2:1
Česko
60. Gunnarsson, 76. Sigþórsson
55. Dočkal

Dobrý den, vítejte u online přenosu z kvalifikačního duelu o mistrovství Evropy ve Francii mezi Islandem a Českem. Zápas začíná v pátek 12. června ve 20:45.

Česko-Island: Aron Gunnarsson a Tomáš Rosický
Česko-Island: Aron Gunnarsson a Tomáš Rosický | Foto: Milan Kammermayer

Klíčový duel v boji o postup na EURO 2016 dnes čeká českou fotbalovou reprezentaci. Svěřenci trenéra Vrby poměří síly s nebezpečným Islandem, před kterým o jediný bod vedou tabulku skupiny. Bodový úspěch z chladného Reykjavíku by tak zase o něco více přiblížil náš národní celek k vysněnému cíli a potvrdil tak českou suverenitu z úvodu kvalifikace.

Česká reprezentace proti Islandu nastoupí v této podobě:

Připomeňme si postupovou matematiku vedoucí k ME ve Francii: na EURO postoupí přímo první dva týmy ze skupiny plus mužstvo ze třetí pozice, které v devíti kvalifikačních skupinách bude na konci mít nejlepší bilanci mezi týmy z třetích míst.

Poslední vzájemné utkání: Česko – Island 2:1,16. listopadu 2014, Plzeň, kvalifikace Euro 2016

Branky: 45+1. Kadeřábek (Pudil), 62. Böðvarsson (vla.) – 9. R. Sigurðsson (Bjarnason)

Česko: Čech – Kadeřábek, Sivok, Kadlec, Pudil – Plašil, Darida – Dočkal, Rosický (C) (90+1. Procházka), Krejčí (65. Pilař) – Lafata (81. Necid).
Island: Halldórson – Bjarnason (62. Sævarsson), R. Sigurðsson, Árnason, Ó. Skúlason – Hallfreðsson (62. Gíslason), G.Þ. Sigurðsson, Gunnarsson (C), Bjarnason (77. Guðmundsson) – Böðvarsson, Sigþórsson.

Již v 18 hodin odstartovalo v rámci "české" skupiny A utkání mezi Kazachstánem a Tureckem, v němž nakonec Turecko zvítězilo 1:0 a posunulo se tím na třetí místo v tabulce před Nizozemsko. Souběžně s utkáním Island - Česko se odehraje zápas mezi Lotyšskem a Nizozemskem.

Český národní tým cestoval na Island v dobré náladě.

Kompletní program, tabulky a dosavadní výsledky kvalifikace na EURO 2016 naleznete na našich stránkách ZDE.

Předzápasová rozcvička je v plném proudu.

Cíl pro dnešní utkání stanovil trenér reprezentace Pavel Vrba takto: "Chceme bodovat, abychom byli neustále první v tabulce," naznačuje Vrba, že i získaný bod za remízu by nebyl k zahození. Je si ale vědom, že Island má doma velkou sílu. Poslední pět zápasů na svém stadionu neinkasoval a porazil i Nizozemsko (2:0) a Turecko (3:0). "Oba týmy přijely s obrovským sebevědomím a trošku jim chyběla pokora. To z naší strany nehrozí, protože respektujeme obrovskou kvalitu islandského fotbalu. Z tohoto pohledu to bude mít Island těžší než s Holandskem a Tureckem a věřím, že zápas bude mít stejnou kvalitu jako v Plzni," řekl Vrba.

Trénink repre: Pavel Vrba
Trénink repre: Pavel Vrba | Foto: Zlata Vostrá

Nadcházející duel okomentoval i jeho protějšek druhé straně: "Mohl by to být rozhodující zápas. Pokud vyhrajeme, dostaneme se na první místo, což by před zápasem s Nizozemskem bylo důležité. Pokud by vyhrál český tým, už by měl téměř jistý postup," prohlásil islandský kouč Heimir Hallgrímsson.

Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický dnes proti Islandu nastoupí ke svému jubilejnímu stému zápasu v národním dresu. Jeho reprezentační i klubovou kariéru si můžete připomenout v přiložené fotogalerii.

Tomáš Rosický tuší, že pokud by čeští fotbalisté předvedli ve dnešním utkání stejný výkon jako v březnu při domácí remíze 1:1 s Lotyšskem, neměli by šanci. Záložník Arsenalu ale věří, že v jubilejním 100. reprezentačním zápase dosáhne s národním týmem na tři body. "Proti Lotyšsku tam byly věci, které nebyly dobré. Nemohli jsme být spokojeni s prvním poločasem. Druhý poločas už byl jiný, vytvořili jsme si nějaké šance a tlak. Někdy se prostě takový zápas stane, to je fotbal," řekl Rosický novinářům v Reykjavíku. Více ZDE.

