají skvělé vzpomínky především fanoušci Liverpoolu díky finále Ligy mistrů zroku 2005. Právě Reds jsou jedním ze dvou anglických týmů, který si vybojoval účast v tomto zápase. A to výhrou nejprestižnější evropské soutěže Ligy mistrů. Proti však bude londýnská Chelsea, která dominovala anglickému finále Evropské ligy. Půjde o vůbec první anglické střetnutí v historii superpoháru. Jenže o tom, že se bude jednat o anglické utkání, bylo jasno už před oběma finálovými zápasy. V nich se totiž představily jen anglické celky.

Liverpool vedený Jürgenem Kloppem totiž ve druhém finále Ligy mistrů v řadě čekal ligový rival z Tottenhamu. Chelsea pak odehrála finále Evropské ligy v Baku proti Arsenalu. Po dlouholeté španělské dominanci tak minulá pohárová na starém kontinentu patřila anglické kopané. Favoritem dnešního utkání budou bezesporu hráči Liverpoolu, kteří jednak vyhráli prestižnější z obou trofejí, nepřišli v přestupovém období o žádnou ze svých opor a lépe odstartovali i do ligové soutěže, která začala o víkendu. Navíc si nemusí zvykat na nového lodivoda jako hráči Chelsea. Blues totiž po sezoně vyměnili Maurizia Sarriho za bývalého hráče Franka Lamparda, kterému věřili i navzdory jeho nevelkým trenérským zkušenostem

Chelsea se raduje z vítězství v Evropské lize 2019
Chelsea se raduje z vítězství v Evropské lize 2019 | Foto: Reuters

V této sestavě dnes nastoupí Chelsea. Do sestavy se vrací N'Golo Kante, který nahradil Mounta. Místo Barkleyho a Abrahama také startují Pulisic a Giroud. Obrana zůstává stejná jako při nedělním debaklu na Old Trafford.

Také Jürgen Klopp trošku překvapil. Místo zraněné brankářské jedničky Alissona naskočí nový brankář Adrián. Joe Gomez se přesunul na pravý kraj obrany a jeho místo uprostřed zaujal Joel Matip. Odpočinek byl dopřán dvacetiletému Alexandru-Arnoldovi. V záloze naskakuje místo Wijnalduma Miner a dvě změny proti víkendu jsou také v útočné trojci. Jen na lavičce začíná Roberto Firmino, stejně jako Divock Origi. Poprvé letos naskakuje od úvodu Sadio Mané. Jej a Mohameda Salaha doplní Alex Oxlade-Chamberlain, který vynechal skoro celou minulou sezonu.

Reds na evropské scéně pod Jürgenem Kloppem září. Před třemi lety hráli finále Evropské ligy a loni finále Ligy mistrů. Jenže oba duely prohráli, stejně jako jejich kouč ještě s Dortmundem proti Bayernu v roce 2013. Tentokrát však byla kletba zlomena a po dominantním výkonu porazili Tottenham 2:0. Nejpamátnějším momentem bylo ale určitě odvetné semifinále s Barcelonou. V něm totiž Liverpool doháněl tříbrankové manko z prvního duelu, navíc bez opor Salaha s Firminem. Přesto dokázali šokovat fotbalovou Evropu a vyhrát 4:0. V ligoví soutěži si vedli taky náramně, získali nejvíce bodů v klubové historii a třetí nejvyšší počet bodů v historii Premier League. Jenže ani senzačních 97 bodů na titul po 29 letech nestačilo. Manchester City totiž navázal na svou stobodovou sezonu další s 98 body a bod obhájil své prvenství. Útok na ligový titul hlásí Reds i letos, navnadit by se však chtěli výhrou v superpoháru.

Jeden superpohár už je ale letos pryč. V tom anglickém nazvaném Community Shield podlehli komu jinému než Manchesteru City v penaltovém rozstřelu. Z vítězné osy loňského kádru ale nikdo zvučný neodešel, zůstaly všechny velké opory, a ačkoliv nedošlo ani k žádnému posílení, kádr je nadále velmi kvalitní. Spoléhá se hlavně na momentálně nejlepšího obránce planety Virgila van Dijka a skvělé útočné trio Mané, Firmino, Salah. První jmenovaný sice kvůli dlouhé části na africkém poháru v prvním kole Premier League jen střídal, přesto příliš nechyběl. Liverpool totiž doma rozstřílel Norwich 4:1. Trefili se i zmínění Salah a Van Dijk, branku přidal i Maného náhradník Divock Origi.