Česko-Lotyško: Tomáš Rosický
Česko-Lotyško: Tomáš Rosický | Foto: Milan Kammermayer

Sestava Islandu:

Halldórson – Sævarsson, Árnason, R. Sigurðsson, A. Skúlason – Bjarnason, Gunnarsson, Hallfreðsson, Guðmundsson – G.Þ. Sigurðsson, Sigþórsson.

Sestava Česka:

Čech – Kadeřábek, Sivok, Procházka, Limberský – Dočkal, Vácha, Rosický, Plašil, Pilař – Necid.

Rozhodčí: Collum (Skotsko) – MacGraith (Irsko), Connor (Skotsko)

Výhodou v dnešním utkání by pro českého protivníka mohlo být islandské počasí, v němž teplota vzduchu nepřesáhne 10 stupňů Celsia a kde může foukat i silný vítr, pro hosty jistě není úplně příjemná věc. Své by o tomto mohl vyprávět i Petr Čech, který v roce 2001 v Islandu chytal za tým do 21 let ve velmi silném vichru. "Na to nikdy nezapomenu," vzpomíná brankář na duel, ve kterém míč vykopl a on se mu vzápětí vrátil jako bumerang. "Zato ve druhé půli jsem míč vyhodil po větru - a on skončil na druhé straně v náruči jejich gólmana," usmívá se tomu dnes.

Trénink české fotbalové reprezentace
Trénink české fotbalové reprezentace | Foto: ČTK

Silnou zbraní Islandu jsou bez pochyb standardní situace, po kterých se fotbalisté ze severu Evropy radovali v kvalifikaci už šestkrát, což je přesně polovina branek z celkového množství. Velmi nebezpečná jsou rovněž i dlouhá autová vhazování v podání Arona Gunnarssona. Po jednom takovém ostatně Island v Plzni skóroval.

Hráči obou týmů nastupují za ovací publika na hrací plochu.

Následují státní hymny obou zemí. Jako první hraje ta česká.

Oba kapitáni svých týmů se zdraví s rozhodčími. Zápas za malou chvíli začne.

1

Utkání začalo výkopem Islandu.

1

Sigthórssona zastavil zdvižený praporek pomezního. Rozehrávky se ujme Petr Čech.

2

Poprvé zaútočili podél pravé strany i Češi. Dočkal si ale počínal nedovoleně.

3

Další faul českého týmu. Uprostřed hřiště si ve hlavičkovém souboji pomohl loktem Necid.

4

Nyní pro změnu faulován český útočník. Rozehrávku na sebe vezme Bořek Dočkal.

5

Pilař se dostal k centru z levé strany a Hallfreðsson musel hlavičkou odvracet na rohový kop.

5

Po rohu Rosického ale Češi nic nevytěžili. Odkop od brány Islandu.

6

Po tvrdém střetu s Hallfreðssonem se na trávníku v bolestech svíjí Jaroslav Plašil. Islandský záložník trefil loktem českého reprezentanta nepříjemně do obličeje.

7

Jaroslav Plašil se zvedá a sám odchází za autovou čáru. Za malou chvíli bude jistě pokračovat ve hře.

8

Procházka ve spolupráci se Sivokem zahajují útočnou akci hostů.

9

Po centru Dočkala se ve vápně tlačil do zakončení Necid. V souboji se Sigurdssonem se ale neprosadil.

10

Lukáš Vácha si neporozumněl se svými spoluhráči, a tak si pro míč v poklidu došel brankář Halldórson.

11

První ofsajd odmáván i českému týmu. Své postavení si nepohlídal Kadeřábek.

12

Dlouhý pas za českou obranu v podání Gunnarssona něměl Sigthórsson šanci doběhnout. Vykopávat bude Petr Čech.

13

Ve středu hřiště chyboval Vácha a do protiútoku se hnad Gudmundson. Chybu českého záložníka napravil včas Procházka.

15

Velká šance českého týmu! Kadeřábek potáhl míč po pravé straně a vyslal vzdušnou přihrávku na hlavu Necida, který v dobré pozici nemířil přesně.

17

Po ose Rosický - Dočkal se k míči na hraně pokutového území dostal opět Necid, ale přihrávku dostal na paty.

18

Rosický uvolnil na pravé straně Kadeřábka, jehož centr ale tentokrát nenašel nikoho ze spoluhráčů.

19

Na druhé straně zahrozili i hráči Islandu. Na vzdušnou přihrávku v podání Sigurdssona nejvýše vyskočil Sivok, který ve vzduchu zakraloval.

21

Češi jsou po prvních dvaceti minutách mírně aktivnějším celkem. Kombinaci hostů ale přerušil nepřesný nákop Dočkala.

22

Menší zmatky v pokutovém území domácích nedokázali čeští fotbalisté nikterak využít. Míč je nyní na kopačkách Islandu.

24

Pro dlouhý nákop domácích si došel jako první Dočkal, který před českou brankou napálil míč do bezpečí.

25

Islandu se nabízela slibná šance, Gudmundsson ale s přihrávkou dlouho váhal a nakonec vyslal Sævarssona do ofsajdové pozice.

26

Sivok hasil protiútok Islandu podle rozhodčího nedovoleně. Island tak bude z hranice pokutového území rozehrávat velice nebezpečný přímý kop.

28

Exekuce se ujal Sigurdsson, který nechal skvělým zákrokem vyniknout Petra Čecha!

29

A znovu nadějná standardní situace pro Island. Rosický ve snaze odkopnout míč trefil kopačkou svého protihráče do obličeje. Českému kapitánovi se výrok sudího nelíbí.

30

K rozehrávce se opět postavil Sigurdsson, tentokrát jeho pokus ale nebezpečný nebyl.

31

Herní iniciativu pozvolna přejali hráči Islandu, kteří z vlastní poloviny tvoří další útočnou akci.

33

Míč se přes kompletní českou obrannou čtveřici dostal až do blízkosti islandského vápna a je z toho rohový kop pro český tým.

34

Z nabídnuté příležitosti ale Češi vůbec nic nevytěžili.

35

Na levé straně zakombinovali Pilař, Dočkal a Rosický. S míčem se ale naší reprezentanti nakonec dostali až na vlastní polovinu.

37

Vácha čistě zastavil výpad Gudmundsona podél levé postranní čáry. Autového vhazování se ujme Skúlason.

38

Sigurdsson se snažil vyslat kolmici na naběhnutého Sigthórssona. Pro míč si ale včas došel Petr Čech, který uklidňuje hru.

40

Hra nyní opět ubrala na tempu, hraje se především ve středu hřiště.

41

Václav Pilař dostal naloženo od Hallfreðssona. Po nedovoleném zákroku islandského záložníka si míč k rozehrávce staví Rosický.

41

Po nákopu českého kapitána se v pokutovém území dostal k hlavičce Sivok, jeho zakončení ale problémy islandské obraně nenadělalo.

43

Pilař si na půlící čáře špatně zpracoval balon, čehož se snažil využít nebezpečným výpadem Bjarnason. Václav Pilař své zaváhání uhasil nedovoleným zákrokem.

44

Liberský se jesličkami prosadil přes Bjarnasona, jeho následný centr levou nohou z levé strany se mu ale vůbec nepodařil.

45

Rozhodčí nastavuje jednu minutu.Islanduse nabízí rohový kop.

46

Tato situace ale nenadělala české reprezentaci žádné trable. V prvním poločase se už nic nestane.

Právě skončil první poločas.

V první půli jsme neregistrovali žádnou branku, oba týmy si vypracovaly pouze po jedné kvalitní příležitosti. Na české straně se však neujala hlavička Necida z 15. minuty, ve 28. minutě našel Sigurdsson z nezpečného přímého kopu pouze rukavice Petra Čecha. Pokračovat se bude přibližně za 15 minut.

V souběžně hraném utkání hraje v "české" skupině A Lotyšsko doma s Holandskem po prvním poločase rovněž 0:0.

46

Právě začal druhý poločas.

46

Ani jeden z trenérů o přestávce nesáhl ke střídání, hraje se ve stejné podobě jako v první půli.

46

Z pravé strany si to do pokutového území namířil Kadeříbek, s míčem se ale dostal až za autovou čáru.

47

Ve středovém kruhu faulován Dočkal Bjarnasonem. Následnovat bude pravděpodobně dlouhý Sivokům nákop.

49

Rosický našel přihrávkou rozběhnutého Kadeřábka, po sraženém centru dále pokračovala česká akce, na jejímž konci bylo nepřesné zakončení Pilaře.

51

Několik soubojů o míč bylo k vidění ve středu hřiště, v tom posledním byli nakonec úspěšnější Češi a dopracovali se k dalšímu střeleckému ohrožení islandské branky. Pilař ale pálil opět mimo.

53

Do zakonečení se na druhé straně prodrali i domácí. Po nepřílíš přesvědčivém obranném zákroku Sivoka pálil po zemi Sigurdsson, jehož střela jen těsně minula Čechovu levou tyč.

55

Česko vede 1:0! Míč vyvezl k pokutovému území Islandu Pilař, následovalo přiťuknutí Necida na zcela volného Dočkala a český kvalifikační střelec se z hranice vápna krásnou ranou trefil pod břevno!

57

Island mohl rychle odpovědět. Domácí podnikli rychlý výpad do české šestnáctky, avšak naštěstí bez gólového zakončení.