Radost fotbalistů Liverpoolu.
Radost fotbalistů Liverpoolu. | Foto: Reuters

To Chelsea se v minulé sezoně musela spokojit pouze s účastí v evropské lize. Jenže druhou nejprestižnější evropskou soutěž vzala vážně a nenechala nikoho na pochybách, že ji chce vyhrát. Po cestě do finále Blues vyřadili například i pražskou Slavii nebo německý Frankfurt. V Baku pak ve finále rozstříleli Arsenal 4:1 a neslavně tak završili kariéru Petra Čecha. Ten se však v létě vrátil do Chelsea do jedné z manažerských funkcí. V ligové tabulce loni skončila třetí se ztrátou 25 bodů na druhý Liverpool. Jenže trofej a třetí místo, to bylo vedení Chelsea málo. Po neshodách s koučem a také kouče s hráči totiž Maurizio Sarri skončil a podepsal v Juventusu. Blues zariskovali a na jeho post dosadili Franka Lamparda, který odkoučoval jednu sezonu v druholigovém Derby County. Klubová legenda má ale plnou důvěru.

Nemá to však na úvod svého angažmá vůbec jednoduché. Chelsea totiž opustil zřejmě nejlepší hráč Premier League Eden Hazard, pro hru londýnského celku naprosto stěžejní a nepostradatelný hráč. Zatoužil však po nové výzvě v podobě Realu Madrid. Navíc Lampard kvůli přestupnímu banu nemohl nakupovat. Musí se tak spoléhat na kádr, který podělil. A taky na spousty mladých hráčů. Dva z nich Hudson-Odoi a Loftus-Cheek jsou zranění, Lampardovým oblíbenci jsou však také Abraham či Mount. V úvodu ligové soutěže ale těžce narazili. Herně sice v jistých pasážích Manchester United přehrávali, nastřelili dvakrát brankovou konstrukci, přesto po mizerném defenzivním výkonu padli 0:4. Musí tak přijít výrazné zlepšení, zvlášť proti potentnímu liverpoolskému útoku.

Paul Pogba z Manchesteru United (v červeném) v souboji s Olivierem Giroudem z Chelsea | Foto: Reuters

Dnešní superpohár bude specifický ještě v jedné věci. Jako hlavní rozhodčí dnes utkání odřídí žena. Stéphanie Frappart z Francie je zkušená rozhodčí, která už řídila finále mistrovství světa žen.

Oba celky už nastupují na hrací plochu ve svých klasických dresech. Liverpool v červených a Chelsea v modrých.

Utkání v Istanbulu právě začalo. Boj u superpohár byl zahájen.

2

Do sprintu se dostal na levém křídle Christian Pulisic, dobře ho ale zakřižoval Joel Matip.

4

Rukou zahrál na půli hřiště Van Dijk.

4

Do vápna Reds se tlačil opět aktivní Pulisic, ale opět se o něj velmi dobře postaral kamerunský stoper Matip.

5

Do Hendersonova centru se nůžkami položil Mané, ale trefil jen Chridtensena. Reds budou zahrávat rohový kop.

6

Po odvrácení rohového kopu přišel ještě jeden centr Salaha, na něj vyskočil nejvýš Matip, Kepu v bráně Chelsea však neohrozil.

9

Liverpool v úvodu víc drží míč. Po standardní situace se míč odrážel a dostal až k Fabinhovi, ten ale z ostrého úhlu trefil jen rukavice Kepy.

10

Kante se umě probíjel středem hřiště, jenže byl přečíslen a míč pak skončil u Adriána.

11

Chelsea teď dobře napadá a k ohrožení brány Liverpoolu se dostal Pedro, jeho pokus ale minul pravou tyč Adrianovy brány.

13

Henderson se hodně stahuje do pravé strany a posílá centry. Christensen ale míč odvrátil na roh.

15

Van Dijkův nákop na Milnera byl příliš dlouhý, zkušený anglický záložník na míč nedosáhl.

16

První větší možnost Liverpoolu. Oxlande-Chamberlain podržel míč ve středu hřiště, ustál souboj a našel Salah. Ten při brejku z úhlu šajtlí na zadní tyč, Kepa ale na nepříliš razantní střelu dosáhl a vyrazil ji.

16

Na druhé straně se ke střele odhodlal Giroud, protože již neměl rychlost. Z těžké pozice ale bránu hodně minul.

19

Chelsea v bloku brání velmi pozorně, Liverpool zatím donucen přihrávat si v zadních řadách na vlastní polovině.

21

Nadějná šance Chelsea, Kovačič krásnou kolmicí vysouval do brejku Pedra, toho ale v souboji 1 na 1 zvládl odstavit od míče Robertson.

22

Chelsea v úvodu této sezony nastřeluje stále jen brankové konstrukce. Po propadnutí Matipa z úhlu pálil Pedro, ale napálil míč jen do horní konstrukce.

24

Další dnešní nůžky. Z dálky to zkusil akrobaticky Olivier Giroud, ale bránu minul.

27

Chelsea je posledních 10 minut aktivnější, po hloupé ztrátě Matipa se míč dostal až k Pulisicovi, jeho střílený centr zleva ale proletěl malým vápnem.

28

Po delší době se dopředu dostal Liverpool, další z centrů Hendersona skončil opět rohovým kopem.

29

Van Dijk vyskočil nejvýš na centr Milnera, ale z bezprostřední blízkosti míč nedokázal dostat pod břevno.

30

Na další z rohových kopů Milnera naběhl nehlídaný Mané, jeho pokus hlavou ale skončil v náručí Kepy.

32

Chelsea je dnes nebezpečnější. Pedro českou uličkou vybízel do vápna Kovačiče, tomu ale nevyšla klička Adriánovi. Španělský brankář byl pozičně dobře připraven.

36

To, co v posledních minutách viselo na vlásku, se taky stalo. Kanté skvěle vyvezl míč, posunul na Pulisice, která zmátl svým pohybem stopery Liverpoolu a přihrávkou mezi Matipa a Gomeze našel ve velké šanci Oliviera Girouda. Ten už tentokrát tváří v tvář Adriána prostřelil.

40

Christian Pulisic se už radoval ze vstřelené branky, když si zaběhl za obranu, poté strhl míč na střed a skvěle zakončil. Jenže VAR odhalil jeho ofsajdové postavení.

44

Salah umě patičkou narazil do běhu Robertsonovi, jenže levý obránce Reds si míč předkopl ve vápně před sebe a nedostihl jej už na hrací ploše.

45

Nastavuje se 1 minuta.

První půle už je minulostí, Chelsea po výborném výkonu zaslouženě vede 1:0.

První půle přinesla poněkud překvapivou podívanou. V úvodu sice Liverpool více držel míč a jednou zahrozil Salahem, jenže aktivnější a nebezpečnější byla Chelsea. A to především od dvacáté minuty hry. Jednak skvěle kompaktně brání, a pak také přehrává záloha Blues tu liverpoolskou. Reds dělá problémy hlavně N'Golo Kanté a náběhy Pedra s Pulisicem. Hoří zejména Joe Gomez na pravém kraji obrany. Blues potrestali laxnost v bránění Reds, když v 36. minutě Pulisic vysunul Girouda do gólové šance. Pak ještě skóroval i sám Pulisic, jenže jeho radost přerušil zásah videa, které vidělo ofsajd. Liverpool ale působí hodně bezradně.

Jürgen Klopp hned v poločase střídá. Alex Oxlade-Chamberlain dohrál, na hřištio jej nahradil klíčový muž Kloppovy ofenzivy Roberto Firmino.

Druhá půle v Istanbulu byla zahájena.

46

Ofenzivní trio Liverpoolu je již pohromadě tak, jak jsme na něj zvyklí. Zprava Salah, zleva Mané a na hrotu operuje Roberto Firmino. Ten působí spíše jako desítka, je zvyklý hodně si chodit pro míče a vytvářet prostor pro dva africké kolegy.

48

Netrvalo to ani tři minuty a Liverpool v novém složení srovnal. Fabinho z první našel za obranou Chelsea nového muže Firmina, který ještě kolem Kepy nahrál Manému a senegalský rychlík nadvakrát dostal míč do odkryté brány.

50

Reds teď hodně ožili. Mané s Firminem opět pěkně zakombinovali, nakonec se k ráně z dálky odhodlal Fabinho, ale bránu Kepy minul. Start Liverpoolu do druhé půle je ale raketový.