60

Island vyrovnává na 1:1! Přeci jen se domácí prosazují. Rohový kop Islandu ještě hlavou odvracel Sivok, na následný nákop za českou obranu si ale skvěle zaběhnul Gunnarsoon a hlavou překonává bezmocného Čecha.

61

Registrujeme první střídání. Hřiště opustil Hallfreðsson, na jeho místo se postavil BÖÐVARSSON.

64

Po akci Bjarnasona bude následovat další islandský roh.

65

Z rohového kopu tentokrát domácí nic nevytěžili, nyní jsou však o poznání aktivnějším celkem.

65

Český protiútok zakládal Rosický, Češi po jeho akci však budou nakonec pouze vhazovat od postranní čáry.

67

Na trávník se skácel po faulu Gunnarssona Václav Pilař.

67

A toto nakonec bylo poslední představení českého záložníka v dnešním utkání. Po zbytek zápasu nahradí Pilaře Ladislav Krejčí.

69

Český tým je zatažen před vlastním pokutovým území a čeká, s čím přijde soupeř.

70

Nyní však po krásném pasu Rosického pádil zcela sám na branku novic Krejčí. Levý křídelník si ale míč přílíš předkopl před sebe a Halldórson neměl sebemenší problém si pro míč dojít.

71

Ladislav Krejčí jde ve svých prvních minutách hodně vidět. Nyní obdržel žlutou kartu za hru loktem.

72

A ve hře opět Krejčí. Ve snaze projít přes Sævarssona si ale pomohl znovu faulem.

75

Skúlason poslal velice nepřesnou přihrávku na Sigthórssona. Míč končí v zámezí, odkopávat bude od vlastní brány Čech.

76

Limberský se snažil s míčem vtrhnout do vápna Islandu, ale byl čistě odzbrojen.

76

Island vede 2:1! Lukáš Vácha si před vlastním pokutovým územím vůbec neporozumněl se Sivokem, čehož využil Sigthórsson. Islandský útočník se zmocnil české rozehrávky, obešel Čecha a poslal míč do prázdné české branky.

79

Další zmatky v českém vápně. Sigurdsson napálil míč do tyče, ještě před tím ale rozhodčí zaznamenali v jeho hře ruku.

79

Trenér Vrba posiluje útok. Ze hřiště odchází Vácha, na hrot se vedle Necida postavil Škoda, pro kterého je to reprezentační debut.

81

České reprezentaci zbývá zhruba posledních 10 minut na srovnání skóre. Nyní však má velké problémy se dostat před islandské pokutové území.

83

Další střídání v českých barvách. Utkání skončilo pro Dočkala, na hřiště vstoupil Darida.

84

Kadeřábek ve chvíli, kdy mohl poslat nebezpečný míč před islandskou branku, ztratil stabilitu a skončil na trávníku. Balonu se zmocnili domácí.

85

Z dálky to zkoušel Vladimír Darida, ale zamířil vysoko nad.

86

Gudmundsson si ve středu hřiště nedovoleně vyšlápl na Plašila. Za tento zákrok klidně mohl obdržet žlutou kartu.

87

České reprezentaci se krátí čas, Rosický se snažil přihrávkou najít Škodu, ale marně.

88

Ladislav Krejčí vybojoval z levé strany rohový kop.

89

BÖÐVARSSON po rohovém kopu Česka mířil do protiútoku, své obranné povinnosti si ale na jedničku odpracoval Limberský.

90

Po špatné rozehrávce Česka se k zakončení dostal Guðmundsson. Petr Čech jeho střelu vyráží na roh.

90

Rozhodčí nastavuje nad rámec normální hrací doby 3 minuty.

91

Kadeřábek předvedl dlouhý nákop do vápna Islandu, kde se snažili probojovat Necid se Škodou. Útočník Slavie ale pouze ve výskoku fauloval brankáře Halldórsona.

92

Taktické střídání domácích. Hřiště opouští střelec druhé branky Sigthórsson, na jeho místo nastuuje Gíslason.

93

Tomáš Necid byl nyní jasně faulován před islandským vápnem, píšťalka rozhodčího zůstala němá. Násladovala však nebezpečná střela Plašila, kterou Halldórson vyráží na roh.

93

Po rohovém kopu se dostal k zakončení Petr Čech, který na samotný závěr vypomohl českému ofenzivními snažení. Vyrovnávací brankou však tato akce neskončila.

93

Právě skončilo utkání mezi Islandem a Českem.

V utkání o čelo skupiny A bere nakonec tři body do tabulky Island, když na vedoucí trefu Dočkala odpověděl brankami Gunnarsoona a Sigthórssona. Fotbalisté ze severu Evropy tak střídají český tým na první pozici.

V dalším utkání skupiny A Nizozemsko zdolalo dvěma brankami ve druhé půli Lotyšsko 2:0.

Pro dnešek se s Vámi loučím. Děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.