51

Další rychlá akce rozjetého Liverpoolu. Mané vybídl Hendersona nabíhajícího z druhé vlny. Rána kapitána Reds ale byla zablokována a Kepa ji pak dokázal lapit.

53

Kanté byl dovolen na hraně pravidel, Robertson toho využil a dlouhýmpasem vybídl Salaha do brejku. Jeho přihrávku ale Henderson nedokázal zužitkovat.

54

Další akce Reds a v centru dění Firmino. Ten vybídl do strany Salaha, který mu chtěl vrátit míč, Brazilec však na něj nedosáhl.

58

Liverpool pěkně vykombinoval hru středem hřiště, ale Salah si pak nerozuměl s Milnerem. Do vápna se se hráči Reds nedostali.

59

Dopředu se dostávala také Chelsea, v druhé půli je směrem dopředu nejaktivnější z kádru Blues Emerson. Jeho centr ale Gomez srazil na rohový kop.

62

Chelsea na chvíli zastavila tlak Liverpoolu. Pulisic vymýšlel další přihrávku za obranu, což v první půli vycházelo. Jenže před Pedrem tentokrát odkopl míč Van Dijk.

64

Jürgen Klopp střídá dnes už podruhé. James Milner má odpracováno, na hřišti jej nahradil Georginio Wijnaldum.

68

Hra se po úvodním nástupu Reds vyrovnala, Chelsea otupila tlak Liverpoolu a momentálně se také snaží hrát dopředu. Opět zkouší přihrávky za obranu, Olivier Giroud je ale často nachytáván v ofsajdovém postavení. Oba týmy žehrají na nepřesnosti v předfinální fázi.

71

Další ofsajd Chelsea, tentokrát byl v nedovoleném postavení nachytán Christian Pulisic.

74

Dvojí střídání Chelsea. Frank Lampard vysílá na hrací plochu své dva oblíbení mladíky, o kterých jsme mluvili před utkání. Mason Mount a Tammy Abraham nahradili Pulisice a Girouda, tedy strůjce jediné branky.

75

Velké šance Reds, Kepa nejprve vyrazil pokus Salaha a zázračně i dorážku Van Dijka, kterou vytlačil reflexivně na břevno.

79

První žlutá karta utkání. A překvapivě se tváří Cesar Azpillicueta, který odstrčil při dlouhém míči Maného. Reds budou zahrávat zajímavou standardní situaci.

80

Přímý kop rozehrál Salah, ve zdi ale jeho střele přizvedl Abraham. Reds budou kopat roh.

82

Hezká kombinace Chelsea, skvěle si naběhl Kanté a našel pod sebou ve vápně Pedra, jeho ránu ale zablokoval Van Dijk.

83

Chelsea se opět radovala, Mount byl za Gomezem a poté prostřelil Adriana, jenže jeho radost zmařil osmý ofsajd Blues.

84

Potřetí střídá Frank Lampard. Christensena ve středu obrany vystřídá Fikayo Tomori. Další z mladíků, které vedl loni Lampard v Derby.

85

Jordan Henderson zastavil akci soupeře, rukama stáhl k zemi Emersona a uviděl od hlavní rozhodčí žlutou kartu.

86

Ofsajd zastavil také akci Liverpoolu, Salah totiž prováhal správný moment přihrávky na Maného. Střelec jediné liverpoolské branky už totiž byl za obranou Chelsea.

89

Chelsea má v závěru asi více sil, Kanté zkoušel pálit z dálky, ale vybojoval jen rohový kop.

90

Nastavují se 2 minuty.

90+2

V závěru bude mít Liverpool možnost rozehrávat standardní situaci, když Emerson přišláp nohu Gomeze.

90+3

Salah ještě posílal střílený centr, jenže na něj nikdo nedosáhl. Utkání tak končí 1:1, bude se prodlužovat.

Druhá půle začala hodně zostra, Jürgen Klopp vytasil Roberta Firmina, který se asistencí po dvou minutách podílel na brance Maného. Reds poté tlačili, měli příležitosti, jenže zhruba od 60. minuty Chelsea opět vyrovnala hru a po ne úplně záživné pasáži dostala utkání do prodloužení.

Jürgen Klopp vyslal na hřiště Trenta Alexandra-Arnolda, který se postavil na svůj typický pravý kraj obrany. Na hrací ploše ale nahradil Robertsona, který asi bude šetřit síly na sobotní ligový zápas. Joe Gomez tak bude hrát vlevo.

Prodloužení bylo zahájeno.

92

Joe Gomez na výletě, Mané mu udělal prostor, ale rána obránce Liverpoolu bylo zablokována, ke Kepovi tedy došla hodně pomalu.

95

Liverpool udeřil po pěti minutách prodloužení. Firmino si pohlídal ofsajdovou linii, převzal míč od Maného a vrátil senegalskému střelci pod sebe. A Sadio Mané, který v minulé sezoně Premier League skóroval 22x, nádherně vymetl horní růžek Kepovy branky.

99

Chelsea nejprve měla velkou šanci, kterou Adrian zlikvidoval Abrahamovi. Poté ale Adrián nepochopitelně vyběhl mimo bránu a právě Abrahama rukama poslal k zemi. Blues tak budou kopat penaltu.

101

Jorginho potrestal hloupý faul Adriána a penaltu bezpečně proměňuje.

102

Frank Lampard naposledy střídá. Mateu Kovačiče nahradil Ross Barkley.

103

A hned na to střídá také Sadio Mané. Ten dnes hrál poprvé od začátku, do přípravy se zapojil nejpozději ze všech hráčů Reds. Dvojgólového střelce nahradil Divock Origi, střelec důležitých branek v Lize mistrů a branky v pátečním utkání s Norwichem.

104

Pedro si pěkně naběhl za obranu Liverpoolu a na malém vápně našel Abrahama. Ten ale tísněný Alexandrem-Arnoldem poslal míč těsně vedle brány Adriana.

105

V první části prodloužení se nastavují dvě minuty. A v něm budou Reds rozehrávat rohový kop po zblokovaném centru Origiho.

Po první části prodloužení je stav nerozhodný 2:2.

Rozehráno bylo posledních patnáct minut utkání. Pokud druhá část prodloužení nerozhodne, přijdou na řadu penalty.

107

Trent Alexander-Arnold si vysloužil žlutou kartu za přidržení Mounta, kterému znemožnil brejk.

109

Wijnaldum po výletu Matipa do vápna nezpracoval míč.

112

Liverpool teď drží míč, ale k bezprostřednímu ohrožení brány Chelsea se nedostává. Chybí mu přesnost.

113

Adrián teď napravil svou chybu z penaltové situace. Mount totiž pálil po přihrávce Abrahama z hranice vápna, španělský brankář ale skvěle zasáhl.

114

K ráně se odhodlal i Pedro a těsně minul bránu Adriana.

115

Na výletě byl taky Emerson, který vybojoval rohový kop pro svůj tým.

118

Chelsea už pojedenácté nachytána v ofsajdu, tentokrát Tammy Abraham zůstal za obrannou linií Reds.

Utkání bylo ukončeno a vítězi superpoháru rozhodnou penalty.

Začínat penalty bude Liverpool.

1

Roberto Firmino šel jako první a proměnil.

1

Také Jorginho s přehledem proměnil. Dnes už podruhé.

2

Fabinho i přes křeče šel na penaltu a suveréněn proměnil.

2

Adrián vystihl směr Barkleyho střely, ale rána anglického záložníka skončila v horním rohu brány.

3

Divock Origi měl teď hodně velké štěstí, Kepa ránu vystihl, ale pod tělem mu prošel od rukou za záda. Šťastná trefa.

3

Také Mason Mount s přehledem proměňuje, parádně poslal míč pod horní tyč.

4

Kepa si podruhé v řadě na balón sáhl, přesto míč doputoval těsně za jeho záda. Liverpool vede 4:3.

4

Také Emerson dává gól ranou doprostřed, střelci jsou zatím bezchybní.

5

Také Mohamed Salah proměnil a Liverpool má mečbol.

5

Tammy Abraham neproměnil a Liverpool získává superpohár.

Liverpoolu prostě svědčí evropská půda. V domácí soutěži mu titul v minulé sezoně utekl, stejně tak anglický superpohár v penaltovém rozstřelu. Jenže po výhře v Lize mistrů dokázala družina Jürgena Kloppa vyhrát i evropský superpohár. V něm sice prohrávali, po otočce pak ztratili vedení, nehráli příliš dobře, ale v penaltovém rozstřelu byli šťastnější. Všech pět penalt Liverpool proměnil, zatímco v poslední sérii selhal mladý Abraham. Reds tak slaví zisk evropského superpoháru.

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji dobrou noc.